Gdańsk/XXV Festiwal Szekspirowski: Polski Teatr Tańca i bodytalk „Romeos & Julias unplagued. Traumstadt” – pokaz rejestracji

Zdjęcie: Gdańsk/XXV Festiwal Szekspirowski: Polski Teatr Tańca i bodytalk „Romeos & Julias unplagued. Traumstadt” – pokaz rejestracji

"Romeos&Julias", fot. A. Grabowski

Wersja do druku

Udostępnij

W ramach XXV Festiwalu Szekspirowskiego Polski Teatr Tańca zaprezentuje spektakl Romeos & Julias unplagued. Traumstadt. Jest to owoc współpracy PTT z kolektywem bodytalk z Münster. Obie formacje mają już na wspólnym koncie sukcesy na scenach Berlina, Lipska czy Mannheim. W 2021 roku spotykają się ponownie podczas realizacji nowej premiery. Pragną sprawdzić, co się wydarzy, kiedy taniec, rozumiany jako kreatywny ruch, najbardziej cielesna ze sztuk, zderzy się z rzeczywistością. Chcą stworzyć przestrzeń do refleksji o skutkach pandemii, ponownie odkrywając miłosną historię Romea i Julii, opowiedzianą w nieśmiertelnym dramacie Williama Shakespeare’a. 

 

Plaga koronawirusa zmusza do konfrontacji ze śmiercią. Narzuca fizyczne oddalenie, określane jako dystans społeczny. Trauma izolacji stymuluje refleksje o ulotności życia ludzkiego, wywołuje konieczność przedefiniowania takich pojęć, jak kontakt i bliskość. Nasuwa się pytanie, jak radzono sobie z pandemiami w przeszłości?

 

Renesans był epoką, w której odrodziły się fizyczność i indywidualność ludzkiego ciała: miłość, seks, ciało, śmierć, wolność, Eros i Tanatos… w jaki sposób Shakespeare mierzył się z doświadczeniem śmierci wywołanych minionymi plagami? Słynna scena na balkonie przywołuje skojarzenia z rozmowami prowadzonymi z dystansu w trakcie lockdownu. Bal maskowy u Capulettich zyskuje przez doświadczenia roku 2020 nowy wymiar. Podobnie konflikt pokoleń: młodych Julii, Romea, Tybalta, Merkucjusza, którzy padają ofiarą wojny toczonej przez rodziców. W przypadku pandemii mieliśmy przecież do czynienia z sytuacją, kiedy młodzi stanowili zagrożenie dla osób starszych, mniej odpornych na koronawirusa.

 

Czerpiąc z tych inspiracji – dramaturg Rolf Baumgart i choreografka Yoshiko Waki – chcą stworzyć obraz Miasta.

 

Czy tytułowe Traumstadt okaże się miastem marzeń czy miastem traum

 

O twórcach:

 

bodytalk

 

Kolektyw bodytalk powstał w 2008 roku. Został założony przez Rolfa Baumgarta, reżysera, kompozytora i autora librett operowych oraz Yoshiko Waki, solistkę niemieckich teatrów operowych i grup alternatywnych, choreografkę współpracującą z zespołami tańca od Hamburga po Hong Kong, niegdyś członkinię słynnego Teatru Choreograficznego Johanna Kresnika. Ten austriacki tancerz, choreograf i reżyser uznawał teatr za narzędzie krytyki wobec zastanych norm społecznych i politycznych, tworząc spektakle bliskie formule nowego brutalizmu. Prowokacyjne, przesycone silnymi emocjami środki wyrazu, określane przez niemieckich krytyków tańca jako „dionizyjskie”, są również znakiem rozpoznawczym zespołu bodytalk. Kolektyw tworzy teatr silnie zakorzeniony w społeczności lokalnej, angażując się w wiele projektów społecznych. Od 2016 roku zapraszany jest jako artysta – rezydent przez Theater w Pumpenhaus w Münster. Jego prace były wielokrotnie nagradzane, m. in. nagrodą Movement-Art za najlepszą niezależną produkcję roku oraz nagrodą dla Autorów i Producentów w Bremie.

 

Rolf Baumgart

 

Reżyser, kompozytor, muzyk, autor librett operowych, współzałożyciel – wraz z Yoshiko Waki – zespołu bodytalk w Münster. Współpracował z Sächsische Staatsoper Dresden czy Akademie der Künste Berlin. Współtworzy performansy z Kain Karawahn, prezentowane podczas Festival Neue Musik Rümlingen w Szwajcarii, Steirischer Herbst w Graz w Austrii i Performance Arts Festival w Cleveland (USA).Uhonorowany wieloma nagrodami, wśród nich: Kölner Tanztheater-Preis, Bewegungskunst-Preis Leipzig i  Bremer Autoren- und Produzentenpreis. 

 

Yoshiko Waki

 

Współzałożycielka – z Rolfem Baumgartem – zespołu bodytalk w Münster. Dyplom uzyskała na Wydziale Tańca i Pedagogiki Tańca w Państwowym Konserwatorium Muzyki i Tańca w Heidelberg-Mannheim w Niemczech. Tańczyła i przygotowywała choreografie na całym świecie, od Hamburga po Hong Kong. Występowała w City Contemporary Dance Company w Hong Kongu oraz w Volksbühne w Berlinie, w  zespole Johanna Kresnika. Współpracowała z Operą w Bonn oraz z orkiestrą Berlińskich Filharmoników.

 

Damian Pielka

 

Multiinstrumentalista, kompozytor, producent muzyczny. Muzyczny samouk i zbieracz instrumentów. W latach 2004 – 2014 był gitarzystą w zespole Lecha Janerki, z którym nagrał dwa albumy „Plagiaty” oraz Najmniejszy koncert świata. Współtworzył, koncertował i nagrywał m.in. z zespołami Husky, Pogodno, Japoto , Muchy. Skomponował muzykę do spektaklu Jewrope teatru bodytalk w reżyserii Yoshiko Waki (Kolonia / Poznań, 2014).

 

Nanako Oizumi

 

Scenografka i projektantka kostiumów, studiowała sztuki piękne na Uniwersytecie Sztuki Tama w Tokio w Japonii. Po ukończeniu studiów pracowała jako asystentka scenografa, a następnie niezależna scenografka w różnych teatrach publicznych oraz na scenie niezależnej w Tokio. W 2013 roku przyjechała do Niemiec w ramach grantu dla młodych artystów sponsorowanego przez japońskie Ministerstwo Kultury. Obecnie pracuje jako scenografka i projektantka kostiumów w Teatrze w Bremie, Münchner Kammerspiele i Kösk Munich.

 

Romeos & Julias unplagued. Traumstadt

 

Koncepcja i choreografia: Yoshiko Waki 

 

Asystent choreografa: Rene Haustein 

 

Dramaturgia: Rolf Baumgart 

 

Scenografia i kostiumy: Nanako Oizumi 

 

Muzyka: Damian Pielka 

 

Tańczą i współtworzą: Evelyn Blue, Kacper Bożek, Julia Hałka, Patryk Jarczok, Paulina Jaksim, Jerzy Kaźmierczak, Zbigniew Kocięba, Katarzyna Kulmińska, Dominik Kupka, Daniel Michna, Jinwoo NamKung, Pau Pérez Piqué, Katarzyna Rzetelska, Sandra Szatan, Emily Wong – Adryańczyk

 

Asystent produkcji: Marcus Bomski 

 

Koordynator produkcji: Robert Chodyła 

 

Romeos & Julias unplagued. Traumstadt to koprodukcja Polskiego Teatru Tańca i kolektywu bodytalk we współpracy z asphalt festival i Teatrem w Pumpenhaus, dotowana przez Miasto Münster oraz Ministerstwo Kultury i Nauki Nadrenii Północnej Westfalii.

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Taniec, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

 

*** 

 

Więcej informacji oraz pełen program XXV Festiwalu Szekspirowskiego dostępny na stroniehttps://festiwalszekspirowski.pl/pl/strona-glowna/

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 21:00

Gdańsk: Gdański Teatr Szekspirowski, ul. Bogusławskiego 1, pokaz rejestracji/VOD

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close