
"Ravnfjær" h.art, fot. Bartosz Kruk
"Ravnfjær" h.art, fot. Bartosz Kruk
Teatr Tańca EGO VU, Gryfiński Dom Kultury, Środowisko Inicjatyw Artystycznych HYBADU i Gmina Gryfino zapraszają na spektakle w ramach X Festiwalu Małych Form Ruchowych JESIENNA SCENA TAŃCA 2018. Pierwszego wieczoru festiwalu będzie można zobaczyć spektakl oparty na mitologii nordyckiej oraz na zwyczajach i rytuałach ludności normańskiej z okresu VII-XII w. Ravnfjaer w wykonaniu h.art company, Przy Przy hedonistyczną uprzykrzoną historię przyjemności, będącą drugim artystycznym spotkaniem Joanny Chitruszko i Anny Piotrowskiej oraz Skrzynię Teatru Tańca EGO VU.
Ravnfjaer to spektakl oparty na mitologii nordyckiej oraz na zwyczajach i rytuałach ludności normańskiej z okresu VII-XII w. Jest to abstrakcyjny collage, który zabiera w podróż po sagach i mitach. Podobnie jak na inne indoeuropejskie systemy wierzeń, na mitologię nordycką składają się mity o bogach i boginiach, bohaterach, cudownych krainach, powstaniu oraz końcu świata. Możemy znaleźć tu m.in. historie olbrzymów i karłów, śmierć Baldura, perypetie Lokiego, proroczą przepowiednię Ragnaroku, jak i nawiązania do świąt i obrzędów obchodzonych przez Normanów na cześć swoich bogów. Ravnfjaer (czyt. :ravmfjer), przekładając z języka norweskiego oznacza krucze pióra, co wpasowuje się metaforycznie w strukturę spektaklu, ukazując mnogość i wielowarstwowość poruszanego tematu. Sam kruk jest symbolem śmierci, wojny ale i mądrości. Jest także jednym z atrybutów Odyna – boga Wszechojca, któremu towarzyszyły dwa kruki o imionach Hugin (Myśl) i Munin (Pamięć).
Koncept i reżyseria: Artur Grabarczyk
Choreografia: Artur Grabarczyk oraz tancerze
Wykonanie: Agata Baran, Agata Biela, Stanisław Bulder, Sylwia Czubińska, Patrycja Kubiak, Dominika Lewandowska, Beata Miernik, Jarema Stokowiec, Konrad Zagajewski
Kostiumy: Iwona Raczyńska, Weronika Cudzik
Konsultacja: Joanna Lichorowicz-Greś
Muzyka: collage
Produkcja dla Akademii Tańca Zawirowania
h.art company to teatr tańca, który powstał w 2017 roku. Pierwszy spektakl pt. Ravnfjaer zrealizował w Akademii Tańca Zawirowania. Pod nazwą własną i niezależnie działa od października 2018. Celem i misją h.art company jest promowanie teatru tańca i sztuki, zacieranie granicy pomiędzy osobami profesjonalnie działającymi w sferze tańca, a amatorami na wysokim poziomie ruchowym, którzy chcą realizować się zawodowo w sztuce teatru tańca.
Artur Grabarczyk
Tancerz, choreograf, nauczyciel tańca oraz filmowiec. Absolwent Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Gdańsku oraz szkoły wyższej Northern School of Contemporary Dance w Leeds (UK) z tytułem Bachelor of Arts. Studia ukończył z wyróżnieniem (First Class Degree), a jego dyplomowe solo wyróżniły znane magazyny „Dance Europe” oraz „Dancing Times”. Były tancerz m.in. Scottish Dance Theatre i Bałtyckiego Teatru Tańca, a także studenckiego zespołu AP Group.
PRZY PRZY hedonistyczna uprzykrzona historia przyjemności jest drugim spotkaniem artystycznym Piotrowskiej i Chitruszko, dotykających wątków filozoficznych. W spektaklu poszukują możliwości wytwarzania napięcia pomiędzy przyjemnością a przykrością. Nadrzędnym celem człowieka jest dążenie do przyjemności, w której może on odnaleźć szczęście, a szczęście to przejawia się przez rozkosz cielesną. Człowiek porusza się nieustannie pomiędzy przyjemnością a przykrością. Założenia arystypowskiego hedonizmu są takie, że przyjemność to stan chwilowy, trwający przez czas, w jakim działa czynnik sprzyjający przyjemności. Przyjemność i przykrość to swoiste stany, które są rodzajem ruchu dokonującego się w człowieku, świadczą więc o jego aktywności. Jaki jest zakres ruchowy od przyjemności po przykrość? Praca jest badaniem tych dwóch stanów i tego, co się między nimi może wydarzyć.
Koncepcja, reżyseria i choreografia: Anna Piotrowska
Kreacja i wykonanie: Joanna Chitruszko, Anna Piotrowska
Muzyka i światło: Michał Mackiewicz
Szept: Łukasz Pawłowski
Tekst: Anna Piotrowska i Łukasz Pawłowski
Premiera: 3 czerwca 2013, Teatr Druga Strefa w Warszawie
Koprodukcja: Teatr Druga Strefa
Przedstawienie sfinansowane ze środków Miasta Stołecznego Warszawa Dzielnicy Mokotów w ramach projektu „mufmi przedstawia” / gospodarz wydarzenia: Mufmi Teatr Tańca
Anna Piotrowska
Tancerka, choreografka, reżyserka, nauczycielka tańca współczesnego, Fundator i Prezes Zarządu Fundacji Rozwoju Tańca eferte, założycielka „mufmi” w Warszawie. Kierownik artystyczny zespołu Teatru ROZBARK. Stworzyła ponad 100 autorskich choreografii i przedstawień. Otrzymała nagrodę Województwa Śląskiego Złota Maska 2016 za całokształt pracy, za reżyserie i choreografie spektakli dla Bytomskiego Teatru Tańca i Ruchu ROZBARK. Pomysłodawczyni i koordynatorka wielu ogólnopolskich i międzynarodowych programów edukacyjno-kulturalnych. Stypendystka British Council Awards 2004 Young Polish Arts Entrepreneur. Producent przedstawień teatru tańca. Juror Doliny Kreatywnej programu TVP2 w dziedzinach taniec i animacja kultury. Juror Międzynarodowego Konkursu Choreograficznego Uczniów Szkół Baletowych. Artystycznie Piotrowska zainteresowana jest improwizacją i pogłębianiem świadomości ciała i umysłu jako narzędzia zwielokrotnionej, wielofunkcyjnej obserwacji. Poszukuje relacji obiektywnego ciała w kategorii, którą nazwała „onebodyspacerecognizer”.
Joanna Chitruszko
Pedagog, tancerka, performerka, producentka, kuratorka, instruktorka tańca współczesnego. Od 2008 roku związana z Podlaskim Stowarzyszeniem Tańca, które zrealizowało wiele projektów z dziedziny kultury. Wiceprezes Fundacji Głos. Dyrektor Festiwalu Kalejdoskop od 2007 roku, dyrektor Hip Hop Groove Festiwal w latach 2008-2009 i Free Mind Festiwal od 2010 do 2013 roku w Białymstoku. Producentka współpracująca m.in. z Fundacją Kino Tańca i Fundacją Ciało/Umysł. Kuratorka Sceny Tańca Studio w Warszawie. Tancerka wielu nagradzanych projektów i spektakli Teatru Tańca Projekt w Białymstoku. W latach 2000-2003 tancerka Teatru Tańca Alter w Kaliszu. Obecnie współpracuje i tworzy z Anną Piotrowską, m in. spektakle: Kwadrat w szafie, ZmianAA pogody, PRZY PRZY.
Skrzynia powstała z subtelnych żeber, ale ma mocną konstrukcję, delikatna ale twarda, nieduża ale pojemna, niby wiotka ale dużo udźwignie, czasem toporna, czasem szorstka, czasem wbije drzazgę, ale daje oparcie i ma swoją misję.
Choreografia: Eliza Hołubowska
Występują: Monika Barańska, Anna Bartczak, Anna Deptuła, Dominika Lara, Katarzyna Łyczakowska, Anna Radziszewska, Maja Szymkowiak, Karolina Wojdyła
Teatr Tańca EGO VU od wielu lat działa na pograniczu tańca i teatru. Tworzy wypowiedzi, w których ważne są emocje zarówno na scenie, jak i po stronie widowni. Regularnie organizuje Koncerty Premier EGO VU, w których swoje prace prezentują również tancerze dwóch grup zespołu oraz od 9 lat organizuje Festiwal Małych Form Ruchowych JESIENNA SCENA TAŃCA, prezentujący ważnych artystów sceny polskiej i zagranicznej. Zespół prezentował się wielokrotnie na największych festiwalach tanecznych i teatralnych w Polsce i za granica kraju. Członkowie zespołu ściśle współpracują z Teatrem KANA w Szczecinie przy wspólnych przedsięwzięciach. Obecnie zespół gra w repertuarowych spektaklach Teatru Uckermärkische Bühnen w Schwedt i regularnie współpracuje z Ośrodkiem Poszukiwań Twórczych Schloss Broellin w Niemczech.
Bilety: 20 zł
Bilety na wydarzenia JST są dostępne w sprzedaży internetowej przez zakładkę „Kup bilet” na stronie Gryfińskiego Domu Kultury. Będą także dostępne przed spektaklami w kasie Kina Gryf.