Gdańsk/X Festiwal Solidarity of Arts: „Taniec pustyni” – reż. Richard Raymond

Zdjęcie: Gdańsk/X Festiwal Solidarity of Arts: „Taniec pustyni” – reż. Richard Raymond

Fot. materiały organizatorów

Wersja do druku

Udostępnij

W ramach Festiwalu Solidarity of Arts odbędzie się pokaz filmu Taniec pustyni. Za kanwę opowieści posłużyła biografia tancerza Afshina Ghaffariana (w tej roli Reece Ritchie) – gościa tegorocznej edycji festiwalu SOFA. Film przedstawia historię grupy młodych Irańczyków, którzy ryzykują życie, by realizować swoje artystyczne pasje.

Wstęp wolny.

Więcej informacji: http://solidarityofarts.pl/

Afshin od najmłodszych lat kochał taniec, ale w Iranie, jego rodzinnym kraju rządzonym przez duchownych muzułmańskich, taniec jest surowo zakazany jako sprzeczny z regułami islamu. Bardzo wcześnie zrozumiał, że aby tańczyć, musi zachować swoją pasję w tajemnicy. W sekrecie włamywał się na zakazany YouTube i naśladował kroki wybitnych tancerzy – Piny Bausch, Gene’a Kelly’ego, Rudolfa Nuriejewa i Michaela Jacksona. Wkrótce przyłączyli się do niego inni młodzi ludzie. Trupa tancerzy mogła się spotykać tylko w miejscach najbardziej odludnych, jak pustynia. Nawet jednak ona, jak się okazało, nie była całkowicie bezpieczna.
Afshin Ghaffarian odkrył w Internecie również Jerzego Grotowskiego – polskiego reżysera teatralnego, teoretyka teatru, pedagoga, reformatora teatru XX wieku – dla którego najważniejszy był aktor i jego ruch. Afshin inspirował się metodą pracy Grotowskiego. Czuł z nim szczególną więź, ponieważ w czasie, kiedy tworzył, w Polsce również panowała cenzura, tyle że komunistyczna.
Od kilku lat Afshin Ghaffarian mieszka i tworzy w Paryżu.

Film Taniec pustyni był kręcony w Paryżu, Londynie, Casablance i Erfoud (Maroko), a jego producentką jest Izabella Miko – polska aktorka i tancerka, która uznała, że ta historia musi być opowiedziana.

Reżyseria: Richard Raymond
Scenariusz: Jon Croker
Muzyka: Benjamin Wallfisch
Produkcja: Wielka Brytania
Premiera: 3 lipca 2014 (świat)
Obsada: Reece Ritchie (Afshin Ghaffarian), Freida Pinto (Elaheh), Tom Cullen (Ardavan), Nazanin Boniadi (Parisa Ghaffarian), Akin Gazi (Farid Ghaffarian) i inni

Artystę będzie można zobaczyć na scenie po zakończeniu filmu, o godz. 19.00, w spektaklu Zbyt głośna samotość.

O spektaklu

W dniach 22-24 sierpnia Afshin Ghaffarian poprowadzi także warsztaty taneczne.

O warsztatach

***

Więcej informacjihttp://solidarityofarts.pl

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 17:00

Gdańsk: pl. Solidarności 1, ECS, audytorium

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close