Gdańsk/XIII Gdański Festiwal Tańca: Teatr O.de.la „Kraksa”

Zdjęcie: Gdańsk/XIII Gdański Festiwal Tańca: Teatr O.de.la „Kraksa”

"Kraksa", fot. M. Rałowski

Wersja do druku

Udostępnij

W ciągu dziesięciu dni festiwalu zostaną zaprezentowane polskie premiery i spektakle taneczne z Francji, a profesjonalni tancerze z całego świata, wybrani ze 150 zgłoszeń, zatańczą swoje solówki przed międzynarodowym jury podczas Solo Dance Contest.

 

Spektakl uderza dynamiką. Najważniejsza wydaje się fascynacja własnymi ciałami. Także chęć zaprezentowania i popisania się nimi. Nie tyle urodą, co możliwościami ekspansji i ekspresji. Aż do dna w ujęciu ściśle prywatnym. (…). Scena pełna emocji przypomina gejzer grożący wybuchem. Do którego jednak nie dochodzi, aktorzy zatrzymują się zawsze gdzieś w półgeście i połowie ruchu. Na dosłownie parę sekund i w bliskich wręcz niebezpiecznych odległościach przed gestem spełnionym i ruchem ostatecznym. // „Dziennik Teatralny” Rzeszów / Andrzej Piątek

 

Kraksa Teatru O.de.la w choreografii Marty Bury jest dla mnie także opowieścią o sile zderzeń, sile i mocy sprawczej, jaką niesie ze sobą każde nagłe, mocne spotkanie – spotkanie kogoś, spotkanie czegoś.  Siła, moc spotkania – to siła Kraksy. Ów moment wtargnięcia w nasz poukładany stan nowego elementu, choćby przez chwilę potrafiącego zaburzyć dotychczasowy status quo. // blog „Koire” / Karina Mińkowska – Pado

 

Marta Bury, Teatr O.de.la

Aktorka, choreografka, tancerka i socjolog. Autorka ponad pięćdziesięciu choreografii teatralnych. Założycielka rzeszowskiego Teatru O.de.la. Była współzałożycielką Teatru Gestu, jeździła z nim na międzynarodowe festiwale w Lublinie, Gdańsku, Warszawie jako tancerka choreograf, kostiumograf i kierownik. Stworzyła ruch sceniczny i choreografie współpracując z teatrami m.in. Teatrem Maska w Rzeszowie, Teatrem Nowym w Poznaniu, Teatrem Groteska w Krakowie, czy Teatrem Baj w Warszawie. W 2014 roku założyła własny Teatr O.de.la, z którym realizuje autorskie spektakle.

 

Kraksa / Teatr O.de.la

chor. Marta Bury

wyk.: Natalia Dinges, Joanna Jaworska-Maciaszek, Krystian Łysoń, Piotr Stanek

muzyka: Maciej Maciaszek

scenografia: Marta Ożóg, Piotr Karp

czas: 60 min.

 

 

Więcej informacji na stronie: https://www.gdanskifestiwaltanca.pl/

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Gdańsk: aleja Grunwaldzka 195/197

powiązane

Ludzie

Teksty

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close