Gdańsk: Warsztaty japońskiego tańca butoh. Prowadzenie: TO-EN

Zdjęcie: Gdańsk: Warsztaty japońskiego tańca butoh. Prowadzenie: TO-EN

Na zdjęciu: TO-EN. Fot. Paweł Maciak.

Wersja do druku

Udostępnij

Po raz pierwszy w Gdańsku warsztaty poprowadzi TO-EN, tancerka butoh, choreograf, uczennica słynnej szwedzkiej artystki butoh SU-EN. TO-EN jest jedyną kontynuatorką linii tańca butoh według metody SU-EN w Polsce i pierwszą na świecie.

 

Butoh jest współczesną formą tańca, który narodził się w Japonii pod koniec burzliwych lat 50. XX wieku. Rewolucyjny pod względem środków wyrazu i przekraczający granice gatunku, taniec butoh wprowadził nowe spojrzenie na ciało na scenie. Na gruncie europejskim butoh wciąż zaskakuje swą odmienną stylistyką, tworząc nowe warunki wymiany artystycznej.

Warsztaty mają na celu zapoznanie uczestników z metodą pracy z ciałem w tańcu butoh – od treningu po choreografię. Metoda ta bazuje na redefinicji obrazu ciała oraz odkryciu jego nowych artystycznych możliwości. Warsztaty zawierają m.in. trening bazowy (postawa, oddech, wytrzymałość), jak i elementy choreografii, oparte na tzw. „materiach ciała” („body materials”).


Ciało tancerza butoh rodzi się wraz z przestrzenią. Dzięki niej ożywa i chłonie rzeczywistość wytężonymi zmysłami. W ciele tancerza butoh materie spotykają się, wypełniając ciało. Ciało konfrontuje materie i ulega przemianie. Co wyniknie z tego spotkania? Jaką prawdę przyniosą ze sobą materie? Tak rodzi się taniec. W tym procesie materia nabiera symbolicznego znaczenia. W konfrontacji z ciałem, staje się nośnikiem prawd o człowieku, świecie. [TO-EN]

Zapisy i kwestie organizacyjne: toen@toenbutoh.com

Zapisy do: 8 grudnia 2016.

Liczba miejsc ograniczona.
Koszt: 120 zł od osoby

Warsztaty przeznaczone są dla osób powyżej 20. roku życia.


Partner: Gdański Teatr Szekspirowski

www.toenbutoh.com

www.teatrszekspirowski.pl

***

W grudniu TO-EN zaprasza również na inne wydarzenia w Gdańsku:

Spektakl CZERŃ – odsłony (9 grudnia)

Wystawę Taniec butoh – fotografie (4-14 grudnia)

TO-EN jest tancerką butoh. Drogę artystyczną rozpoczęła w Szwecji, w zespole tańca butoh SU-EN Butoh Company, kierowanego przez artystkę i choreografkę SU-EN. W 2009 roku w Sztokholmie odbyła się solowa premiera TO-EN WHITE – biały. Premiera była jednoczesnym momentem narodzin TO-EN Butoh Company. Obecnie artystka pracuje w Polsce, realizuje spektakle, multidyscyplinarne projekty, akcje site-specific, improwizacje, warsztaty, wykłady. Ostatnie realizacje to wielkoformatowa instalacja ze szwedzkim artystą Fredrikiem Wretmanem Hikarimuji, 3-miesięczny projekt warsztatowy dla osób 60+ zakończony spektaklem Ukryte wśród liści czy spektakl Desert Rose. TOEN oznacza po japońsku „Ziemia-Ogród”, „Ogród Ziemski” (EARTH-GARDEN) i jest imieniem artystycznym tancerki. www.toenbutoh.com  

 

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close