
materiały organizatora
materiały organizatora
Organizatorzy Festiwalu Małych Form Ruchowych JESIENNA SCENA TAŃCA 2018 w Gryfinie zapraszają tancerzy oraz osoby zainteresowane rozwijaniem możliwości swojego ciała na warsztaty taneczne towarzyszące festiwalowi. W ramach tegorocznej JST zaplanowano dwa warsztaty z tańca współczesnego oraz warsztat tribal fusion dance.
Warsztaty odkrywające tajniki tańca współczesnego, które poprowadzą Anna Kamińska i Anna Piotrowska, dedykowane są dla tancerzy. Z kolei zajęcia Architektura ciała w tribal fusion dance, które poprowadzi Iza Łogonowicz są otwarte dla wszystkich zainteresowanych.
Harmonogram warsztatów 24 i 25 listopada 2018:
10.00-12.00: Taniec współczesny i kompozycja – Anna Kamińska
12.15-14.15: Taniec współczesny – Anna Piotrowska
14.30-16.00: Architektura ciała w tribal fusion dance – Iza Łogonowicz
Taniec współczesny i kompozycja
Warsztaty będą opierały się na kreatywnej pracy z materiałem ruchowym oraz narzędziami umożliwiającymi budowanie dramaturgii ruchu. Wyjściowy materiał ruchowy zostanie potraktowany jako laboratoryjna przestrzeń dekonstrukcji i obserwacji zmian wprowadzanych w obrębie rytmu, napięcia, przestrzeni, czasu i relacji.
Anna Kamińska – tancerka, choreografka. Absolwentka Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu, Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie, studentka kierunku Media Interaktywne i Widowiska na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Jako freelancerka współpracowała z polskimi i zagranicznymi choreografami, tworzy także własne prace. Jej zainteresowania ogniskują wokół zagadnień percepcji oraz relacji pomiędzy ciałem a dźwiękiem. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Taniec współczesny
Warsztaty proponowane przez Annę Piotrowską są wynikiem wieloletnich doświadczeń w nauczaniu tańca współczesnego. Najważniejsze pytanie, na które chce odpowiedzieć Piotrowska, to: jak emocje wpływają na ruch i jak poruszają ciało? jak znaleźć potrzebę tańczenia w sobie? jak znaleźć w sobie własne jakości? jak pracować samemu ze sobą? jak czerpać przyjemność poruszania się w przestrzeni i kreować siebie na zewnątrz i do wewnątrz? Z punku widzenia techniki tańca współczesnego Piotrowska rozpoczyna zajęcia od podłogi, gdzie rozciągane są mięśnie, pracuje się nad głębokimi mięśniami, wydłuża się i rozciąga ciało, w silnej pracy centrum. Istotna jest praca nad świadomością ruchu (jego początkiem i końcem), orientacją ciała w przestrzeni, pamięcią ruchową i koordynacją ciała. Istotnym elementem jest praca nad oddechem. Kolejnym etapem zajęć jest pobudzanie wyobraźni w trakcie wykonywanych ćwiczeń, schematów. Praca z energią i zaangażowaniem i ciągłą fascynacją to są czynniki motywujące do tańca.
Anna Piotrowska – tancerka, choreografka, reżyserka, nauczycielka tańca współczesnego, Fundator i Prezes Zarządu Fundacji Rozwoju Tańca eferte, założycielka „mufmi” w Warszawie. Stworzyła 110 autorskich choreografii i przedstawień. Kierownik artystyczny (2014-2018) w Teatrze ROZBARK. Pomysłodawczyni i koordynatorka wielu ogólnopolskich i międzynarodowych programów edukacyjno-kulturalnych. Stypendystka British Council Awards 2004 Young Polish Arts Entrepreneur. Producentka przedstawień teatru tańca. Jurorka Doliny Kreatywnej – programu TVP2 w dziedzinach taniec i animacja kultury. Jurorka Międzynarodowego Konkursu Choreograficznego Uczniów Szkół Baletowych. Uczestniczka wielu międzynarodowych festiwali, reżyserka ruchu w teatrach dramatycznych m.in. w Szczecinie, Zielonej Górze, Poznaniu, Krakowie, Warszawie, Białymstoku i Legnicy.
Architektura ciała w tribal fusion dance
Ósemki, znaki nieskończoności, koła, trójkąty, kwadraty i fale. Na tym warsztacie taneczna matematyka pomoże uczestnikom poznać podstawowe figury i kombinacje w tribal fusion dance. Poczujecie przestrzeń w środku ciała, jak i na zewnątrz oraz poznacie podstawy tworzenia ruchu w tym stylu tańca. Tribal od momentu powstania w latach 90-tych w USA wypracował własną technikę, opartą w dużej mierze na precyzyjnych izolacjach, głównie klatki piersiowej i bioder oraz płynnej pracy ramion. Ruchy miękkie i delikatne są kontrastowane wyrazistymi i precyzyjnymi akcentami poszczególnych części ciała. Tribal wymaga od tancerki lub tancerza dużej kontroli nad ciałem i świadomości ruchu. Zależnie od inspiracji danej tancerki/instruktorki styl pozostawia szerokie pole interpretacji w kwestii tworzenia choreografii, doboru muzyki i kostiumu.
Iza Łogonowicz – tancerka tribal fusion z wieloletnim doświadczeniem i z dyplomem instruktora tańca (AWF Poznań). Magister sztuki (ASP Poznań) z doświadczeniem w prowadzeniu kursów tanecznych. Naukę tribal dance rozpoczęła w 2007 roku. Uczyła się od najważniejszych gwiazd tego stylu. W 2010 wygrała pierwszy w Polsce konkurs tribal fusion (Akademia Tańca i Walki Gota w Krakowie), a w następnych latach zdobyła wiele ważnych nagród. Nieustannie i aktywnie uczestniczy w rozwoju środowiska tribal fusion. Prowadzi warsztaty i występuje na festiwalach w Polsce i zagranicą (Niemcy, Dania, Grecja, Cypr) oraz chętnie współpracuje z innymi artystami. Od 2014 roku organizuje w Poznaniu jeden z największych, międzynarodowych festiwali tribal fusion w Polsce: Tribal Vanguart festival. Przez kilka lat prowadziła w Poznaniu zespół Dada Masnada, obecnie skupia swoje szczecińskie uczennice w grupie pod nazwą Izotonia.