IV Gdański Festiwal Tańca/Azja + Europa: Aureliusz Ryś „Downfall”

Zdjęcie: IV Gdański Festiwal Tańca/Azja + Europa: Aureliusz Ryś „Downfall”

Fot. Richard Kirchner

Wersja do druku

Udostępnij

Aureliusz Ryś: „Shang Chi Sun, z którym miałem przyjemność pracować nad moim spektaklem, okazał się być trenerem tyleż otwartym, co wymagającym. Coaching bazował raczej na partnerskiej wymianie, aniżeli na standardowej relacji choreograf – tancerz.

Były oczywiście momenty, w których nasze spojrzenie na konkretny problem było kompletnie odmienne, ale po krótkiej bądź dłuższej dyskusji dochodziliśmy do porozumienia.Shang Chi starał się aby to, co jest treścią solo, pochodziło ode mnie; żeby ruch był mój i żebym się z nim totalnie utożsamiał. Dlatego wzbraniał się przed pokazywaniem mi konkretnych kroków czy ruchów. Proponował natomiast różnorakie metody pracy z ciałem, improwizowania i poszukiwania ruchu oraz jego kompozycji.Nauczyłem się sporo. Efektem coachingu z Shang Chi Sunem jest nie tylko Downfall, ale metody budowania spektaklu, kompozycji i improwizacji poszerzające zasób środków znanych mi dotychczas.”

Choreografia, wykonanie: Aureliusz Ryś / współpraca artystyczna: Shang Chi Sun / muzyka: John Cage Six Melodies for Violin and Keyboard/ premiera: GFT 2012, Klub Żak / realizacja we współpracy z Klubem Żak, przy wsparciu Anton Bruckner Privat Universität w Linz (Austria) / 20 min.

Aureliusz Ryś – absolwent Państwowego Studium Wokalno – Baletowego w Gliwicach, pierwsze doświadczenie sceniczne zdobywał w zespole wokalnym Gliwickiego Teatru Muzycznego.W 2006 roku wyjechał na studia do Institute for Dance Arts na Uniwersytecie Brucknera w Linz (Austria), gdzie w 2009 obronił tytuł licencjata w zakresie tańca współczesnego oraz pedagogiki tańca. Zainteresowanie różnorodnymi technikami ruchu oraz fascynacja kulturą Orientu zaowocowały rocznym pobytem w Szkole Kung Fu Shaolin w Chinach. Występował na scenach w kraju i zagranicą (Austria, Francja, Luksemburg). Współpracował z takimi choreografami jak Rose Breuss, Annette Lopez- Leal, Zofia Dąbrowska czy Susan Oswell.

Shang Chi Sun (Taiwan/Niemcy) – tancerz, choreograf; ukończył National Taiwan Arts Academy i Ernst Busch University / Universität der Künst (Berlin). Tańczył w takich zespołach, jak Sasha Waltz & Guests, Cloud Gate Dance Theatre (Taiwan); Taipei Chamber Ballet, Nürnberg Dance Theatre, Balletto Theatro Di Turino. W 2007 stworzył własny międzynarodowy zespół – Shangchi Move, który skupia artystów różnych dziedzin sztuki.W 2005 otrzymał prestiżową nagrodę „Bavarian Theatre And Literature Prize” przyznawaną przez IHK-Kulturstifung. W 2008 wygrał nagrodę za najlepsza choreografię podczas 12 edycji International Solo Tanz Festival (Stuttgart).


W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close