Teatr Tańca EGO VU, Gryfiński Dom Kultury, Środowisko Inicjatyw Artystycznych HYBADU i Gmina Gryfino zapraszają na spektakle w ramach X Festiwalu Małych Form Ruchowych Jesienna Scena Tańca 2019. Pierwszego wieczoru festiwalu będzie można zobaczyć trzy spektakle: Let’s Change Młodszej Grupy Teatru Tańca EGO VU, Koniec kontemplacji Teatru Tańca Enza i Przed jutrem Marleny Bełdzikowskiej.
Let’s Change
Młodsza grupa Teatru Tańca EGO VU
Spektakl jest efektem polsko-niemieckiego projektu musicalowego realizowanego przez Christine Lauenstein w Ośrodku Działań Twórczych Schloss Bröllin w Niemczech, odbywającego się co roku w październiku. Od wielu lat młodsza grupa Teatru Tańca EGO VU szkoli się tam teatralnie i wokalnie pod okiem aktorki Teatru Kana w Szczecinie – Bibianny Chimiak i ruchowo pod okiem Elizy Hołubowskiej. Jest to spotkanie młodzieży z Polski i z Niemiec nastawione na rozwój artystyczny, społeczny, integrację międzynarodową oraz szkolenie języków obcych. To projekt dający głos i możliwość wypowiedzi młodym ludziom.
Reżyseria: Bibianna Chimiak, Eliza Hołubowska
Opiekun projektu: Christine Lauenstein
Opiekun ruchu: Eliza Hołubowska
Opiekun teatralny i wokalny: Bibianna Chimiak
Muzyka: Peter Gabriel, Weval, Olafur Arnalds, Camila Cabello
Kreacja projektu: praca wspólna
Wykonawcy: Pola Cebulska, Weronika Giernatowska, Julia Kupnicka, Julia Łopata, Weronika Marosek, Kamila Matusik, Martyna Perlińska, Lena Prusik, Wiktoria Słonecka, Karolina Wojdyła, Martyna Wojdyła
Młodsza grupa Teatru Tańca EGO VU działa od 2005 roku, i została powołana dla wsparcia grupy repertuarowej zespołu. Młodzież często stawiająca pierwsze kroki w tańcu intensywnie rozwija swój warsztat tancerza i aktora poprzez regularne treningi i udział w różnych projektach artystycznych w Polsce i za granicą. Od kilku lat jest to już samodzielny zespól, który ma swój potencjał artystyczny i repertuar tworzony również przez członków zespołu. Choreografem i instruktorem zespołu jest Eliza Hołubowska.
Koniec kontemplacji
Teatr Tańca Enza
Koniec kontemplacji to spektakl inspirowany twórczością René Magritte’a. Widowisko jest próbą przedstawienia obrazów innymi środkami wyrazu – ruchem i tańcem.
Reżyseria: Gabriela Keller-Janus
Choreografia: Gabriela Keller-Janus, Klaudia Janus, Agnieszka Chmielnik i Martyna Majewska
Występują: Martyna Majewska, Klaudia Janus, Agnieszka Chmielnik.
Teatr Tańca Enza istnieje już 20 lat, prowadzony jest pod czujnym okiem Gabrieli Keller-Janus. Aktualnie ich siedzibą jest Ośrodek Teatralny Rondo w Słupsku. Zespół przez wszystkie lata swojej działalności zdobył wiele nagród, wziął udział w wymianach zagranicznych, warsztatach i konfrontacjach. Doceniany na scenach polskich i zagranicznych, cieszy się dużą popularnością. Zespól bierze udział w projektach teatralnych i performatywnych.
Przed jutrem
Marlena Bełdzikowska, Bartosz Straburzyński, Monika Sidor
Spektakl, którego materią są wspomnienia. Przywoływane z pamięci odczucia i emocje, zarówno te radosne, jak i pełne rozpaczy. Niekiedy pozwalają nam one na nowo przeżyć szczęście, niekiedy zaś czynią nas więźniami dawnych smutków. Sprawiają, że najważniejsze chwile naszego życia nigdy nie znikają na zawsze.
Zanim pójdę, obejrzę się raz jeszcze,
raz jeszcze spojrzę na to co było.
I zachowam w sercu.
Reżyseria i choreografia: Marlena Bełdzikowska
Muzyka: Bartosz Straburzyński
Światła: Monika Sidor
Wykonanie: Monika Pluta, Anna Kukulska, Kinga Rabka, Paulina Nowicka, Żaneta Łąpieś, Patryk Laudański
Marlena Bełdzikowska – choreografka, pedagożka tańca, dyplomowana instruktorka tańca współczesnego. Absolwentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Łodzi o specjalności choreografia i techniki tańca. Magister sztuki. Wykładowczyni na Kwalifikacyjnym Kursie Instruktorskim Tańca Współczesnego w Rzeszowie (2015-2016), współorganizatorka i kierowniczka Kursu Instruktorskiego Tańca Nowoczesnego – Formy Uliczne w Poznaniu (2014-2015). Współtwórczyni ruchu scenicznego i choreografii w teatrach dramatycznych i muzycznych w Polsce. Organizatorka i współtwórczyni festiwali tańca: Drawskie Prezentacje Tańca (2016) oraz Prezentacje Tańca Labirynt (2018). Koordynatorka projektu Wczorajsze jutra – programu spektakli współorganizowanych przez Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu Scena dla tańca 2019.
Bartosz Straburzyński – kompozytor, aranżer, producent muzyczny, muzyk rockowy. Od wielu lat gitarzysta Lecha Janerki. Autor muzyki do głośnej Ballady o Zakaczawiu (2000), a także innych spektakli Jacka Głomba: Obywatel M – Historyja (2003), Łemko (2007), Palę Rosję! Opowieść syberyjska (2009), Orkiestra (2011), Marsz Polonia (2012) i jego filmu Operacja Dunaj. Skomponował również muzykę do filmów Przemysława Wojcieszka: Głośniej od bomb (2001), W dół kolorowym wzgórzem (2004) i Marka Lechkiego: Moje miasto (2002), Erratum (2010).
Monika Sidor – reżyserka światła. Studiowała wiedzę o teatrze na warszawskiej Akademii Teatralnej, gdzie nawiązała współpracę – jako asystentka przy zajęciach, a także jako reżyserka światła – z Wiesławem Komasą. Pracowała przy spektaklach m. in. Karoliny Kirsz (One same, Szosza w Teatrze Żydowskim im. Estery Rachel i Idy Kamińskiej), Agaty Biziuk (Wesele w Teatrze im. J. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim, Babcia mówi pa pa w Teatrze Rampa w Warszawie, Heroiny w Teatrze im. L. Solskiego w Tarnowie) oraz z Grzegorzem Chrapkiewiczem (Polowanie na łosia w Teatrze Collegium Nobilium, Kobiety bez znaczenia w Teatrze Dramatycznym w Warszawie). Współpracuje z Teatrem im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim. Na co dzień pracuje w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego.