Iławskie Centrum Kultury zaprasza na wyjątkowy spektakl Michała Przybyły oraz Dominika Więcka Bromance.
O spektaklu:
Podobno mężczyźni powinni pozostawać oddaleni od siebie fizycznie.
Podobno chłopcom i facetom nie wypada trzymać się za ręce.
Odradza się im delikatnego przytulania czy głaskania w miejscach publicznych.
Zakazuje całowania przy powitaniu.
Mężczyźni nie powinni okazywać emocji i pozostawać w bliskich, emocjonalnych i dotykowych kontaktach.
Podobno demonstrowanie uczuć przez mężczyzn powinno być relegowane z przestrzeni publicznej i prywatnej.
Podobno to nie przystoi.
To niemęskie.
Pomysł spektaklu pojawił się wraz z zainteresowaniem twórców dyskursem wokół nowej koncepcji braterstwa; idei sformułowanej przez Jane Ward i opisanej w książce Not Gay. Sex between Straight White Man. Spektakl jest próbą zmierzenia się ze stereotypem „prawdziwego mężczyzny”, pokazania wielu wariantów męskości, a co za tym idzie przekraczania granic stereotypu i ponownego definiowania tożsamości męskiej, widzianej w szerszym aspekcie i nie wykluczającej postaw odbiegających od wyuczonej normy.
Szukamy odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób zostawić mężczyznom w przestrzeni publicznej nieformalne prawo do przejawów czułości czy sentymentalności, bez obawy o bycie posądzonym o śmieszność czy słuchanie krytycznych uwag o niemęskim zachowaniu. W czasie procesu twórczego nad spektaklem wróciliśmy do naszych doświadczeń i wspomnień. Wypreparowaliśmy z pamięci, dyskursu, obserwacji materiał ruchowy związany z dotykiem, czułością, ale także przejawami emocjonalnej bliskością obecnymi pomiędzy mężczyznami w koleżeńskich relacjach i poddaliśmy go osobliwości. Zderzaliśmy ze sobą różne sceny, które pozwoliły nam przeprowadzić diagnozę nad męskimi sposobami kreowania bliskości emocjonalnej i intymności.
Performerzy skupiają się na sytuacjach, w których w obawie przez wykluczeniem i przekroczeniem granic normatywności, mężczyźni wyrzekają się pewnych gestów i zachowań.
Czy nienacechowany negatywnie bromance w naszym społeczeństwie jest możliwy?
Koncepcja, reżyseria, choreografia i wykonanie: Michał Przybyła (aktor Polskiego Teatru Tańca), Dominik Więcek
Muzyka: Przemek Degórski
Opieka dramaturgiczna: Anna Królica
Producent: Centrum Rezydencji Teatralnej SCENA ROBOCZA
Laureaci konkursu rezydencyjnego Nowa Generacja
Wstęp wolny (bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie kina „Pasja” w godzinach jej otwarcia).
Pokaz spektaklu odbywa się w ramach projektu Od kontemplacji do inspiracji – Teatr Tańca na scenie Kinoteatru „Pasja” w Iławie pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta Iławy.
Spektakl współorganizowany przez Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu Scena dla tańca 2020.
O projekcie:
Spektakl jest jednym z ośmiu wydarzeń zaplanowanych w roku 2020 w ramach projektu: Od kontemplacji do inspiracji – Teatr Tańca na scenie Kinoteatru „Pasja” w Iławie, łączącego teatr i taniec. Będą to m.in.: spotkanie z Jagodą Ignaczak i spektakl Ostatnie piętro w wykonaniu Sopockiego Teatru Tańca (1 marca), spektakl Showreel w wykonaniu Urszuli Bernat-Jałochy i Marcina Motyla (9 marca), Ewa i On Iwony Olszowskiej, Pawła Koniora (30 marca), Real Love Teatru Tańca Zawirowania (6 kwietnia), warsztaty taneczne GaGa z Małgorzatą Mielech (we współpracy ze Szkołą Tańca i Akrobatyki Spinel, 19 kwietnia), spektakl Cicha w wykonaniu Pauliny Wycichowskiej i Malwiny Paszek, spektakl dla przedszkolaków Pan Kejk w wykonaniu Olsztyńskiego Teatru Tańca oraz Teatru Tańca „Pryzmat” (w ramach Iławskiej Nocy Muzeów, 15 maja).
***
W ramach programu Scena dla tańca, będącego programem własnym Instytutu Muzyki i Tańca, wsparcie otrzymują projekty, dzięki którym spektakle taneczne mogą być regularnie i gościnnie prezentowane na scenach teatralnych i w instytucjach (jak centra sztuki czy galerie) w całej Polsce.