Gdańsk/Trójmiejski Punkt Taneczny: Trójmiejski Kolektyw Twórczy „Jasno, czyli ciemno”

Zdjęcie: Gdańsk/Trójmiejski Punkt Taneczny: Trójmiejski Kolektyw Twórczy „Jasno, czyli ciemno”

Fot. Paweł Wyszomirski.

Wersja do druku

Udostępnij

Jasno, czyli ciemno to przedstawienie opisujące ludzkie życie jako ciągłe napięcie miedzy jasnością i ciemnością, jako walkę pomiędzy popędem życia a popędem zniszczenia. Kluczową rolę w budowie choreografii i kompozycji przestrzeni będzie – zgodnie z tytułem – miało oświetlanie; zmieniające intensywność czy budujące wyraziste cienie.

„W spektaklu zostaje przedstawionych pięć różnych historii, których wspólnym tematem jest  poszukiwanie zależności pomiędzy jasnymi a ciemnymi aspektami egzystencji, rozwijającymi a destrukcyjnymi zdarzeniami, prostymi a zawiłymi rozwiązaniami” – mówią  artystki.

Mirosław Baran pisał o spektaklu:

„Spektakl Jasno, czyli ciemno składa się z kilku wyraźnie wyodrębnionych scen, bardzo różniących się od siebie formą, oświetleniem i – wreszcie – pomysłem na ruch. Przedstawienie rozpoczyna się na pogrążonej w ciemności scenie, której fragmenty słabym światłem zapałki rozświetla Barbara Pędzich. Wydobywa ona z mroku ścianę, podłogę i wreszcie – swoją twarz. To krótkie intro płynnie przechodzi w duet taneczny Pędzich z Joanną Nadrowską. Kluczową rolę odgrywają w nim kolory: pierwsza z tancerek ubrana jest na czarno, druga – na biało. W pewnej chwili artystki podwijają duży fragment czarnej podłogi baletowej, odsłaniając jej drugą, białą stronę. Ich ruch jest energiczny, z wieloma elementami wykonywanymi w parterze. Na początku przypomina walkę, rywalizację, by przejść w bardziej płynne i harmonijne, momentami synchroniczne, nieśpieszne układy”.

Trójmiejski Kolektyw Twórczy tworzą: Joanna Nadrowska, Barbara Pędzich, Grażyna Słaboń, Dorota Zielińska,  zawodowe tancerki, choreografki i instruktorki, związane od 2012 roku z Sopockim Teatrem Tańca Joanny Czajkowskiej i Jacka Krawczyka. Tancerki wstępują regularnie w kolejnych realizacjach tej grupy, między innymi w Wild Project, Traktat o estetyce. Technika defektów i skaz (Nadrowska, Słaboń, Zielińska), Puste ciało. Okazja do malutkiej rozpaczy (Nadrowska, Pędzich, Zielińska) czy najnowszej premierze STT Coś pięknego, inspirowanej kinem Federico Felliniego.

Na Gdańskim Festiwalu Tańca Barbara Pędzich i Dorota Zielińska występowały w spektaklach w choreografii Marii Miotk Tajemnicza śmierć Normy Baker (2010 rok) oraz Larysy Grabińskiej PAT (2012). W konkursie Solo Dance Contest w trakcie zeszłorocznego GFT swoją miniaturę Co? Pomidor zaprezentowała Joanna Nadrowska. Cztery artystki jako odrębna formacja – poza Sopockim Teatrem Tańca – zadebiutowały wspólnym projektem w zeszłym roku. Premiera spektaklu Nie mam nic do powiedzenia odbyła się jesienią w Klubie Żak. Październikowy pokaz w Żaku będzie ich pierwszym pod nowym szyldem: Trójmiejskiego Kolektywu Twórczego.

choreografia i reżyseria: Joanna Nadrowska, Barbara Pędzich, Grażyna Słaboń, Dorota Zielińska

wykonanie: Joanna Nadrowska, Barbara Pędzich, Grażyna Słaboń, Aleksandra Konieczna

światła: Bartek Cybowski

kostiumy: Magdalena Mucha

muzyka: kolaż

współpraca artystyczna: Pavel Zuštiak

Czas trwania: 45 min.

Premiera w ramach Gdańskiego Festiwalu Tańca 2016.

***

Bilety:

20 zł / 15 zł – Karta Do Kultury* / 10 zł – uczniowie*, studenci*, seniorzy  / 5 zł – Karta Dużej Rodziny* / 3 zł – Karta Tancerza*

* wyłącznie za okazaniem ważnej legitymacji i KARTY przy zakupie biletów (1 bilet na 1 legitymację/ 1 KARTĘ)

Sprzedaż biletów i karnetów oraz rezerwacje prowadzi kasa Klubu Żak codziennie w godzinach od 15.00 do 21.00 (w sb i nd od g.16.00; w soboty i niedziele z seansami dla dzieci kasę otwieramy 30 minut przed seansem).

Kontakt: kasa@klubzak.com.pl

; Tel. 58 344 05 73 lub 58 345 15 90 – w.117 / Płatność za bilety i karnety gotówką lub kartą. Bilety bez zniżek można nabywać w naszym sklepie internetowym: tickets.klubzak.com.pl.

Rezerwacje: kasa@klubzak.com.pl

. Potwierdzone rezerwacje na koncerty, spektakle, PC Dramę należy odebrać w ciągu 5 dni od dnia potwierdzenia rezerwacji (nieopłacone w terminie rezerwacje są anulowane). Nie przyjmujemy rezerwacji na ostatnie 10 miejsc na dane przedstawienie.

Liczba biletów w danej puli limitowana. Zakupione bilety i karnety nie podlegają zwrotom. Wszystkie ceny zawierają podatek VAT.

Osoby spóźnione na spektakle teatralne nie będą wpuszczane na widownię po rozpoczęciu spektaklu oraz nie otrzymają zwrotu pieniędzy za niewykorzystane bilety. Prosimy o punktualne przybycie.

Liczba miejsc na spektakle jest ograniczona, miejsca nie są numerowane.

W Klubie Żak obowiązuje zakaz rejestracji imprez i zakaz robienia zdjęć w trakcie koncertów, przedstawień, seansów filmowych i zajęć warsztatowych.

Klub Żak zastrzega sobie prawo do zmiany programu.

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

powiązane

Ludzie

Zespoły

Organizacje

Festiwale

Teksty

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close