
Hertz Haus „Unbody”. Graf. materiały własne organizatora
Hertz Haus „Unbody”. Graf. materiały własne organizatora
Stowarzyszenie Córy Kultury i Zakład Kulturalny w Gdańsku zapraszają na spektakl Unbody zespołu Hertz Haus.
O spektaklu Unbody:
Autorzy o spektaklu:
Motywacją do stworzenia spektaklu jest niepokój spowodowany zbytnim przekonaniem o stałości formy ludzkiego ciała i jej jedynej prawidłowości. Spektakl jest studium ciała, rozłożeniem go na czynniki, dekonstrukcją i sprawdzeniem co ta zmiana daje; uzyskaniem pełnego obrazu tkanek człowieka poprzez zmianę perspektyw: od nieświadomej, codziennej obecności ciała w jego okrojonej funkcjonalności – widzialnego i niezauważalnego i zautomatyzowanego zarazem, poprzez otwarcie wszelkich jego wymiarów, ku zmysłowej dotykalności. Puzzle cielesne na 1000+ sztuk; plastelina członków; quiz na inteligencję ciała.
„Unbody stanowi kolaż obrazów różnych stanów ciała i różnych podejść do niego. Ciało dźwigające zakupy w deszczu i wystrojone na wielkie wyjście. Ciało głodne i przejedzone. Drżące w histerycznym napięciu i sprężynujące w satysfakcjonującym treningu. Zagubione w obszernym ubraniu i prawie całkowicie odsłonięte. Te i inne zachowania ciała, jego potrzeby i sposoby używania go, ukazują tancerki – Magdalena Kowala, Natalia Murawska, Joanna Woźna i Anna Zglenicka – używając przede wszystkim ruchu, a także kostiumów, rekwizytów i słowa. (…) Unbody to mocny głos w słusznej sprawie”. Hanna Raszewska-Kursa, 5 września 2020 roku
„Jest to spektakl o ciele nieskończenie różnym. Satyra na unifikację. Przestroga przed pogonią za ideałem. (…) Udręczamy swoje ciało, kochając je mimo wszystko, bo to jedyne ciało, jakie mamy.”
Natalia Szafrankiewicz, taniecPOLSKA.pl, 2020
O zespole:
Hertz Haus – zespół założony w 2018 roku w składzie: Magdalena Kowala, Natalia Murawska, Joanna Woźna i Anna Zglenicka. Tancerki tworzą własną estetykę, korzystając z tańca współczesnego, fizycznego, a także z improwizacji i działań performatywnych i dążą tym samym do stworzenia własnego języka ruchu. Obecną siedzibą zespołu jest Zakład Kulturalny w Gdańsku, założony przez jego właścicielkę, Natalię Murawską, który jest miejscem inicjatyw artystycznych z różnych dziedzin sztuki. W 2019 roku tancerki założyły stowarzyszenie Córy Kultury, którego misją jest przybliżanie myśli tanecznej wielu odbiorcom, tworzenie repertuaru oraz programu artystyczno-edukacyjnego.
Produkcje zespołu:
Realizatorzy:
Wykonanie: Magdalena Kowala, Natalia Murawska, Joanna Woźna, Anna Zglenicka
Współpraca artystyczna: Artur Bieńkowski
Czas trwania: 60 minut
Zrealizowano w ramach projektu Rezydencja/Premiera w ramach 12. Gdańskiego Festiwalu Tańca.
Projekt Przymorze Rep dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.
Więcej informacji: link