Gdynia/Open’er Festival: Ana Brzezińska „I want (no) reality. Needcompany on life and art” – film

Zdjęcie: Gdynia/Open’er Festival: Ana Brzezińska „I want (no) reality. Needcompany on life and art” – film

Foto z filmu I want (no) reality. Zdjęcia: Piotr Tokarski.

Wersja do druku

Udostępnij

O filmie

I WANT (NO) REALITY to osobista i zmysłowa opowieść o potrzebie tworzenia, o tym dlaczego warto zajmować się sztuką i ile trzeba zapłacić za to, żeby mieć dobre życie. To radykalna opowieść o tym, że bez miłości i odwagi przełamywania schematów, którenarzuca rzeczywistość wszystko, co robimy pozostaje bezowocne. Film jest żywiołowym zapisem trwającego pięć lat spotkania reżysera z artystami, którzy postawili w życiu na bezkompromisową postawę twórczą.

Bohaterem debiutu filmowego Any Brzezińskiej jest międzynarodowa grupa teatralna Needcompany jeden z najpopularniejszych zespołów awangardowych, który raz na zawsze zmienił oblicze europejskiego teatru i tańca. Jego założycielem i dyrektorem artystycznym jest belgijski reżyser i artysta wizualny, Jan Lauwers. Prowadzony przez niego interdyscyplinarny zespół od 25 lat opowiada przejmujące i pełne pasji historie o ludziach, rewolucjonizując standardy obowiązujące w sztuce współczesnej.Twórcy filmu pokazują, że za sukcesem Needcompany kryje się za nim coś więcej niż artystyczna sprawność. Tym czymś jest głębokie przekonanie, że człowiek nie jest samowystarczalny, że bez zaufania i miłości, bez odwagi spotkania z tym, co nowe i obce wszelkie nasze działanie pozostaje bezowocne.

O Needcompany

Dwadzieścia lat temu w Belgii, kraju ucieleśniającym ideę integracji europejskiej a zarazem rozrywanym wewnętrznymi podziałami, z inicjatywy plastyka Jana Lauwersa, powstał niekomercyjny zespół teatralny. Z jego pomocą artysta chciał mówić o tym, o czym nie można opowiedzieć samotnie, w sposób, który nie będzie na sprzedaż. Dziś Needcompany to jeden z najbardziej popularnych i kreatywnych zespołów w Europie. Od lat stałą jego zasadą jest potrzeba współpracy. Każdy z twórców wnosi własny dorobek artystyczny, którym zasila pracę zespołu, nie rezygnując przy tym z własnej tożsamości twórczej.W nieustającej podróży członkowie Needcompany pozostają w ścisłym kontakcie z rzeczywistością. Ich spektakle mówią o wojnie, przemocy, lęku, niepokojach naszego czasu, mimo że forma, jaką nadają swoim historiom, jest pełna życia, optymizmu i kolorów. Czerpiąc z różnorodności tradycji europejskiej, tworzą nowy język, którymmówią: człowiek potrzebuje drugiego człowieka bardziej niż czegokolwiek na świecie.

needcompany on life and art
Gatunek: Film dokumentalny
Produkcja: Polska, Belgia
Rok produkcji: 2012
Dane techniczne: Barwny, 52 min.
Występują: Jan Lauwers, Grace Ellen Barkey, Anneke Bonnema,
Hans Petter Dahl, Viviane De Muynck, Misha Downey, Julien Faure,
Yumiko Funaya, Benoît Gob, Maarten Seghers, Inge Van Bruystegem, Sung-Im
Her, Eléonore Valère, Lot Lemm

Scenariusz i reżyseria: Ana Brzezińska
Zdjęcia: Piotr Tokarski, Karol Jurga
Montaż: Agnieszka Glińska P.S.M.
Udźwiękowienie: Dreamsound Studio
Post: Orka Film
Producent: Danka Gęgotek & Katarzyna Siniarska (Yeti Films)
Produkcja: Yeti Films (Piotr Mularuk, Magdalena Napieracz)
Koprodukcja: Needcompany (Jan Lauwers, Christel Simons)
Partnerzy: Narodowe Centrum Kultury, Galeria Kordegarda,
HOBO Art Foundation
Film zrealizowany dzięki wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej,
Dyrektor Agnieszka Odorowicz

https://www.facebook.com/IWANTNOREALITY

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 22:25

GDYNIA: Lotnisko Gdynia-Kosakowo

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close