
Fot. materiały organizatorów
Fot. materiały organizatorów
W ramach X edycji Festiwalu Solidarity of Arts Europejskie Centrum Solidarności zaprasza na bezpłatne warsztaty z Afshinem Ghaffarianem. Warsztaty przeznaczone są dla tancerzy i amatorów – miłośników tańca w wieku minimum 18 lat. Afshin Ghaffarian będzie pracował z 20-osobową grupą. Artystę interesuje pamięć ciała. Będzie to podróż do źródeł, sięganie po ekspresyjne zdolności ciała nieograniczane narzuconą techniką tańca. Kluczowym narzędziem w tym poszukiwaniu będzie improwizacja, za pomocą której uczestnicy będą zachęcani do eksplorowania nowych możliwości i przyjemności z ruchu. Warsztaty stwarzają przestrzeń, w której każdy odnajdzie własne środki tanecznej ekspresji.
Zapisy do 18 sierpnia (decyduje kolejność zgłoszeń) na adres: m.fryze@ecs.gda.pl
Wstęp wolny dla uczestników i publiczności.
Więcej informacji: http://solidarityofarts.pl/
Afshin Ghaffarian (ur. 1986) – pochodzi z Iranu. Od najmłodszych lat interesował się sztuką sceniczną. Dyplom aktora zdobył w 2003 roku w Centrum Kanoun-e-Honâr-e-Saba w Meszhedzie (Mashhad). Od 2004 roku kontynuował studia na wydziale teatralnym Islamskiego Uniwersytetu Azad w Teheranie. W trakcie studiów odkrył taniec współczesny, który stał się jego pasją. Dzięki Internetowi studiował nagrania choreografii pionierów tej dziedziny sztuki: Piny Bausch, Marthy Graham, Merce’a Cunninghama czy Sashy Waltz. W 2006 roku założył podziemny zespół taneczny – podziemny, bo taniec w Iranie był zakazany. Nielegalne próby odbywały się w szkolnej sali modlitw. Afshin Ghaffarian zainspirował się twórczością Jerzego Grotowskiego – polskiego reżysera teatralnego, teoretyka teatru, pedagoga, reformatora teatru XX wieku – którego teksty przetłumaczył z angielskiego na perski. Rok później zaprezentował pierwszy spektakl pt. Medea. Wydarzenie odbyło się na pustyni, z dala od konwencjonalnych przestrzeni, przed wyselekcjonowaną publicznością. W 2009 roku jego spektakl Dziwne, ale prawdziwe został wystawiony w Teheranie jako przejaw tzw. teatru fizycznego. Gdy spektakl został zaproszony na festiwal do Niemiec, Afshin zdecydował się nie wracać do Iranu. Droga uchodźcy zaprowadziła go do Francji, gdzie w 2010 roku założył zespół Reformance Company. Jego twórcze poszukiwania skupiają się na pamięci ciała i kwestii przekazu treści przez ruch. Pierwszy spektakl w nowej ojczyźnie (pt. Le Cri Perçant – Krzyk przenikliwy) zaprezentował w październiku 2010 roku w Centre Nationale de la Danse. Przez rok studiował nauki polityczne na Sorbonie w Paryżu. Z socjologiem Baptiste Pizzinatem napisał książkę pt. Café Réformances (2013), poświęconą analizie relacji, jakie zachodzą między sztuką a społeczeństwem.
Afshina Ghaffariana – gościa tegorocznej edycji festiwalu SOFA – zobaczymy także 25 sierpnia o gofdz. 19.00 w solowym spektaklu teatru tańca Zbyt głośna samotność.
Występ poprzedzi projekcja filmu Taniec pustyni, osnutego na kanwie jego biografii (25 sierpnia, godz. 17.00).
Wspólna produkcja: SOFA, Plenum, Fundacja Polka dot