Gryfino/X Festiwal Małych Form Ruchowych JESIENNA SCENA TAŃCA 2018: Anna Piotrowska i Joanna Chitruszko „PRZY PRZY”, Teatr Tańca EGO VU „Skrzynia”, h.art company „Ravnfjaer”

Zdjęcie: Gryfino/X Festiwal Małych Form Ruchowych JESIENNA SCENA TAŃCA 2018: Anna Piotrowska i Joanna Chitruszko „PRZY PRZY”, Teatr Tańca EGO VU „Skrzynia”, h.art company „Ravnfjaer”

"Ravnfjær" h.art, fot. Bartosz Kruk

Wersja do druku

Udostępnij

Teatr Tańca EGO VU, Gryfiński Dom Kultury, Środowisko Inicjatyw Artystycznych HYBADU i Gmina Gryfino zapraszają na spektakle w ramach X Festiwalu Małych Form Ruchowych JESIENNA SCENA TAŃCA 2018. Pierwszego wieczoru festiwalu będzie można zobaczyć spektakl oparty na mitologii nordyckiej oraz na zwyczajach i rytuałach ludności normańskiej z okresu VII-XII w. Ravnfjaer w wykonaniu h.art company, Przy Przy hedonistyczną uprzykrzoną historię przyjemności, będącą drugim artystycznym spotkaniem Joanny Chitruszko i Anny Piotrowskiej oraz Skrzynię Teatru Tańca EGO VU.

Ravnfjaer to spektakl oparty na mitologii nordyckiej oraz na zwyczajach i rytuałach ludności normańskiej z okresu VII-XII w. Jest to abstrakcyjny collage, który zabiera w podróż po sagach i mitach. Podobnie jak na inne indoeuropejskie systemy wierzeń, na mitologię nordycką składają się mity o bogach i boginiach, bohaterach, cudownych krainach, powstaniu oraz końcu świata. Możemy znaleźć tu m.in. historie olbrzymów i karłów, śmierć Baldura, perypetie Lokiego, proroczą przepowiednię Ragnaroku, jak i nawiązania do świąt i obrzędów obchodzonych przez Normanów na cześć swoich bogów. Ravnfjaer (czyt. :ravmfjer), przekładając z języka norweskiego oznacza krucze pióra, co wpasowuje się metaforycznie w strukturę spektaklu, ukazując mnogość i wielowarstwowość poruszanego tematu. Sam kruk jest symbolem śmierci, wojny ale i mądrości. Jest także jednym z atrybutów Odyna – boga Wszechojca, któremu towarzyszyły dwa kruki o imionach Hugin (Myśl) i Munin (Pamięć).

Koncept i reżyseria: Artur Grabarczyk

Choreografia: Artur Grabarczyk oraz tancerze

Wykonanie: Agata Baran, Agata Biela, Stanisław Bulder, Sylwia Czubińska, Patrycja Kubiak, Dominika Lewandowska, Beata Miernik, Jarema Stokowiec, Konrad Zagajewski

Kostiumy: Iwona Raczyńska, Weronika Cudzik

Konsultacja: Joanna Lichorowicz-Greś

Muzyka: collage

Produkcja dla Akademii Tańca Zawirowania

h.art company to teatr tańca, który powstał w 2017 roku. Pierwszy spektakl pt. Ravnfjaer zrealizował w Akademii Tańca Zawirowania. Pod nazwą własną i niezależnie działa od października 2018. Celem i misją h.art company jest promowanie teatru tańca i sztuki, zacieranie granicy pomiędzy osobami profesjonalnie działającymi w sferze tańca, a amatorami na wysokim poziomie ruchowym, którzy chcą realizować się zawodowo w sztuce teatru tańca.

Artur Grabarczyk

Tancerz, choreograf, nauczyciel tańca oraz filmowiec. Absolwent Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Gdańsku oraz szkoły wyższej Northern School of Contemporary Dance w Leeds (UK) z tytułem Bachelor of Arts. Studia ukończył z wyróżnieniem (First Class Degree), a jego dyplomowe solo wyróżniły znane magazyny „Dance Europe” oraz „Dancing Times”. Były tancerz m.in. Scottish Dance Theatre i Bałtyckiego Teatru Tańca, a także studenckiego zespołu AP Group.

PRZY PRZY hedonistyczna uprzykrzona historia przyjemności jest drugim spotkaniem artystycznym Piotrowskiej i Chitruszko, dotykających wątków filozoficznych. W spektaklu poszukują możliwości wytwarzania napięcia pomiędzy przyjemnością a przykrością. Nadrzędnym celem człowieka jest dążenie do przyjemności, w której może on odnaleźć szczęście, a szczęście to przejawia się przez rozkosz cielesną. Człowiek porusza się nieustannie pomiędzy przyjemnością a przykrością. Założenia arystypowskiego hedonizmu są takie, że przyjemność to stan chwilowy, trwający przez czas, w jakim działa czynnik sprzyjający przyjemności. Przyjemność i przykrość to swoiste stany, które są rodzajem ruchu dokonującego się w człowieku, świadczą więc o jego aktywności. Jaki jest zakres ruchowy od przyjemności po przykrość? Praca jest badaniem tych dwóch stanów i tego, co się między nimi może wydarzyć.

Koncepcja, reżyseria i choreografia: Anna Piotrowska

Kreacja i wykonanie: Joanna Chitruszko, Anna Piotrowska

Muzyka i światło: Michał Mackiewicz

Szept: Łukasz Pawłowski

Tekst: Anna Piotrowska i Łukasz Pawłowski

Premiera: 3 czerwca 2013, Teatr Druga Strefa w Warszawie

Koprodukcja: Teatr Druga Strefa

Przedstawienie sfinansowane ze środków Miasta Stołecznego Warszawa Dzielnicy Mokotów w ramach projektu „mufmi przedstawia” / gospodarz wydarzenia: Mufmi Teatr Tańca

Anna Piotrowska

Tancerka, choreografka, reżyserka, nauczycielka tańca współczesnego, Fundator i Prezes Zarządu Fundacji Rozwoju Tańca eferte, założycielka „mufmi” w Warszawie. Kierownik artystyczny zespołu Teatru ROZBARK. Stworzyła ponad 100 autorskich choreografii i przedstawień. Otrzymała nagrodę Województwa Śląskiego Złota Maska 2016 za całokształt pracy, za reżyserie i choreografie spektakli dla Bytomskiego Teatru Tańca i Ruchu ROZBARK. Pomysłodawczyni i koordynatorka wielu ogólnopolskich i międzynarodowych programów edukacyjno-kulturalnych. Stypendystka British Council Awards 2004 Young Polish Arts Entrepreneur. Producent przedstawień teatru tańca. Juror Doliny Kreatywnej programu TVP2 w dziedzinach taniec i animacja kultury. Juror Międzynarodowego Konkursu Choreograficznego Uczniów Szkół Baletowych. Artystycznie Piotrowska zainteresowana jest improwizacją i pogłębianiem świadomości ciała i umysłu jako narzędzia zwielokrotnionej, wielofunkcyjnej obserwacji. Poszukuje relacji obiektywnego ciała w kategorii, którą nazwała „onebodyspacerecognizer”.

annapiotrowska.com

vimeo.com/user6161350

Joanna Chitruszko

Pedagog, tancerka, performerka, producentka, kuratorka, instruktorka tańca współczesnego. Od 2008 roku związana z Podlaskim Stowarzyszeniem Tańca, które zrealizowało wiele projektów z dziedziny kultury. Wiceprezes Fundacji Głos. Dyrektor Festiwalu Kalejdoskop od 2007 roku, dyrektor Hip Hop Groove Festiwal w latach 2008-2009 i Free Mind Festiwal od 2010 do 2013 roku w Białymstoku. Producentka współpracująca m.in. z Fundacją Kino Tańca i Fundacją Ciało/Umysł. Kuratorka Sceny Tańca Studio w Warszawie. Tancerka wielu nagradzanych projektów i spektakli Teatru Tańca Projekt w Białymstoku. W latach 2000-2003 tancerka Teatru Tańca Alter w Kaliszu. Obecnie współpracuje i tworzy z Anną Piotrowską, m in. spektakle: Kwadrat w szafie, ZmianAA pogody, PRZY PRZY.

Skrzynia powstała z subtelnych żeber, ale ma mocną konstrukcję, delikatna ale twarda, nieduża ale pojemna, niby wiotka ale dużo udźwignie, czasem toporna, czasem szorstka, czasem wbije drzazgę, ale daje oparcie i ma swoją misję.

Choreografia: Eliza Hołubowska

Występują: Monika Barańska, Anna Bartczak, Anna Deptuła, Dominika Lara, Katarzyna Łyczakowska, Anna Radziszewska, Maja Szymkowiak, Karolina Wojdyła

Teatr Tańca EGO VU od wielu lat działa na pograniczu tańca i teatru. Tworzy wypowiedzi, w których ważne są emocje zarówno na scenie, jak i po stronie widowni. Regularnie organizuje Koncerty Premier EGO VU, w których swoje prace prezentują również tancerze dwóch grup zespołu oraz od 9 lat organizuje Festiwal Małych Form Ruchowych JESIENNA SCENA TAŃCA, prezentujący ważnych artystów sceny polskiej i zagranicznej. Zespół prezentował się wielokrotnie na największych festiwalach tanecznych i teatralnych w Polsce i za granica kraju. Członkowie zespołu ściśle współpracują z Teatrem KANA w Szczecinie przy wspólnych przedsięwzięciach. Obecnie zespół gra w repertuarowych spektaklach Teatru Uckermärkische Bühnen w Schwedt i regularnie współpracuje z Ośrodkiem Poszukiwań Twórczych Schloss Broellin w Niemczech.

Bilety: 20 zł

Bilety na wydarzenia JST są dostępne w sprzedaży internetowej przez zakładkę „Kup bilet” na stronie Gryfińskiego Domu Kultury. Będą także dostępne przed spektaklami w kasie Kina Gryf.

https://www.facebook.com/events/518221878652061/

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Gryfino: Gryfiński Dom Kultury, ul. Szczecińska 17

inne wydarzenia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close