Gdańsk/Teraz Turcja: Canan Yücel Pekiçten „IT’S OK”

Zdjęcie: Gdańsk/Teraz Turcja: Canan Yücel Pekiçten „IT’S OK”

Fot. materiały Klubu ŻAK.

Wersja do druku

Udostępnij

Canan Yücel Pekiçten wraca do Gdańska. Zwyciężczyni konkursu Solo Dance Contest podczas VIII Gdańskiego Festiwalu Tańca pokaże w Klubie Żak swój spektakl z 2014 roku IT’S OK.

O jej zwycięskiej prezentacji Weronika Łucyk pisała na portalu taniieecPOLSKA.pl:

„Jury zdecydowało się nagrodzić autorskie choreografie i ich wykonawczynie. Jako uzasadnienie najczęściej pojawiało się odważne i umiejętne zaproszenie widza do swojego wewnętrznego świata.

I nagroda przypadła Canan Yücel Pekiçten z Turcji. Dwarf odwołuje się do romantycznych motywów – nieszczęśliwej miłości, zbrodni i elementów fantastycznych. Choreografia została ułożona do pieśni Franza Schuberta ze słowami Matthäusa Kasimira von Collina pod tym samym tytułem (Der Zwerg tłumaczony jest na polski jako Karzeł). Utwór opowiada historię mężczyzny, który decyduje się udusić i zatopić w morzu ukochaną za to, że go opuściła i wyszła za mąż za króla. Bohater pragnie ukarać kobietę, pożąda jej, ale mimo to chce jej śmierci. Tancerka różnicuje bohaterów za pomocą dwóch rekwizytów – pary za dużych zamszowych butów oraz czerwonego jabłka (sama zaś ubrana jest w cielisty trykot). Jako karzeł porusza się w sposób pokraczny, frazy ruchu są krótsze i bardziej nerwowe. Gesty królowej są płynniejsze, giętkie, wręcz gimnastyczne. Jej postać jest kobieca i uwodzicielska (np. gdy kładzie się na boku z jabłkiem w dłoni). Ostatnia scena obrazująca śmierć bohaterki w odmętach morza pokazana jest bardzo ciekawie – tancerka bierze jabłko do ust i kieruje się w stronę widowni w pozycji mostka. Jakby została wywrócona na drugą stronę, nie porusza się już jak człowiek, bardziej przypomina zwierzę. Zresztą jabłko w ustach wizualnie przypomina dekorację potrawy z dziczyzny, która jest przecież martwym zwierzęciem, mięsem. Owoc można także odczytywać jako symbol kobiecej seksualności, która z chwilą śmierci traci swoją wartość, stając się walutą bez znaczenia. Umieszczenie przedmiotu w ustach osoby zmarłej przywodzi także skojarzenie z antycznym obolem (monetą na przeprawę w zaświaty).”

 

Pokaz odbywa się w ramach weekendu z kultura grecką w Klubie Żak, zatytułowanego Teraz Turcja.

choreografia i wykonanie: Canan Yücel Pekiçten

reżyseria świateł: Ayşe Sedef Ayter

 muzyka: Sırma Öztaş

 

 It’s OK! miało premierę na XIX Festiwalu Teatrów Tańca w Stambule. W sezonie 2014/2015 było wystawiane w Stambule, a ostatnio – w Arts Printing House w Wilnie.

 

Canan Yücel Pekiçten w 2007 roku ukończyła prawo na Uniwersytecie Marmara i została przyjęta do programu tanecznego Politechniki İstanbul Yıldız oraz na Uniwersytet Sztuk Pięknych Mimar Sinan. Gdy kontynuowała naukę tańca na Politechnice İstanbul Yıldız, wzięła udział w warsztatach tanecznych w Brukseli i Budapeszcie w ramach grantu fundacji Jardin d’Europe. Rok po zakończeniu edukacji tanecznej na Folkwang Universitat der Künste (2010) z wyróżnieniem ukończyła program taneczny Politechniki İstanbul Yıldız. Canan Yücel Pekiçten uzyskała stopień magistra na Uniwersytecie Sztuk Pięknych Mimar Sinan. Obecnie pracuje nad rozprawą doktorską na tej samej uczelni.

Artystka tańczyła w kilku przedstawieniach zarówno tureckich, jak i zagranicznych choreografów, a także uczestniczyła w festiwalach, np.

VIII Gdańskim Festiwalu Tańca, Festiwalu Teatrów Tańca w Stambule (XIX i XX edycja), wileńskiej Shock Academy, Wiosennym Festiwalu Tańca w Utrechcie (Holandia), Off Europa Festival (Niemcy), Berlin Ballhaus Naunynstrasse Theatre, budapesztańskim festiwalu Kontakt i XXII festiwalu Grad Theatre City Budva (Czarnogóra).

Canan Yücel Pekiçten od 2009 roku brała udział w projektach video multidyscyplinarnej artystki İnci Eviner jako kreatywna tancerka i performerka. Projekty, m.in. National Fitness, Nursing Modern Fall, Broken Manifestos, Parliament, Nouveau Citoyen, Fluxes of Girls on Europe i Harem, są prezentowane w międzynarodowych instrukcjach, np. Muzeum Sztuki Współczesnej i Galerii Nev w Stambule, Espace Chatelain w Brukseli, Muzeum Sztuki w Turku, Muzeum Sztuki Współczesnej de la Ville w Paryżu, Galerii Whitechapel w Londynie oraz MAC/VAL w Vitry-sur-Seine.

Od 2012 roku Canan Yücel Pekiçten pracuje nad własnymi choreografiami. Na Wiosennym Festiwalu Tańca w Utrechcie zaprezentowała sztukę My Motto. Na tym samym festiwalu wystąpiła także jako tancerka w Sylphides autorstwa Cecilii Bengolei i François Chaignauda.

***

 

BILETY

20 zł / 15 zł – Karta Do Kultury* / 10 zł – uczniowie*, studenci*, seniorzy  / 5 zł – Karta Dużej Rodziny* / 3 zł – Karta Tancerza*

* wyłącznie za okazaniem ważnej legitymacji i KARTY przy zakupie biletów (1 bilet na 1 legitymację/ 1 KARTĘ)

Sprzedaż biletów i karnetów oraz rezerwacje prowadzi kasa Klubu Żak codziennie w godzinach od 15.00 do 21.00 (w sb i nd od g.16.00; w soboty i niedziele z seansami dla dzieci kasę otwieramy 30 minut przed seansem).

Kontakt: kasa@klubzak.com.pl

; Tel. 58 344 05 73 lub 58 345 15 90 – w.117 / Płatność za bilety i karnety gotówką lub kartą. Bilety bez zniżek można nabywać w naszym sklepie internetowym: tickets.klubzak.com.pl.

Rezerwacje: kasa@klubzak.com.pl

. Potwierdzone rezerwacje na koncerty, spektakle, PC Dramę należy odebrać w ciągu 5 dni od dnia potwierdzenia rezerwacji (nieopłacone w terminie rezerwacje są anulowane). Nie przyjmujemy rezerwacji na ostatnie 10 miejsc na dane przedstawienie.

Liczba biletów w danej puli limitowana. Zakupione bilety i karnety nie podlegają zwrotom. Wszystkie ceny zawierają podatek VAT.

Osoby spóźnione na spektakle teatralne nie będą wpuszczane na widownię po rozpoczęciu spektaklu oraz nie otrzymają zwrotu pieniędzy za niewykorzystane bilety. Prosimy o punktualne przybycie.

Liczba miejsc na spektakle jest ograniczona, miejsca nie są numerowane.

W Klubie Żak obowiązuje zakaz rejestracji imprez i zakaz robienia zdjęć w trakcie koncertów, przedstawień, seansów filmowych i zajęć warsztatowych.

Klub Żak zastrzega sobie prawo do zmiany programu.

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 19:00

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close