Gdańsk/XXI Festiwal Szekspirowski/SzekspirOFF: Piotr Mateusz Wach „Ryszard. Ciało z gniewu”

Zdjęcie: Gdańsk/XXI Festiwal Szekspirowski/SzekspirOFF: Piotr Mateusz Wach „Ryszard. Ciało z gniewu”

Fot. materiały organizatorów

Wersja do druku

Udostępnij

XXI edycja Festiwalu Szekspirowskiego potrwa od 28 lipca do 6 sierpnia 2017 roku. Od 2011 roku prezentujemy także monodramy, performanse, teatry uliczne i inne alternatywne formy teatralne w nurcie SzekspirOFF. W ramach SzekspirOFF wystąpi Piotr Mateusz Wach ze spektaklem Ryszard. Ciało z gniewu. Piotr Mateusz Wach dokonuje głębokiej analizy postaci Ryszarda III. Inspiracją oraz punktem wyjściowym procesu kreacji były: oryginalny tekst Williama Szekspira oraz Rok Ryszarda hiszpańskiej dramatopisarki Angéliki Liddell. Szekspir w swojej sztuce sportretował Ryszarda jako kalekiego tyrana i mordercę, archetypiczne ucieleśnienie zła. Liddell przedstawia go natomiast jako szaleńca i potwora, prowadzącego szokujący monolog ideologii, hipokryzji i kompleksów. Wach zestawiając te dwa teksty – historyczny i współczesny – wypracowuje monumentalną i przerażającą sylwetkę bohatera. Z tych dwóch składowych buduje nowy twór – nieme ciało osadzone w gniewie.

Z recenzji:

„Wach opowiada nie tylko doprowadzonym do stanu totalnego niemalże, dyktowanegoauto-nienawiścią, zezwierzęconym ciałem – na jego twarzy rozgrywa się równoległy dramat. Jego rysy są wynaturzone obłędem i winą, jakby dobrowolnie upodabniał się do zdychającego, wściekłego psa. Tancerz stapia się z psychodeliczną muzyką, jego oddech zlewa się z histeryczną melodią, w pewien sposób ją współtworząc. Bardziej niż człowieka przypomina perwersyjne ucieleśnienie zła, któremu jest za siebie trochę wstyd. Wach tworzy niesamowitą, autodestrukcyjną kreację nękanego przeszłymi traumami kaleki. Czasem wydaje się ogłuszony przez popełnione morderstwa, onieśmielony potwornością wspomnień, a czasem popada w ekstatyczne, bliskie malignie stany i z natarczywą żarliwością prezentuje swoje okaleczone szaloną ideologią i niedorzeczną hipokryzją wnętrze”.

Alicja Müller, Ze wstrętu i gniewu zrodzony, w: „Gazeta Teatralia, Shakespeare Daily”, nr 4, 7 sierpnia 2015.

koncept, choreografia, wykonanie: Piotr Mateusz Wach

muzyka: Bartosz Zakórski

grafika/projekcje: Przemek Jeżmirski

premiera: 04.08.2015, Teatr w Oknie

Realizacja w ramach Nurtu OFF, 19. Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku

Premiera spektaklu odbyła się podczas 19. Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku. Ryszard. Ciało z gniewu otrzymał nagrodę redaktorów gazety teatralnej Shakespeare Daily – ZŁOTĄ CZACHĘ – dla najlepszego spektaklu w Nurcie OFF XIX Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku.

Więcej informacji

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 19:00

Gdańsk: Teatr w Oknie, ul. Długa 50/51

powiązane

Ludzie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close