IV Gdański Festiwal Tańca/Azja + Europa: Aureliusz Ryś „Downfall”

Zdjęcie: IV Gdański Festiwal Tańca/Azja + Europa: Aureliusz Ryś „Downfall”

Fot. Richard Kirchner

Wersja do druku

Udostępnij

Aureliusz Ryś: „Shang Chi Sun, z którym miałem przyjemność pracować nad moim spektaklem, okazał się być trenerem tyleż otwartym, co wymagającym. Coaching bazował raczej na partnerskiej wymianie, aniżeli na standardowej relacji choreograf – tancerz.

Były oczywiście momenty, w których nasze spojrzenie na konkretny problem było kompletnie odmienne, ale po krótkiej bądź dłuższej dyskusji dochodziliśmy do porozumienia. Shang Chi starał się aby to, co jest treścią solo, pochodziło ode mnie; żeby ruch był mój i żebym się z nim totalnie utożsamiał. Dlatego wzbraniał się przed pokazywaniem mi konkretnych kroków czy ruchów. Proponował natomiast różnorakie metody pracy z ciałem, improwizowania i poszukiwania ruchu oraz jego kompozycji. Nauczyłem się sporo. Efektem coachingu z Shang Chi Sunem jest nie tylko Downfall, ale metody budowania spektaklu, kompozycji i improwizacji poszerzające zasób środków znanych mi dotychczas.”

 

Choreografia, wykonanie: Aureliusz Ryś / współpraca artystyczna: Shang Chi Sun / muzyka: John Cage Six Melodies for Violin and Keyboard/ premiera: GFT 2012, Klub Żak / realizacja we współpracy z Klubem Żak, przy wsparciu Anton Bruckner Privat Universität w Linz (Austria) / 20 min.

 

Aureliusz Ryś – absolwent Państwowego Studium Wokalno – Baletowego w Gliwicach, pierwsze doświadczenie sceniczne zdobywał w zespole wokalnym Gliwickiego Teatru Muzycznego. W 2006 roku wyjechał na studia do Institute for Dance Arts na Uniwersytecie Brucknera w Linz (Austria), gdzie w 2009 obronił tytuł licencjata w zakresie tańca współczesnego oraz pedagogiki tańca. Zainteresowanie różnorodnymi technikami ruchu oraz fascynacja kulturą Orientu zaowocowały rocznym pobytem w Szkole Kung Fu Shaolin w Chinach. Występował na scenach w kraju i zagranicą (Austria, Francja, Luksemburg). Współpracował z takimi choreografami jak Rose Breuss, Annette Lopez- Leal, Zofia Dąbrowska czy Susan Oswell. 

Shang Chi Sun (Taiwan/Niemcy) – tancerz, choreograf; ukończył National Taiwan Arts Academy i Ernst Busch University / Universität der Künst (Berlin). Tańczył w takich zespołach, jak Sasha Waltz & Guests, Cloud Gate Dance Theatre (Taiwan); Taipei Chamber Ballet, Nürnberg Dance Theatre, Balletto Theatro Di Turino. W 2007 stworzył własny międzynarodowy zespół – Shangchi Move, który skupia artystów różnych dziedzin sztuki. W 2005 otrzymał prestiżową nagrodę „Bavarian Theatre And Literature Prize” przyznawaną przez IHK-Kulturstifung. W 2008 wygrał nagrodę za najlepsza choreografię podczas 12 edycji International Solo Tanz Festival (Stuttgart). 

 

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 21:00

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close