Gdańsk/XIII Gdański Festiwal Tańca: h.art company „De Light”

Zdjęcie: Gdańsk/XIII Gdański Festiwal Tańca: h.art company „De Light”

"De Light", materiały promocyjne

Wersja do druku

Udostępnij

W ciągu dziesięciu dni festiwalu zostaną zaprezentowane polskie premiery i spektakle taneczne z Francji, a profesjonalni tancerze z całego świata, wybrani ze 150 zgłoszeń, zatańczą swoje solówki przed międzynarodowym jury podczas Solo Dance Contest.

 

De Light będzie opowieścią o świetle i ruchu w wykonaniu h.art company, której założycielem jest Artur Grabarczyk. Absolwent Gdańskiej Szkoły Baletowej, którego podróż artystyczna zaczęła się w balecie Opery Bałtyckiej u Izadory Weiss, prowadziła przez Szkocję i Francję, z powrotem do Trójmiasta.

 

„Światło i przestrzeń istnieją jako dwie wzajemnie uzupełniające się materie. Bez przestrzeni wiązki światła nie miałyby gdzie się rozchodzić, a bez światła nie bylibyśmy w stanie dostrzec przestrzeni i znajdujących się w niej obiektów oraz ich kolorów. Światło sprawia, że przestrzeń jest bardziej akceptowalna, a każda jego zmiana wpływa na to, jak odbieramy rzeczywistość. Chcemy przeprowadzić proces twórczy, opierający się na zbadaniu ich wzajemnych zależności ze sztuką choreografii.” – deklarują twórcy spektaklu.

 

Artur Grabarczyk – absolwent Szkoły Baletowej w Gdańsku oraz NSCD w Leeds. Pracował między innymi z Bałtyckim Teatrem Tańca, Scottish Dance Theatre, Teatrem Tańca Zawirowania, z Sharon Eyal, Antonem Lachky, Jo Strømgren i Damianem Jalet. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, nominowany do Perły Tańca im. Barbary Bittnerówny. Laureat wielu nagród. Obecnie współpracuje z Compagnie Didier Théron, C/U, Gdańskim Teatrem Szekspirowskim, Sopockim Teatrem Tańca, Centrum Teatru i Tańca w Warszawie. Prowadzi h.art company.

 

Róża Kołoda jest od 2018 roku związana z Sopockim Teatrem Tańca. Współpracowała z Krzysztofem Leonem Dziemaszkiewiczem w teatrze READ MY LIPS oraz Transgatunkowym Teatrem SFINKS, z Małgorzatą Dzierżoń, Anną Akabali, Robertem Florczakiem, Alicją Grucą, Jagodą Jagson i Leszkiem Możdżerem. W 2020 roku rozpoczęła współpracę choreograficzną z Sopockim Teatrem Muzycznym Baabus Musicalis.

 

Katarzyna Ustowska jest absolwentką University of Music and Performing Arts we Frankfurcie, Northern School of Contemporary Dance w Leeds oraz Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Gdańsku. Pracuje w obszarach tańca współczesnego, choreografii, teatru i edukacji tańca. Współpracuje z Teatrem Dada von Bzdülöw i Teatrem Trans-Atlantyk. Współtworzy Fundację Polka dot oraz kolektyw twórczy Durski/Kania/Kamińska/Stanek/Ustowska. Rozwija metodę edukacji tańca Montessori Dance Guide, w kontekście założeń pedagogiki Montessori.

 

Kamil Wawrzuta – absolwent WTT w Bytomiu. Współtwórca grupy Ruchomy Kolektyw, pracuje nad własnymi choreografiami i ruchem scenicznym i choreografią m.in: dla J. Zdrady,  M. Walczak i innych. Występował w Burzy, reż P. Miśkiewicz, Strawiński. Przejścia i Święto wiosny – komentarz w choreografii J. Łumińskiego, Harnasiach, chor. K. Kołodziejczyk i innych. Prowadzi zajęcia i warsztaty teatralno – taneczne.

 

De Light,

h.art company

wyk.: Róża Kołoda, Katarzyna Ustowska, Artur Grabarczyk, Kamil Wawrzuta / współpraca artystyczna Ulriqa Fernqvist i Peter Svenzon  

Premiera

 

Więcej informacji na stronie: https://www.gdanskifestiwaltanca.pl/

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

premiera •

godz. 19:00

Gdańsk: aleja Grunwaldzka 195/197

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close