Gdańsk/XX Festiwal Szekspirowski/SzekspirOFF: Mellin, Pastuszak, Wińczyk „Makbet – wina pramatki”

Zdjęcie: Gdańsk/XX Festiwal Szekspirowski/SzekspirOFF: Mellin, Pastuszak, Wińczyk „Makbet – wina pramatki”

Fot. Marek Weiss

Wersja do druku

Udostępnij

W piątek, 29 lipca 2016 w Gdańsku startuje XX edycja Festiwalu Szekspirowskiego, która potrwa do 7 sierpnia. W ramach towarzyszącego tej edycji nurtu SzekspirOFF zaplanowano również wydarzenia taneczno-ruchowe, inspirowane twórczością Williama Szekspira. Po raz pierwszy w historii festiwalu SzekspirOFF ma charakter konkursowy. Magdalena Mellin, Katarzyna Pastuszak, Monika Wińczyk zaprezentują  przedstawienie Makbet – wina pramatki. Artystki odwołują się tu do archetypu kobiety Winnej, pramatki Ewy, będącej świadomą ograniczającego ją Raju i sięgającej po zakazany owoc, i archetypu mężczyzny, który podąża za zbrodniarką, stanowi punkt wyjścia do reinterpretacji Szekspirowskiej postaci Lady Makbet i trzech wiedźm.

Trzy kobiety przystępują do czynności stereotypowo kojarzonej głownie z kobietą – przyrządzają posiłek. Ciało ryby trafia na ruszt. Staje się pokarmem. Jedząc wspólnie, przyjmujemy ciało ryby i grzechy Winnej wszystkiemu złemu, z której łona wszyscy wyszliśmy.

Koncept: Magdalena Mellin, Katarzyna Pastuszak, Monika Wińczyk
Teksty: Magdalena Mellin, Makbet Williama Szekspira

***

SzekspirOFF 2016 to 34 prezentacje, w których weźmie udział ponad 100 artystów z całej Polski, ale również Australii, Wielkiej Brytanii czy Rumunii.

W programie: małe formy teatru dramatycznego, teatr lalkowy, teatr tańca, happening, musical, koncert, stand-up, kabaret oraz filmy. Pojawią się również spektakle z pięciu wyższych szkół teatralnych z Polski.

Jurorzy SzekspirOFF 2016: Jadwiga Możdżer, Paweł Aigner, Adam Orzechowski

Więcej informacji o nurcie SzekspirOFF: http://festiwalszekspirowski.pl/pl/home/festiwal/szekspiroff/

 

Główna strona festiwalu: http://festiwalszekspirowski.pl/

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 22:30

Gdańsk: Dziedziniec Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, W. Bogusławskiego 1

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close