Gdańsk / „Przymorze REP”: Valeska Valeska Valeska Valeska” – konc., reż., chor. Dominika Knapik

Zdjęcie: Gdańsk / „Przymorze REP”: Valeska Valeska Valeska Valeska” – konc., reż., chor. Dominika Knapik

„Przymorze REP”: prezentacja spektaklu „Valeska Valeska Valeska Valeska” w koncepcji, reżyserii i choreografii Dominiki Knapik. Materiały: Stowarzyszenie Córy Kultury. Fotografia: Dominik Więcek

Stowarzyszenie Córy Kultury i Zakład Kulturalny w Gdańsku zapraszają na spektakl Valeska Valeska Valeska Valeska w koncepcji, reżyserii i choreografii Dominiki Knapik, w ramach projektu Przymorze REP.

Wersja do druku

Udostępnij

O spektaklu:

Valeska Valeska Valeska Valeska w koncepcji, reżyserii i choreografii Dominiki Knapik czwórka tancerzy/tancerek zaprasza widzów do instalacji performatywnej w przestrzeni na styku kabaretu, cyrku, kinderbalu i wystawy w galerii sztuki nowoczesnej. Punktem wyjścia dla twórców/twórczyń jest życiorys i twórczość Valeski Gert – jej osobliwa, całkowicie oderwana od konwenansów praktyka artystyczna oraz współczesna, niestabilna rzeczywistość. Rozmaite kryzysy od ekologicznego po społeczno-polityczne, napędzane przez konflikty zbrojne wymagają od nas zadania sobie pytania o sens uprawiania sztuki w tak niezrozumiałym świecie. Być może odpowiedzią na niestabilną naturę naszych czasów może być język groteski? Valeska Gert specjalizowała się w solowych miniaturach tanecznych o solidnej dawce ekscentryzmu, pełnych wyrazistej mimiki. Deformowała w nich rzeczywistość, dążąc do absurdu i abstrakcji, wykorzystując własne ciało jako instrument. Była uważana za prekursorkę awangardowego performansu, ale nigdy nie weszła do tanecznego mainstreamu. Twórcy spektaklu Valeska Valeska Valeska Valeska zbudują kolaż na bazie materiałów dokumentalnych z życiorysu Gert, (i)grając z faktami i wyobrażeniem. To spektakl-kapsuła czasu, bazujący na groteskowej obecności performerów/performerek, którzy poruszą ważne tematy, niekoniecznie w poważny sposób.

Tylko kotek będzie ze mną. Umarłam, więc nie mogę go już karmić. Jest głodny. W desperacji zaczyna mnie gryźć. Śmierdzę. On już mnie nie lubi. Miauczy głośno tak długo, aż sąsiedzi zauważą i wyważą drzwi…

Realizatorzy:

Koncept, reżyseria, choreografia: Dominika Knapik
Asystent choreografki: Dominik Więcek
Kreacja i performans: Daniela Komędera-Miśkiewicz, Dominika Wiak, Dominik Więcek, Monika Witkowska
Scenariusz i dramaturgia: Patrycja Kowańska
Reżyseria światła, wideo: Wolfgang Macher
Muzyka: Doministry Dominik Strycharski
Kostiumy: Dominik Więcek
Kierowniczka produkcji: Alicja Berejowska (Perform for Change)
Produkcja: Fundacja Performa
Partnerzy: Centrum Kultury w Lublinie, Lubelski Teatr Tańca, Teatr Łaźnia Nowa, Dom Utopii – Międzynarodowe Centrum Empatii, Instytut im. Jerzego Grotowskiego

Prapremiera: 25 listopada 2022 roku

Premiera spektaklu dofinansowana przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu własnego Zamówienia choreograficzne 2022, finansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Premiera spektaklu zrealizowana dzięki wsparciu prywatnego sponsora – Dominiki Knapik.

Szczególne podziękowania dla Krakowskiego Centrum Choreograficznego, Stowarzyszenia Edukacji Krytycznej, Kamili Kamińskiej i Marka Gluzińskiego.

Wstęp płatny

Wydarzenie na Facebooku: link

***

O projekcie Przymorze REP:

Przymorze REP jest autorskim projektem Stowarzyszenia Córy Kultury, który ma w tym roku swoją drugą edycję. W ramach cyklu spotkań teatralnych na scenie Zakładu Kulturalnego w Gdańsku zaprezentowane zostaną spektakle lokalne oraz produkcje zaproszonych artystów z Polski oraz debaty z artystkami i artystami. Cykl ma ukazać wyselekcjonowany program produkcji tanecznych ostatnich lat, zapewniając egalitarny dostęp do sztuki.

Na scenie zagoszczą dwa spektakle, które znalazły się na liście finalistów konkursu na najlepszy spektakl teatru niezależnego The Best OffFrauen in flammen zespołu Hertz Haus oraz Valeska Valeska Valeska Valeska w reżyserii Dominiki Knapik. Ponadto zaprezentowane zostaną dwie prace solowe – Części ciała Ramony Nagabczyńskiej oraz sześć Magdaleny Kowali, jak i performans Anny Steller Wszystko robisz źle. Pierwsze wydarzenie w ramach drugiej, silnie kobiecej, edycji projektu Przymorze REP odbyło się 6 maja 2023 roku. Kolejne już 20 maja. Następne są planowane na jesień.

Projekt dofinansowano ze środków Miasta Gdańska oraz Województwa Pomorskiego.

Strona internetowa projektu: https://hertzhaus.pl/przymorze_rep/

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 20:00

Gdańsk: Zakład Kulturalny, al. Rzeczypospolitej 8

inne wydarzenia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close