Festiwal

Gdańsk/XIII Gdański Festiwal Tańca: h.art company De Light

Zdjęcie: Gdańsk/XIII Gdański Festiwal Tańca: h.art company De Light

Wersja do druku

Udostępnij

W ciągu dziesięciu dni festiwalu zostaną zaprezentowane polskie premiery i spektakle taneczne z Francji, a profesjonalni tancerze z całego świata, wybrani ze 150 zgłoszeń, zatańczą swoje solówki przed międzynarodowym jury podczas Solo Dance Contest.

De Light będzie opowieścią o świetle i ruchu w wykonaniu h.art company, której założycielem jest Artur Grabarczyk. Absolwent Gdańskiej Szkoły Baletowej, którego podróż artystyczna zaczęła się w balecie Opery Bałtyckiej u Izadory Weiss, prowadziła przez Szkocję i Francję, z powrotem do Trójmiasta.

„Światło i przestrzeń istnieją jako dwie wzajemnie uzupełniające się materie. Bez przestrzeni wiązki światła nie miałyby gdzie się rozchodzić, a bez światła nie bylibyśmy w stanie dostrzec przestrzeni i znajdujących się w niej obiektów oraz ich kolorów. Światło sprawia, że przestrzeń jest bardziej akceptowalna, a każda jego zmiana wpływa na to, jak odbieramy rzeczywistość. Chcemy przeprowadzić proces twórczy, opierający się na zbadaniu ich wzajemnych zależności ze sztuką choreografii. deklarują twórcy spektaklu.

Artur Grabarczyk  absolwent Szkoły Baletowej w Gdańsku oraz NSCD w Leeds. Pracował między innymi z Bałtyckim Teatrem Tańca, Scottish Dance Theatre, Teatrem Tańca Zawirowania, z Sharon Eyal, Antonem Lachky, Jo Strmgren i Damianem Jalet. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, nominowany do Perły Tańca im. Barbary Bittnerówny. Laureat wielu nagród. Obecnie współpracuje z Compagnie Didier Théron, C/U, Gdańskim Teatrem Szekspirowskim, Sopockim Teatrem Tańca, Centrum Teatru i Tańca w Warszawie. Prowadzi h.art company.

Róża Kołoda jest od 2018 roku związana z Sopockim Teatrem Tańca. Współpracowała z Krzysztofem Leonem Dziemaszkiewiczem w teatrze READ MY LIPS oraz Transgatunkowym Teatrem SFINKS, z Małgorzatą Dzierżoń, Anną Akabali, Robertem Florczakiem, Alicją Grucą, Jagodą Jagson i Leszkiem Możdżerem. W 2020 roku rozpoczęła współpracę choreograficzną z Sopockim Teatrem Muzycznym Baabus Musicalis.

Katarzyna Ustowska jest absolwentką University of Music and Performing Arts we Frankfurcie, Northern School of Contemporary Dance w Leeds oraz Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Gdańsku. Pracuje w obszarach tańca współczesnego, choreografii, teatru i edukacji tańca. Współpracuje z Teatrem Dada von Bzdülöw i Teatrem Trans-Atlantyk. Współtworzy Fundację Polka dot oraz kolektyw twórczy Durski/Kania/Kamińska/Stanek/Ustowska. Rozwija metodę edukacji tańca Montessori Dance Guide, w kontekście założeń pedagogiki Montessori.

Kamil Wawrzuta  absolwent WTT w Bytomiu. Współtwórca grupy Ruchomy Kolektyw, pracuje nad własnymi choreografiami i ruchem scenicznym i choreografią m.in: dla J. Zdrady,  M. Walczak i innych. Występował w Burzy, reż P. Miśkiewicz, Strawiński. Przejścia i Święto wiosny komentarz w choreografii J. Łumińskiego, Harnasiach, chor. K. Kołodziejczyk i innych. Prowadzi zajęcia i warsztaty teatralno taneczne.

De Light,

h.art company

wyk.: Róża Kołoda, Katarzyna Ustowska, Artur Grabarczyk, Kamil Wawrzuta / współpraca artystyczna Ulriqa Fernqvist i Peter Svenzon

Premiera

Więcej informacji na stronie: https://www.gdanskifestiwaltanca.pl/

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close