Gdański Festiwal Tańca 2012/TKT: Compagnie C.O.C.O.N. „Horyzont”

Zdjęcie: Gdański Festiwal Tańca 2012/TKT: Compagnie C.O.C.O.N. „Horyzont”

Horyzont

Wersja do druku

Udostępnij

Premiera Gdańskiego Festiwalu Tańca 2012 – Trójmiejskiej Korporacji Tańca.

Żyjemy w zapomnieniu naszych przemian

Paul Eluard

Przemiana to często, w odróżnieniu od własnych efektów, proces nieuchwytny i niedostrzegalny. Raz zainicjowany, daje impuls do serii zachodzących zmian, po których pojawia się nowa, inna jakość. Spektakl HORYZONT zaprasza do podglądania właśnie tego, co „niedostrzegalne” w metamorfozie, ukryte we wnętrzu metaforycznego kokonu. Kokon symbolizują na scenie warstwy tkanin. Są to jednocześnie osłony i granice człowieka, chroniące, otulające go przed „zewnętrznością”.

Tekstylia użyte w scenografii nawiązują również do warstw-etapów przekraczanych w procesie przemiany. Tytułowy horyzont przypomina nam o tym, co jeszcze przed nami. Często czymś odległym i nieosiągalnym.

koncepcja i reżyseria: Laurence Verdier, Małgorzata Patok, Antoine Farcis-Morgat / choreografia i taniec: Ariane Roustan, Małgorzata Patok / muzyka: Jacek Szarafiński, Jerzy Feliks Klein, Emilien Bontz / scenografia i kostiumy: Laurence Verdier, Antoine Farcis-Morgat / wizualizacje: Antoine Farcis-Morgat / reżyseria świateł: Grégoire Pineau / zrealizowano w ramach Gdańskiego Festiwalu Tańca 2012

Compagnie C.O.C.O.N. to interdyscyplinarne podejście do sztuki w ramach polsko-francuskiego kolektywu. Swoista «tekstylna choreografia» przedstawia trzy różne punkty widzenia (tancerza, plastyka i architekta). Celem jest umieszczenie ciała tancerza w przestrzeni wyznaczonej przez tkaninę, ożywianą jednocześnie jego ruchami. Współpraca ma stworzyć harmonię miedzy głównymi elementami spektaklu: Ciałem, Przestrzenią i Tkaniną.

Ariane Roustan: ukończyła Conservatoire d’Aix-en Provence (2000), Ecole Nationale Supérieure de Danse de Marseille (2007) oraz Palucca Schule w Dreźnie (2009). Solistka i koryfejka w zespołach baletowych oraz teatrach tańca w Kebeku, Montrealu, Nowym Yorku, Miami, Meksyku oraz w Paryżu (2009-2012). Obecnie współpracuje z Tania Perez Salas Compañia de Danza.

 

Małgorzata Patok: absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Gdańsku (2004), Uniwersytetu Gdańskiego (2009) oraz Université Paris Descartes (2010). Solistka Trójmiejskiego Teatru Plastyki Ruchu (2004-2006). Założycielka teatru tańca Gabinet Ruchomych Obrazów (2005-2010). Występowała na scenach Polski, Białorusi, Rosji i Francji. Aktualnie współpracuje z zespołami francuskimi. Doktorantka z dziedziny Socjologii na Sorbonie.

 

Laurence Verdier: plastyczka i autorka biżuterii. Absolwentka Szkoły Twórców Biżuterii Wspołczesnej AFEDAP w Paryżu (2009). Prace wystawia m.in. w galerii MIE. Tematy jej prac przeplatają zagadnienia sfer intymnych i przepływu czasu. Jej biżuteria to przedmioty tworzone dla ciała, często inspirowane światem organicznym.

 

Antoine Farcis-Morgat: architekt oraz scenograf, ukończył Ecole Nationale Supérieure d’Architecture de Paris La Villette (2009), jego prace oscylują wokół tematyki związanej z zagadnieniem Pamięci. Twórca autorskiej pracowni pedagogicznej Architecture, matière à penser le mémoire. W swojej pracy bardzo często wykorzystuje wideo. Autor filmu dokumentalnego Drancy Lacune (2009).

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

inne wydarzenia

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close