Gdańsk/Stacja Taniec 2015: Manish Mitra i Raju Bera (Teatr Kasba Arghya, Indie) – warsztat kalaripayattu i kathakali

Zdjęcie: Gdańsk/Stacja Taniec 2015: Manish Mitra i Raju Bera (Teatr Kasba Arghya, Indie) – warsztat kalaripayattu i kathakali

Fot. materiały organizatorów

Wersja do druku

Udostępnij

W ramach wydarzenia Stacja Taniec – 2×2 czyli Teatr Amareya i Goście Gdański Archipelag Kultury i Teatr Amareya zapraszają na warsztaty tradycyjnych hinduskich technik pracy z ciałem – kalaripayattu (sztuk walki) i kathakali (styl tańca/teatru). Warsztat poprowadzą Manish Mitra i Raju Bera z teatru Kasba Arghya z Kalkuty. Zajęcia towarzyszą pokazowi spektaklu grupy – Macbeth Badya (28 maja, godz. 19.00). Warsztat skierowany do osób początkujących i średniozaawansowanych. Koszt udziału: 150 zł (ulgowy/studencki); 170 zł (normalny). Liczba miejsc ograniczona.

Zapisy: Anna Karasińska: anna@gak.gda.pl lub telefonicznie pod numerem: 58 306 66 76 w. 37.

Kalarippayattu pochodzi z południowego stanu Kerala (Indie) i często uważane jest za najstarszą sztukę walki na świecie. Źródła historyczne poświadczają jego istnienie co najmniej w XII wieku. Praktyka kalaripayattu obejmuje naukę sekwencji ruchowych, chwytów obezwładniających przeciwnika, walkę wręcz oraz trening z użyciem broni drewnianej i metalowej, a także ćwiczenia siłowe, rozciągające i oddechowe. Trening fizyczny dopełnia system leczniczy blisko związany z ajurwedą, obejmujący m.in. masaże lecznicze i uelastyczniające ciało. Regularna praktyka kalaripayattu pozwala osiągnąć elastyczność, zwinność i koordynację, poprawia siłę i wydolność organizmu, koncentrację i zmysł orientacji, a co najważniejsze – uświadamia własne możliwości, pozwala kontrolować energię i kształci postawę duchową. Ze względu na swój wieloaspektowy charakter kalarippayattu jest propozycją zarówno dla miłośników sztuk walki, adeptów jogi, aktorów i tancerzy, jak i dla wszystkich osób poszukujących nowych form ruchu opartych na świadomej pracy nad własnym wnętrzem i jednocześnie pozwalającej na fizyczną ekspresję własnego temperamentu.

Kathakali – to klasyczny styl teatru/tańca ze stanu Kerala (Indie). Korzenie kathakali sięgają odległych czasów, natomiast forma, w jakiej kathakali istnieje obecnie, ugruntowała się w XVII wieku. Kathakali – poprzez pantomimę i taniec, opowiada historie przedstawione w wielkich eposach hinduskich – Mahabharacie i Ramajanie. Trening kathakali stanowi gimnastykę zarówno dla mózgu, jak i pamięci ciała, gdyż podczas treningu dużo pracuje się z rytmem.

www.gak.gda.pl

facebook.com/StacjaOrunia

Zrealizowano ze środków Miasta Gdańska w ramach Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 12:00

Gdańsk Orunia: Stacja Orunia, Dworek Artura/GAK, ul. Dworcowa 9, w godz. 12.00-16.00.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close