Gdańsk/Trójmiejski Punkt Taneczny: Laboratorium Pieśni / Mama Dance Company „Puste noce – pieśni, które już się kończą”

Zdjęcie: Gdańsk/Trójmiejski Punkt Taneczny: Laboratorium Pieśni / Mama Dance Company „Puste noce – pieśni, które już się kończą”

Fot. Piotr Wyszomirski

Wersja do druku

Udostępnij

W ramach Trójmiejskiego Punktu Tanecznego Klub Żak zaprasza na pokaz spektaklu Puste noce – pieśni, które już się kończą Laboratorium Pieśni / Mama Dance Company w reżyserii Aliny Jurczyszyn. Noc pustki po odejściu bliskiej osoby to wieczór przed pogrzebem, gdy bliscy gromadzili się, by po odmówieniu różańca, śpiewać całą noc nad ciałem nieboszczyka. Puste noce to miniatura tego kaszubskiego obrzędu, prezentacja najciekawszych pieśni zilustrowanych cheironomią, ruchem i tańcem; próba uchwycenia esencji żałoby, przypomnienia ludowych metod oswojenia bólu i strachu łączącego się ze śmiercią. Spektakl powstał w oparciu o badania terenowe wykonawców.

„Piękny i dojrzały spektakl” – powiedziała Joanna Czajkowska. Natomiast Małgorzata Bierejszyk napisała: „Alina Jurczyszyn, reżyserka i autorka konceptu, podeszła do tematu śmierci z ogromną wrażliwością, powagą i spokojem […] Wydaje się, że to pieśń dyktowała, jak ma być zaśpiewana i jaką ma otrzymać oprawę, a poważny temat sprawił, że widzowie mogli odebrać przekazywany przez artystów szacunek do Życia. Po oklaskach, po zejściu muzyków i tancerzy ze sceny, widzowie ucichli i siedzieli na swoich miejscach. Musiało minąć parę minut, zanim wszyscy wróciliśmy do rzeczywistości sali koncertowej. Szczerze zaśpiewane, szczerze zagrane, szczerze zatańczone.”

Laboratorium Pieśni – powstały w 2013 roku trójmiejski zespół pieśniarek. Grupa śpiewa tradycyjnie, w wielogłosie pieśni: ukraińskie, bałkańskie i polskie, ale w repertuarze znajdują się także utwory gruzińskie, rosyjskie, skandynawskie, albańskie i wiele innych. Poza koncertowaniem zespół realizuje badania terenowe w poszukiwaniu nowej-starej muzyki: wyprawa do Albanii – pieśni polifoniczne (2014), badania na Kaszubach – pieśni pogrzebowe (2013-2014), badania na Dolnym Śląsku – praktyki kolędnicze (zima 2013). Laboratorium Pieśni jest laureatem festiwalu Fama 2014, gdzie otrzymał Nagrodę Tryton ufundowaną przez Prezydenta Miasta Świnoujście dla Największej Osobowości Festiwalu.

Mama Dance Company – została założona przez mamy-tancerki: Marię Miotk, Barbarę Szamotulską-Dziubich i Katarzynę Wyborską. Zespół jest odpowiedzią na potrzebę tworzenia i tańczenia, której nie tłumi nawet bycie mamą 24h/dobę. Puste Noce są pierwszym spektaklem pod szyldem Mama Dance Company, wcześniej artystki występowały wspólnie w Sopockim Teatrze Tańca, a ponadto tańczyły w balecie Opery Bałtyckiej, teatrze Amareya i wielu koprodukcjach trójmiejskich.

BILETY NA SPEKTAKLE

25 zł / 15 zł – studenci* i Karta do Kultury* / 10 zł – uczniowie* i seniorzy / 5 zł – na Kartę Dużej Rodziny* / 3 zł – na Kartę Tancerza*

* wyłącznie za okazaniem ważnej legitymacji i KARTY przy zakupie biletów (1 bilet na 1 legitymację/ 1 KARTĘ)

Bilety obejmują 2 spektakle.

Sprzedaż biletów i karnetów oraz rezerwacje prowadzi kasa Klubu Żak codziennie w godzinach od 15.00 do 21.00 (w sb i nd od g.16.00; w soboty i niedziele z seansami dla dzieci kasę otwieramy 30 minut przed seansem).

Kontakt: kasa@klubzak.com.pl;

Tel. 58 344 05 73 lub 58 345 15 90 – w.117 / Płatność za bilety i karnety gotówką, kartą lub przelewem po uzgodnieniu z kasą.

Zasady rezerwacji

Rezerwacje: kasa@klubzak.com.pl

Potwierdzone rezerwacje na koncerty, spektakle, PC Dramę należy odebrać w ciągu 5 dni od dnia potwierdzenia rezerwacji (nieopłacone w terminie rezerwacje są anulowane). Rezerwacje można opłacić przelewem po uzgodnieniu z pracownikiem Kasy Klubu Żak. Nie przyjmujemy rezerwacji na ostatnie 10 miejsc na dane przedstawienie.

Liczba biletów w danej puli limitowana. Zakupione bilety i karnety nie podlegają zwrotom. Wszystkie ceny zawierają podatek VAT. Osoby spóźnione na spektakle teatralne nie będą wpuszczane na widownię po rozpoczęciu spektaklu oraz nie otrzymają zwrotu pieniędzy za niewykorzystane bilety. Prosimy o punktualne przybycie. Liczba miejsc na spektakle jest ograniczona, miejsca są numerowane. W Klubie Żak obowiązuje zakaz rejestracji imprez i zakaz robienia zdjęć w trakcie koncertów, przedstawień, seansów filmowych i zajęć warsztatowych. Klub Żak zastrzega sobie prawo do zmiany programu.

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 19:00

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close