Gdynia/Teatr Gdynia Główna: Teatr Komedii Valldal „Emigrantka”

Zdjęcie: Gdynia/Teatr Gdynia Główna: Teatr Komedii Valldal „Emigrantka”

Fot. Bogna Kociumbas

Wersja do druku

Udostępnij

Teatr Gdynia Główna i Teatr Komedii Valldal zapraszają na pokaz spektaklu Emigrantka w reżyserii Tomasza Valldal-Czarneckiego. Spektakl stanowi opartą na faktach komediową opowieść o młodej norweskiej artystce, która wbrew rozsądkowi i ekonomii przylatuje do Polski, mijając w hali odlotów Polaków wybierających odwrotny kierunek. Na dworcach, pocztach, w szkołach, galeriach handlowych spotyka kierowców, księży, kiboli, pijaków, urzędników, artystów, intelektualistów. Emigrantka to ostra satyra na polską rzeczywistość widzianą oczami obcokrajowca.  Rzeczywistość, której sami przestaliśmy się dziwić.

 

Reżyseria: Tomasz Valldal-Czarnecki

Scenariusz: Szymon Jachimek (na kanwie autentycznych wydarzeń z życia Vilde Valldal-Johannessen)

Obsada: Vilde Valldal-Johannessen, Jeremiasz Gzyl

Choreografia: Michał Cyran

Scenografia i kostiumy: Monika IKA Wójcik

Projekt plakatu: Michał Dziekan

Konsultacja muzyczna: Artur Guza

Kierownictwo produkcji: Katarzyna Kiłyk

Tomasz Valldal-Czarnecki (reżyseria) – reżyser, wieloletni aktor Teatru Muzycznego w Gdyni, instruktor teatralny, rysownik i fotograf, założyciel Teatru Komedii Valldal. Ukończył Akademię Teatralną w Białymstoku na Wydziale Sztuki Lalkarskiej (2006). Jako reżyser i scenarzysta zadebiutował w Teatrze Muzycznym w Gdyni w 2009 roku spektaklem Straszne Dzieci. Od 2014 roku realizuje własne projekty z dziećmi, młodzieżą i zawodowymi aktorami pod szyldem Teatru Komedii Valldal (m.in. komedia muzyczna Ale Wiocha! – czyli proste piosenki i wiejskiej miłości, musical familijny Księga Dżungli). Reżyserował pokazy dyplomowe Studium Wokalno-Aktorskiego w Gdyni, którego jest wykładowcą, koncerty, spektakle Teatru Muzycznego Junior (m.in. Pipi i Gwiazdka w Muzycznym). Przy współpracy z Centrum Kultury w Gdyni zrealizował spektakle Disco Polo – Wieczór Poezji Śpiewanej, Hotel Palace, Mała Syrenka.

Monika Wójcik (scenografia, kostiumy) – scenografka, malarka, projektantka wnętrz, designerka. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku z wyróżnieniem oraz Studium Architektoniczno-Budowlane. Swoje umiejętności doskonaliła pod kierunkiem profesorów z Massachusetts College of Art w Bostonie: architekta i rzeźbiarza R. Browna – Master of Fine Arts from Washington University School of Fine Arts and a Bachelor of Fine Arts from the University of Georgia, i architektki i designerki Laury Brown – Fine Arts from the Massachusetts College of Art the University of Massachusetts. Monika Wójcik jest autorką ponad stu projektów wnętrz dla klientów indywidualnych, wnętrz publicznych, wystaw, projektów lamp, mebli, przedmiotów użytkowych, scenografii teatralnych, widowiskowych i eventowych. Jest właścicielką „Ikadesign studio”, autorką publikacji w magazynie o wnętrzach i designie „Brakujący element”, współautorką magazynu o wnętrzach, sztuce i designie „Because design”. Jest autorką wielu wystaw malarskich oraz scenografii i kostiumów np. do spektakli Teatru Muzycznego w Gdyni, m.in. Pippi, Tuwim dla dorosłych oraz Centrum Kultury w Gdyni: Disco Polo – Wieczór Poezji Śpiewanej, Mała Syrenka oraz spektakli Teatru Komedii Valldal Ale Wiocha! – czyli proste piosenki o wiejskiej miłości i Księga Dżungli.

Vilde Valldal-Johannessen (obsada aktorska) – tancerka, instruktorka taneczna i fitness oraz trenerka personalna, choreografka. W Teatrze Muzycznym w Gdyni tańczyła rolę Róży w spektaklu Mały Książę, brała udział m.in. w spektaklach Shrek, Lalka, My Fair Lady, Footloose, Grease, Chłopi, Skrzypek na dachu. Do zespołu Teatru Muzycznego im. D. Baduszkowej w Gdyni dołączyła w lutym 2010 roku. Zanim trafiła do Gdyni, była tancerką w zespole Teatru Wielkiego w Łodzi (2008-2010). Tańczyła w spektaklach baletowych: Kopciuszek, Dziadek do orzechów, Jezioro łabędzie, Romeo i Julia, Ziemia obiecana, operowych i operetkowych: Hrabina Marica, Wolny Strzelec. Jest autorką choreografii do m.in. Gwiazdki w Muzycznym i spektaklu Pippi w Teatrze Muzycznym Junior w Gdyni, koncertów sylwestrowych w Teatrze Muzycznym w Gdyni oraz Księgi Dżungli Teatru Komedii Valldal. Pochodzi z Oslo, gdzie ukończyła Państwową Operową Szkołę Baletową (1997-2004) oraz Akademię Baletową w Narodowej Akademii Sztuk Pięknych (2004-2007).

Jeremiasz Gzyl (obsada) – absolwent Studium Wokalno-Aktorskiego im. D. Baduszkowej w Gdyni oraz Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku (wokalistyka jazzowa). Na swoim koncie ma role w musicalach Teatru Muzycznego w Gdyni Grease, Fame, Skrzypek na dachu, Shrek. Aktualnie mozna go zobaczyć w Teatrze Muzycznym w Toruniu (Złoto i liście, Panna Tutli Putli), w Teatrze Muzycznym w Łodzi (Cyrano, Jesus Christ Superstar) oraz w teatrach trójmiejskich  Teatrze Gdynia Główna, Scena SAM, teatrze Czwarte Miasto, teatrze NAVPAKY. W Teatrze Komedii Valldal Gzyl występuje jako Krzyś w Ale Wiocha!, pan Szykan/Shere Khan w Księdze Dżungli oraz jako Wiedźma Renata w Małej Syrence.

Michał Cyran (choreografia)  absolwent Studium Wokalno-Aktorskiego im.  D. Baduszkowej w Gdyni, autor wielu choreografii do spektakli, m. in. Disco Polo Wieczór Poezji Śpiewanej, w reż. T. Valldal-Czarneckiego, Rewia Polonia, w reż. B. Szyca, Tuwim dla dorosłych, w reż. J. J. Połońskiego, Szwoleżerowie, w reż. G. Wolfa w Teatrze Muzycznym w Gdyni, a także programu rewiowego wystawianego m. in. podczas Festiwalu Filmowego w Gdyni w 2011 roku. Zagrał w wielu spektaklach Teatru Muzycznego w Gdyni (m.in. Skrzypek na dachu, Lalka, Grease, Chłopi). W Centrum Kultury można go zobaczyć w spektaklach: Mayday. Run for your wife, w reż. D. Majchrzaka i Król Lear po polsku, w reż. K. Nehrebeckiego, Mała syrenka, w reż. T. Valldal-Czarneckiego.

Katarzyna Kiłyk (producent teatralny)  pedagog, animator kultury, producent teatralny z 11-letnim stażem pracy w kulturze, organizatorka ponad 400 wydarzeń m.in. Zabawa w chowanego w IKEA Gdańsk; Księga dżungli, reż. T. Valldal-Czarnecki; Mayday. Run for your wife, reż. D. Majchrzak; Disco Polo  Wieczór Poezji Śpiewanej, reż. T. Valldal-Czarnecki; Mała syrenka, reż. T. Valldal-Czarnecki; Idąc do… czyli historia Małego Księcia, reż. T. Podsiadły; Królowa śniegu, reż. T. Podsiadły; Recital Piosenki Żydowskiej, kier. muz. L. Muchowiecki; Recital Piosenki Bałkańskiej, op. art. G. Wolf; Balladyna, reż. T. Podsiadły; Romanca, reż. D. Majchrzak; Król Lear po polsku, op. art. J. Gruza, reż. K. Nehrebecki; Piaskownica, reż. G. Chrapkiewicz; Lokomotywa, reż. K. Nehrebecki  koordynacja nagrania muzyki do spektaklu; Kabaret LIMO nagranie płyty DVD. Współpracowała z wieloma polskimi artystami.

Szymon Jachimek (scenarzysta) dramatopisarz, tekściarz, konferansjer, kierownik literacki Teatru Komedii Valldal. Były członek Kabaretu Limo, aktualnie występujący w grupie impowizacyjnej Improskład. Jest autorem scenariuszy do seriali animowanych Basia i Mami Fatale oraz do spektakli Mała syrenka i Księga dżungli. Jest także felietonistą portalu Trójmiasto.pl i entuzjastą urugwajskiego country. Emigrantka to pierwsza z sześciu zaplanowanych na rok 2016 premier na podstawie jego tekstów.

Bilety: 25/ 35 zł

Rezerwacja: tel. 58 351 15 12, kom. 600 306 634; 600 306 632, teatr@teatrgdyniaglowna.pl

Sprzedaż online: http://teatrgdyniaglowna.interticket.pl/.

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 20:30

Gdynia: Teatr Gdynia Główna, Plac Konstytucji 1

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close