Gdańsk/Scena dla Tańca 2016/Taneczna misja vol. 2: Alicja Morawska-Rubczak we współpracy z Opolskim Teatrem Lalki i Aktora im. A. Smolki „LABirynt”

Zdjęcie: Gdańsk/Scena dla Tańca 2016/Taneczna misja vol. 2: Alicja Morawska-Rubczak we współpracy z Opolskim Teatrem Lalki i Aktora im. A. Smolki „LABirynt”

Fot. Krzysztof Ścisłowicz.

Wersja do druku

Udostępnij

Twórcy zapraszają niemowlęta, nawet te kilkumiesięczne, do niezwykłego, teatralnego doświadczania świata. LABirynt to interaktywna instalacja dla dzieci do trzeciego roku życia, która łączy w sobie teatr, taniec współczesny, architekturę tekstylną, nowe media i świetną zabawę: Wybierzcie się ze swoimi dziećmi w tę zachwycającą i kreatywną podróż. Wejdźcie w labirynt doświadczeń zmysłowych, poruszcie ciałem, umysłem, wyobraźnią.

Instalacja wpisuje się w nurt teatru dla najnajmłodszych, który zainicjowany został w Polsce w 2006 roku, za sprawą Zbigniewa Rudzińskiego z poznańskiego Centrum Sztuki Dziecka i od tej pory z sukcesem rozgościł się w repertuarach prawie wszystkich teatrów w Polsce. Choć może wydawać się to mało prawdopodobne, spektakle dla niemowląt przygotowywane są na świecie od blisko trzydziestu lat –  twórcami tego ruchu są włoscy artyści związani z bolońskim teatrem La Baracca – Roberto i Valeria Frabetti. Te spektakle, pełne sensorycznych doznań, oddziałujących na wszystkie zmysły, cechuje ogromne wyczulenie na malutkiego widza, chęć porozumiewania się z nim jego własnym językiem. Brak struktury narracyjnej, tradycyjnie opowiadanej historii nie jest tutaj przeszkodą do niezwykle twórczego i odkrywczego budowania przedstawienia, w którym najważniejsze jest spotkanie z publicznością i wspólnie przeżyta przygoda. To teatr bardzo doznaniowy, w którym działają kolory, kształty, dźwięki, a nawet zapachy i smaki. Teatr dla najnajmłodszych to spotkanie w bezpiecznej, intymnej, przytulnej atmosferze. To również niepowtarzalna okazja dla rodziców, by przyjrzeć się swojemu dziecku w zupełnie nowej sytuacji oraz pogłębić z nim relację.

Takim właśnie doświadczeniem będzie również LABirynt – instalacja jest połączeniem wieloletniej pracy jej twórców na obszarze teatru dla dzieci najnajmłodszych, z zupełnie nowatorską pracą nad ciałem w kontekście działań z niemowlętami i ich rodzicami oraz opiekunami.

Więcej o twórczości dla najnajmłodszych przeczytacie na blogu autorki projektu:

www.alicjamorawskarubczak.tumblr.com/search/najnaje

koncepcja, reżyseria, choreografia: Alicja Morawska-Rubczak

scenografia: Anna Dziedzic

muzyka, multimedia: Wojciech Morawski

Obsada:

Anna Dziedzic/Magda Wolnicka (taniec)

Monika Kiwak (taniec)

Wojciech Morawski (muzyka)

dla widzów od 0-3 lat / czas trwania 40 min.

Premiera: 29 maja 2015, Opolski Teatr Lalki i Aktora

Projekt zrealizowany w ramach Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” przyznanego Alicji Morawskiej-Rubczak.

Młoda Polska mini (miniaturka)

 

Taneczna misja vol. 2 to projekt Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku, który kontynuuje ideę zapoznawania publiczności teatru ze sztuką tańca zapoczątkowany podczas projektu Taneczna misja w 2014 roku. W trakcie projektu zaprezentowane zostaną trzy spektakle dobrane tak, aby dotrzeć do różnych grup odbiorców teatru. Chcąc przybliży odbiorcom sztukę tańca współczesnego, organizatorzy uzupełnili program o warsztaty towarzyszące wszystkim prezentacjom. Ze względu na interaktywny charakter samego spektaklu LABirynt, warsztat Alicji Morawskiej-Rubczak będzie skierowany do twórców – aktorów i tancerzy, którzy skupią się na idei i specyfice tworzenia teatru tańca dla  bardzo małych dzieci.  Koordynatorką projektu jest Ula Zerek.

Projekt Taneczna misja vol 2 został zrealizowany we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu Scena dla tańca 2015.

Więcej na stronie: www.scenadlatanca.pl

Logo Scena dla tańca (miniaturka)  Logo IMIT (miniaturka)

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close