Konkurs na najlepszą taneczną pracę solową Solo Dance Contest (wcześniej pod nazwą Baltic Movement Contest), który stanowi prolog IV Gdańskiego Festiwalu Tańca „ Azja + Europa”. W tym roku swoje spektakle zaprezentują tancerze z Polski, Szwajcarii, Belgii, Niemcy, Armenia, Węgier i Portugalii, w sumie 19 osób, pula nagród to 6000 euro, a oceniać będzie ich międzynarodowe jury w składzie: Kwong Wailap – wieloletni dyrektor Guangdong Modern Dance Festival i twórca pierwszego w Chinach festiwalu off-owego Fringe Shanghai; Nataša Zavolovšek – dyrektor Festiwalu Exodos w Lubljanie; Ann Van Den Broek – tancerka i choreograf, zdobywczyni wielu prestiżowych nagród tanecznych oraz Joanna Czajkowska –tancerka i choreograf, współtwórczyni Sopockiego Teatru Tańca.
13 i 14 o godz. 19.00, a 15 o godz. 17.00 odbędą się pokazy otwarte dla publiczności. Przegląd konkursowy potrwa do 15 lipca, kiedy to zostaną ogłoszone wyniki.
Harmonogram preselekcji i informacje o uczestnikach:
13.07.2012
G.10.00 / preselekcja
1. Irina Lorez // I-Guitar // Szwajcaria
2. Ewelina Wojciechowska // Tylko mnie przytul // Polska/Portugalia
3. Riccardo Sbrighi // Excistencia // Belgia
4. Ewa Dziarnowska // P. T. Barnum & Co. // Polska/Austria
5. Justyna Jasłowska // November // Polska
6. Irena Lipińska // Line // Polska
7. Rita Vilhena // If you tell him everything how can you suffer? // Portugalia/Holandia
G.14.00 / ogłoszenie wyników preselekcji
G.16.00 – 18.00 / próby konkursowiczów (po pół godziny na osobę)
G.19.00 / Pokazy konkursowe z udziałem publiczności / wstęp wolny
14.07.2012
G.10.00 / preselekcja
1. Beata Mysiak // Fatal Error // Polska
2. Izabela Chlewińska // Tralfamadoria // Polska
3. Małgorzata Czajowska // What if Ewa wouldn’t have // Polska/Francja
4. Irena Lipińska // Dnace // Polska
5. Boglarka Borcsok // Discounts // Węgry/Belgia
6. Dorota Łęcka // Bodyteller // Polska
G.14.00 / ogłoszenie wyników preselekcji
G.16.00 – 18.00 / próby konkursowiczów (po pół godziny na osobę)
G.19.00 / Pokazy konkursowe z udziałem publiczności / wstęp wolny
15.07.2012
G.10.00 / preselekcja
1. Wioleta Fiuk // Degrengolada // Polska
2. Helena Ganjalyan // Lady Ł.-unicut // Armenia/Polska
3. Natalia Wilk // Pacierz pokrętny czyli columna serpentinata // Polska
4. Zuzanna Kasprzyk // Painkiller // Polska
5. Marta Kosieradzka // Soundscape // Polska/Belgia
6. Robert Przybył // Brain Cage // Polska/Niemcy
G.13.00 / ogłoszenie wyników preselekcji
G.14.00 – 16.00 / próby konkursowiczów (po pół godziny na osobę)
G.17.00 / Pokazy konkursowe z udziałem publiczności / wstęp wolny
G.20.00 / ogłoszenie werdyktu jury SDC
Uczestnicy konkursu
Irina Lorez / I-Guitar
premiera: 01.10.2011
Irina Lorez wraz z muzykiem Danielem Schnurigerem w 2002 roku utworzyła grupę Irina Lorez & Co. Na ich spektakle składa się elektroniczna muzyka oraz bardzo emocjonalny ruch. Na swoim koncie mają występy w całej Szwajcarii i za granicą.
Ewelina Wojciechowska / Tylko mnie przytul
premiera Solo Dance Contest 2012
Ewelina Wojciechowska studiowała choreografię i techniki tańca na Akademii Muzycznej w Łodzi. Pracę choreograficzna zaczęła w 2005 roku, zaś od 2008 roku tworzy i pracuje w Portugalii.
Boglárka Börcsök / Discounts
premiera: 23.06.2010
Boglárka Börcsök – absolwentka Uniwersytetu Antona Brucknera w Linz oraz P.A.R.T.S. Występowała między innymi na festiwalach w Brukseli, Reykjaviku, Berlinie, zaś jej solo Discounts zdobyło nagrody na festiwalach w Niemczech i na Słowenii.
Riccardo Sbrighi / Excistencia
premiera: 04.10.2010
Riccardo Sbrighi ukończył akademię Nevada Ballet Theatre w Las Vegas. Współpracował z holenderskimi i włoskimi zespołami: Gotra Ballet, Grigioverde, Club Guy and Roni, Lonneke van Leth Productions. Jest zdobywcą licznych nagród i stypendiów m.in. Danzare Interpretando w Rzymie.
Ewa Dziarnowska / P.T. Barnum &Co.
premiera: 10.02.2012
Ewa Dziarnowska jest studentką Salzburg Experimental Academy of Dance. Występowała wielokrotnie na deskach Starego Browaru w choreografiach Janusza Orlika i Natalii Draganik.
Justyna Jasłowska / November
premiera: 16.10.2011
Justyna Jasłowska, absolwentka socjologii, fizjoterapii, kulturoznawstwa oraz Alternatywnej Akademii Tańca 2010 w Poznaniu, jest związana z Teatrem Maat od jego powstania. Współpracowała z teatrami Limen i La Campagne Sablier. Jest laureatką konkursu rezydencja/premiera 2011 organizowanego przez klub Żak.
Irena Lipińska / Dnace // Line
premiera: 18.06.2011 // 24.09.2010
Irena Lipińska – tancerka, fotograf i dyplomowana choreografka; absolwentka polonistyki, kulturoznawstwa i Alternatywnej Akademii Tańca w Poznaniu. Technikę tańca współczesnego i butoh doskonaliła u Atsushi Takenouchiego, Daisuke Yoshimoto, Ko Murobushiego, Meg Stuart, Arkadego Zaidesa, Isabelle Schad i wielu innych.
Beata Mysiak / Fatal Error
premiera: 17.03.2012
Beata Mysiak – instruktor tańca współczesnego, tancerka Lubelskiego Teatru Tańca. Współorganizuje wiele wydarzeń tanecznych w tym Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca i Forum Tańca Współczesnego. W latach 2010-2011 uczestniczyła w Leonardo da Vinci Tour d’Europe des Choreographes.
Rita Vilhena / If you tell him everything how can you suffer?
premiera: 03.07.2011
Rita Vilhena – absolwentka szkół tańca w Lizbonie i Rotterdamie, choreograf i pedagog. W 2005 utworzyła platformę Baila Louca, której głównym celem jest improwizacja. Swoje spektakle i filmy taneczne pokazywała między innymi w Holandii, Hiszpanii i Portugalii.
Izabela Chlewińska / Tralfamadoria
premiera: 18.06.2011
Izabela Chlewińska – stypendystka DanceWeb w Wiedniu oraz polskiego Ministerstwa Kultury, laureatka konkursu rezydencja/premiera 2011. Członek Embassy of… – kolektywu artystów z całego świata. Współpracowała z teatrami: Alter, Teatrem Nowym w Łodzi, Teatrem Narodowym w Warszawie, Teatrem Polskim we Wrocławiu oraz Teatrem Dada von Bzdülöw. Występowała między innymi w Japonii i Meksyku.
Małgorzata Czajowska / What If Ewa Wouldn`t Have
premiera: 29.03.2009
Małgorzata Czajowska ukończyła szkołę baletową w Bytomiu oraz Akademię Tańca Codarts w Rotterdamie. Tańczyła w choreografiach Frederica Flamanda, Yasuyuki Endo, Angelina Preljocaj oraz Williama Forsytha, obecnie mieszka i pracuje w Marsylii.
Dorota Łęcka / Bodyteller
premiera: 30.05.2010
Dorota Łęcka – tancerka, laureatka Baltic Movement Contest 2011 (II nagroda). Pracowała m.in. z węgierskim Mu Terminal Company, Company Krisztian Gergye, oraz z takimi choreografami jak: Joe Alter, Nicole Peisl (Forsythe Company), Adam Fejes. Obecnie współpracuje z Rose Breuss oraz Cie. Linga. Choreografię Bodyteller opracowała we współpracy z Josefem Fruckiem i Lindą Kapetanea.
Wioleta Fiuk / Degrengolada
premiera GFT 2011
Wioleta Fiuk – tancerka, instruktorka tańca, zwyciężczyni III edycji You Can Dance, ukończyła kurs w Broadway Dance Center. Tańczyła w Kotach, All that jazz between us, w klipie promującym kandydaturę Gdańska do tytułu ESK 2016, przygotowała choreografię dla teledysku D4D oraz spektaklu Dzieci Innego Boga. Choreografię Degrengolada przygotowała wraz z Patrykiem Gackim.
Helena Ganjalyan / Lady Ł. – unicut.
premiera: 19.02.2012
Helena Ganjalyan – tancerka, aktorka, studentka wydziału PWST Teatru Tańca w Bytomiu, absolwentka studium wokalno-baletowego w Gliwicach. Współpracowała z takimi reżyserami jak: Ingmar Villqist, Jerzy Stuhr, Krzysztof Globisz, oraz choreografami: Idanem Cohenem, Victorem Choi Wo Ma i Naomi Goldberg Haas. Stypendystka Ministra Kultury za osiągnięcia artystyczne.
Natalia Wilk / Pacierz pokrętny czyli columna serpentinata
premiera Solo Dance Contest 2012
Natalia Wilk jest studentką wydziału PWST Teatru Tańca w Bytomiu oraz absolwentką politologii. Brała udział w wielu warsztatach i projektach choreograficznych Śląskiego Teatru Tańca. Laureatka konkursu rezydencja/premiera 2012 organizowanego przez klub Żak.
Zuzanna Kasprzyk / Painkiller
premiera Solo Dance Contest 2012
Zuzanna Kasprzyk – studentka wydziału PWST Teatru Tańca w Bytomiu, absolwentka szkoły baletowej w Gliwicach. W ramach spektaklu dyplomowego tańczyła w choreografii Swan Lake Idana Cohena.
Marta Kosieradzka / Soundscape
premiera: 18.12.2011
Marta Kosieradzka ukończyła Europejską Akademię Sztuk w Warszawie na wydziale grafiki. Profesjonalną edukację taneczną rozpoczęła w Linz, a ukończyła w Królewskim Konserwatorium w Antwerpii. W 2008 roku wygrała stypendium programu Dolina Kreatywna. Współpracuje z zespołami Pivolte i Retina Dance Company.
Robert Przybył / Brain Cage
premiera Solo Dance Contest 2012
Robert Przybył – tancerz, absolwent Uniwersytetu Antona Brucknera w Linz. Brał udział w projektach tanecznych Tatiany Baganowej, Avi Kaizera, Rose Breuss, Catherine Guerin, Filipa van Huffel’a i innych. Był członkiem post-graduate company x.IDA oraz Tanzcompanie MS Schrittmacher w Oldenburgu, gdzie miał okazję pracować z Club Guy and Roni. Od 2007 roku jest członkiem Tanztheater Bremen.