Gdańsk/XXVI Festiwal Szekspirowski: Polski Teatr Tańca i bodytalk „Romeos & Julias unplagued. Traumstadt” – chor. Yoshiko Waki

Zdjęcie: Gdańsk/XXVI Festiwal Szekspirowski: Polski Teatr Tańca i bodytalk „Romeos & Julias unplagued. Traumstadt” – chor. Yoshiko Waki

Polski Teatr Tańca „Romeos & Julias unplagued. Traumstadt” – chor. Yoshiko Waki, fot. Andrzej Grabowski

W ramach XXVI Festiwalu Szekspirowskiego Polski Teatr Tańca wspólnie z kolektywem bodytalk z Münster zaprezentują spektakl Romeos & Julias unplagued. Traumstadt.

Wersja do druku

Udostępnij

O spektaklu:

Plaga koronawirusa zmusza do konfrontacji ze śmiercią. Narzuca fizyczne oddalenie, określane jako „dystans społeczny”. Trauma izolacji stymuluje refleksje o ulotności życia ludzkiego, wywołuje konieczność przedefiniowania takich pojęć jak kontakt i bliskość. Nasuwa się pytanie, jak radzono sobie z pandemiami w przeszłości? Renesans był epoką, w której odrodziły się fizyczność i indywidualność ludzkiego ciała: miłość, seks, ciało, śmierć, wolność, Eros i Thanatos… W jaki sposób Szekspir mierzył się z doświadczeniem śmierci wywołanych minionymi plagami?

Czerpiąc z tych inspiracji, dramaturg Rolf Baumgart i choreografka Yoshiko Waki pragną stworzyć obraz Miasta. Czy tytułowe Traumstadt okaże się „miastem marzeń” czy „miastem traum”?

Twórcy pragną sprawdzić, co się wydarzy, kiedy taniec, rozumiany jako kreatywny ruch i najbardziej cielesna ze sztuk, zderzy się z rzeczywistością. I stworzyć przestrzeń do refleksji o skutkach pandemii, ponownie odkrywając miłosną historię Romea i Julii, opowiedzianą w nieśmiertelnym dramacie Williama Szekspira.


O twórcach:

bodytalk

Kolektyw bodytalk powstał w 2008 roku. Został założony przez Rolfa Baumgarta, reżysera, kompozytora i autora librett operowych oraz Yoshiko Waki, solistkę niemieckich teatrów operowych i grup alternatywnych, choreografkę współpracującą z zespołami tańca od Hamburga po Hong Kong, niegdyś członkinię słynnego Teatru Choreograficznego Johanna Kresnika. Ten austriacki tancerz, choreograf i reżyser uznawał teatr za narzędzie krytyki wobec zastanych norm społecznych i politycznych, tworząc spektakle bliskie formule nowego brutalizmu. Prowokacyjne, przesycone silnymi emocjami środki wyrazu, określane przez niemieckich krytyków tańca jako „dionizyjskie”, są również znakiem rozpoznawczym zespołu bodytalk. Kolektyw tworzy teatr silnie zakorzeniony w społeczności lokalnej, angażując się w wiele projektów społecznych. Od 2016 roku zapraszany jest jako artysta – rezydent przez Theater w Pumpenhaus w Münster. Jego prace były wielokrotnie nagradzane, m. in. nagrodą Movement-Art za najlepszą niezależną produkcję roku oraz nagrodą dla Autorów i Producentów w Bremie.

Rolf Baumgart

Reżyser, kompozytor, muzyk, autor librett operowych, współzałożyciel – wraz z Yoshiko Waki – zespołu bodytalk w Münster. Współpracował z Sächsische Staatsoper Dresden czy Akademie der Künste Berlin. Współtworzy performansy z Kain Karawahn, prezentowane podczas Festival Neue Musik Rümlingen w Szwajcarii, Steirischer Herbst w Graz w Austrii i Performance Arts Festival w Cleveland (USA).Uhonorowany wieloma nagrodami, wśród nich: Kölner Tanztheater-Preis, Bewegungskunst-Preis Leipzig i  Bremer Autoren- und Produzentenpreis.

Yoshiko Waki

Współzałożycielka – z Rolfem Baumgartem – zespołu bodytalk w Münster. Dyplom uzyskała na Wydziale Tańca i Pedagogiki Tańca w Państwowym Konserwatorium Muzyki i Tańca w Heidelberg-Mannheim w Niemczech. Tańczyła i przygotowywała choreografie na całym świecie, od Hamburga po Hong Kong. Występowała w City Contemporary Dance Company w Hong Kongu oraz w Volksbühne w Berlinie, w  zespole Johanna Kresnika. Współpracowała z Operą w Bonn oraz z orkiestrą Berlińskich Filharmoników.

Damian Pielka

Multiinstrumentalista, kompozytor, producent muzyczny. Muzyczny samouk i zbieracz instrumentów. W latach 2004 – 2014 był gitarzystą w zespole Lecha Janerki, z którym nagrał dwa albumy „Plagiaty” oraz Najmniejszy koncert świata. Współtworzył, koncertował i nagrywał m.in. z zespołami Husky, Pogodno, Japoto , Muchy. Skomponował muzykę do spektaklu Jewrope teatru bodytalk w reżyserii Yoshiko Waki (Kolonia / Poznań, 2014).

Nanako Oizumi

Scenografka i projektantka kostiumów, studiowała sztuki piękne na Uniwersytecie Sztuki Tama w Tokio w Japonii. Po ukończeniu studiów pracowała jako asystentka scenografa, a następnie niezależna scenografka w różnych teatrach publicznych oraz na scenie niezależnej w Tokio. W 2013 roku przyjechała do Niemiec w ramach grantu dla młodych artystów sponsorowanego przez japońskie Ministerstwo Kultury. Obecnie pracuje jako scenografka i projektantka kostiumów w Teatrze w Bremie, Münchner Kammerspiele i Kösk Munich.

Romeos & Julias unplagued. Traumstadt

Koncepcja i choreografia: Yoshiko Waki
Asystent choreografa: René Haustein
Dramaturgia: Rolf Baumgart
Scenografia i kostiumy: Nanako Oizumi
Muzyka: Damian Pielka
Asystent produkcji: Marcus Bomski
Koordynator produkcji: Robert Chodyła

Tańczą i współtworzą: Evelyn Blue, Kacper Bożek, Julia Hałka, Patryk Jarczok, Paulina Jaksim, Jerzy Kaźmierczak, Zbigniew Kocięba, Katarzyna Kulmińska, Dominik Kupka, Daniel Michna, Jinwoo NamKung, Pau Pérez Piqué, Katarzyna Rzetelska, Sandra Szatan, Emily Wong-Adryańczyk

Koprodukcja Polskiego Teatru Tańca i kolektywu bodytalk we współpracy z asphalt festival i Teatrem w Pumpenhaus, dotowana przez Miasto Münster oraz Ministerstwo Kultury i Nauki Nadrenii Północnej Westfalii.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

***

Więcej informacji oraz pełen program XXVI Festiwalu Szekspirowskiego dostępny na stronie: https://festiwalszekspirowski.pl/

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

inne wydarzenia

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close