Głogów/Miasta w Ruchu: Wrocławski Teatr Pantomimy „Mikrokosmos”

Zdjęcie: Głogów/Miasta w Ruchu: Wrocławski Teatr Pantomimy „Mikrokosmos”

Fot. B. Sowa

Wersja do druku

Udostępnij

W ramach projektu Miasta w Ruchu Wrocławski Teatr Pantomimy pokaże spektakl Mikrokosmos w reżyserii Konrada Dworakowskiego. Miasta w Ruchu to cykl działań teatralno-edukacyjnych na Dolnym Śląsku. Aktorzy Wrocławskiego Teatru Pantomimy wraz z mieszkańcami Bolesławca, Dzierżoniowa, Głogowa, Kłodzka i Oławy odkryją na nowo lokalne opowieści i legendy. Ich treść posłuży za punkt wyjścia do przygotowania ruchowej narracji przedstawienia, będącego efektem wspólnej pracy mimów oraz uczestników warsztatów, mieszkańców, dla których staną się doskonałą okazją do poznania specyfiki pracy w teatrze ruchu.

Bezpłatne pięciodniowe warsztaty pantomimy i ruchu będą prowadzone przez aktorów i pedagogów wrocławskiej Pantomimy, a uczestnicy będą mieli okazję poznać lub rozwinąć swoje umiejętności w dziedzinie techniki pantomimy i ruchu, pogłębić świadomość swojego ciała i doświadczyć pracy w konwencji pantomimy zespołowej. Zapisy na warsztaty prowadzą ośrodki partnerskie.

O spektaklu:

Hans Christian Andersen napisał Calineczkę, poszukując w dziecku, którego metaforą jest dwuipółcentymetrowa dziewczynka, dowodu bezbronności, posłuszeństwa, niewinności; wskazując jednocześnie ogromny wpływ świata zewnętrznego na to, co dzieje się z bohaterem. Mikrokosmos jest swobodną interpretacją tej popularnej baśni. Calineczka staje się tu jedynie pretekstem do zderzenia się z podobnymi wątkami, ale na zasadach, które dyktuje w opowieści bohaterka ciekawa świata, silna i zdecydowana, dążąca do tego, by być sobą i czuć się wolną. Powodem tej swobodnej interpretacji jest chęć podjęcia dialogu ze stereotypem bohatera dziecięcego, sprowadzonego do postawy bezwolnej, pozbawionej charakteru i wpływu na własny los.

„Sposób operowania gestem, muzyką i plastyką otworzył szerokie pole wyobraźni. Trzynastoosobowy zespół pokazał świetne przygotowanie techniczne. Odnalazł się także w formie pantomimy sam reżyser, który nie jest z wykształcenia choreografem. Wyrazista mimika wraz z ruchem tworzą dominującą warstwę znaczeniową.”

Patrycja Terciak, Calineczka, jakiej nie znamy, „Didaskalia”, tekst powstały w ramach warsztatów krytyki teatralnej

scenariusz i reżyseria: Konrad Dworakowski

scenografia i kostiumy: Maria Balcerek

projekcje wideo: Michał Zielony

reżyseria światła: Bary

muzyka: Piotr Klimek

w wykonaniu: Gustawa Bachorza – klarnet, Bartłomieja Orłowskiego – gitary, Jakuba Fiszera – perkusja, instrumenty perkusyjne, Piotra Klimka – kontrabas, Wiktora Szostaka – fortepian, Krzysztofa Kowalczyka – saksofony, Bohdana Szczerkowskiego – skrzypce, Ewy Szczerkowskiej – wiolonczela, Kwintetu Dętego Garnizonu Szczecin; w warstwie muzycznej wykorzystano ponadto następujące kompozycje W. A. Mozarta: Requiem KV626, Koncert klarnetowy A-dur KV622, Koncert waltorniowy Es-dur KV495

obsada: Artur Borkowski, Agnieszka Charkot, Izabela Cześniewicz, Agnieszka Dziewa, Anatoliy Ivanov, Paulina Jóźwin, Mateusz Kowalski, Agnieszka Kulińska, Aneta Piorun/Sandra Kromer (gościnnie), Monika Rostecka, Piotr Sabat, Mariusz Sikorski, Krzysztof Szczepańczyk

czas trwania: 65 minut

premiera: 2 września 2011, Teatr Polski, Wrocław

Logo jubileuszowe Wrocławski Teatr Pantomimy (miniaturka)

***

Organizator: Wrocławski Teatr Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego

Współorganizator: Wrocław 2016

Partnerzy: Młodzieżowy Dom Kultury w Bolesławcu, Dzierżoniowski Ośrodek Kultury w Dzierżoniowie, Miejski Ośrodek Kultury w Głogowie, Kłodzkie Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Kłodzku, Centrum Sztuki w Oławie.

Bilety w cenie 10 zł dostępne są u partnerów akcji.

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 18:00

Głogów: Miejski Ośrodek Kultury, Plac Konstytucji 3 Maja 2

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close