III Festiwal CYRKULACJE: Warszaty „Oddech – centrum – ruch” – prowadzenie: Przemysław Błaszczak

Zdjęcie: III Festiwal CYRKULACJE: Warszaty „Oddech – centrum – ruch” – prowadzenie: Przemysław Błaszczak

Przemek Błaszczak (w głębi)

Wersja do druku

Udostępnij

Warsztaty odbędą się w ramach ścieżki twórczej II Wrocławskiego Festiwalu Ruchu „Cyrkulacje – żywe kultury ruchu”.

O warsztatach:

Oddech- to z czego rodzi się ruch i jego szczególna postać –dźwięk.

Centrum- (niekiedy) środek ciężkości, lecz także żywe źródło ruchu, początek, miejsce sprawowania kontroli.

Ruch- forma ekspresji, interakcja centrum i oddechu, świadectwo istnienia ( jak ruch klatki piersiowej zaświadczający o oddechu).

Oddech i ruch nierozerwalnie ze sobą złączone, na poziomie elementarnym nie podlegające naszej woli (kto jest w stanie wstrzymać oddech tak konsekwentnie by zatrzymać wszelki ruch wewnątrz własnego ciała? ) Spotykając się w centrum, wypływając z niego, podlegają kierunkowaniu i dynamizowaniu, co sprawia, że te organiczne funkcje ciała stają się pierwotnym tworzywem, pierwszą i naturalną ekspresją, nośnikiem znaczeń.

Sztuki walki zdają się być jednymi z najlepiej porządkujących relację oddech-centrum-ruch systemami, które w sposób całościowy i jak najbardziej pragmatyczny podchodzą do zagadnienia. Oddech poprzez właściwą współpracę z centrum ma dać efekt w postaci ruchu o maksymalnej skuteczności przy minimalnym wysiłku.

Trening partnerski- zorientowany na drugiego. Spotkanie, relacja, dotyk. Jak raczej słuchać niż mówić? Jak robić mniej, by zrobić więcej? Trening partnerski jest subtelną i wymagającą dużej uważności formą spotykania drugiego w pracy.

Warsztat zogniskowany będzie na pracy aktora z ciałem, ku przekroczeniu jego oporów, rozpoznaniu i przekroczeniu ograniczeń, otwarciu nowych kanałów percepcji i komunikacji. Poprzez powoływanie, pogłębianie i utrzymywanie w każdym momencie Uważności, Precyzji, Ciągłości, Otwartości, Czujności, Szczerości, Gotowości, wiedzie droga ku specyficznemu partnerstwu, przejawiającemu się w głęboko rozumianym współ-działaniu, współ-tworzeniu, współ-istnieniu w procesie twórczym. Tak rozumiane partnerstwo jest głównym zagadnieniem warsztatu, w którym ciało zanurzone w strumieniu ruchu, w żywej, otwartej strukturze będącej rodzajem rusztowania, kieruje się ku spotkaniu z partnerem, jakim może być zarówno obecność Innego jak i przestrzeń, zmęczenie czy oddech. Tym rusztowaniem, środowiskiem spotkania, będzie praca z dynamicznym ruchem, treningiem indywidualnym, a także elementami treningu partnerskiego, akrobatycznego oraz technikami pracy z ciałem i oddechem wywodzącymi się z japońskich sztuk walki – shintaido oraz aikido.

Prowadzenie: Przemysław Błaszczak

 Urodzony 16 lipca 1976 roku w Oławie. Studiował filozofię na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Aktor, od 1995 roku związany z Instytutem im Jerzego Grotowskiego.W latach 1996–1999 pracował w Teatrze Pieśń Kozła pod kierownictwem Grzegorza Brala –udział w spektaklu Dytyramb.Jesienią 2002 roku rozpoczął pracę nad własnym przedsięwzięciem, którego zwieńczeniem był monodram Ecce Homo(premiera 21 marca 2003 roku w Ośrodku Grotowskiego).Od roku 2004 związany z Teatrem Zar (udział w projekcie Ewangelie dzieciństwa – tryptyk, prowadzonym przez Jarosława Freta). Bierze udział w trzech częściach tryptyku: Ewangeliach dzieciństwa, Cesarskim Cięciu oraz Anhellim. Obecnie zaangażowany w pracę nad nowym spektaklem Teatru ZAR Armine.Od ponad sześciu lat uprawia Aikido – japońską sztukę walki, pod okiem Piotra Masztalerza sensei (4th Dan).W 2011 roku był również uchideshi u Juba Nour Shihan(6th Dan) w Baja California, Mexico, w rodzimej sekcji bierze udział w zajęciach kenshusei(przygotowujących do bycia nauczycielem Aikido). W 2005 roku spędził miesiąc w Japonii na zaproszenie Toschi Tuschitori, praktykując pod jego okiem shintaido – Japoński system prowadzący do integracji ciała i głosu, poprzez trening oparty na tradycyjnym karate japońskim.

Zapisy:

Agnieszka Rybak

tel +48 530 716 044

Szczegółowe informacje  na stronie:

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 10:00

Instytut im. J.Grotowskiego ul. Na Grobli 30/32, Wrocław, codziennie 10.00-13.00.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close