IV Gdański Festiwal Tańca/Azja + Europa: Spotkanie autorskie z Jadwigą Majewską

Zdjęcie: IV Gdański Festiwal Tańca/Azja + Europa: Spotkanie autorskie z Jadwigą Majewską

Fot. Jakub Wittchen

Wersja do druku

Udostępnij

The Body Revolving The Stage. New Dance in New Poland, Warszawa 2011 Instytut Teatralny imienia Zbigniewa Raszewskiego, ss. 147.

Książka Jadwigi Majewskiej to obszerne i wyczerpujące omówienie działalności polskich teatrów tańca, niezależnych grup tanecznych, instytucjonalnych scen tanecznych i projektów solowych oraz ich najważniejszych spektakli, prezentowanych zarówno w Polsce jak i poza granicami kraju. Ten swoisty katalog polskiego nowego tańca otwiera wstęp, wprowadzający czytelnika w kontekst narodzin i rozwoju tańca współczesnego w Polsce i dający głębokie zrozumienie aktualnej sytuacji tańca w Polsce. 

Jadwiga Majewska (Polska) – krytyk tańca i wykładowca. Ukończyła religioznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim, na którym gościnnie prowadzi zajęcia z historii i teorii tańca. Pisze o tańcu, a także o teatrze, sztukach plastycznych i religii. Regularnie publikuje w miesięczniku „Teatr” – gdzie jest stałą współpracowniczką i autorką bloków monograficznych poświęconych tańcowi – oraz w „Didaskaliach”. Współpracuje też jako konsultant programowy z TVP Kultura. Jest autorką przygotowanego z okazji Kongresu Kultury Polskiej w 2009 roku Raportu o stanie tańca współczesnego w Polsce (wraz z Joanną Szymajdą) oraz poświęconej polskiej scenie tanecznej książki The Body Revolving the Stage. Polish Contemporary Dance Scene (2011). Współtworzyła również sześć tomów popularyzatorskiej serii „Gazety Wyborczej” – Balet i Taniec. Majewska była selekcjonerką kilku festiwali, w tym: Baltic Movement Contest i Polskiej Platformy Tańca 2010. Jedna z koordynatorek I Kongresu Tańca w 2011 roku. Prowadzi, jako kuratorka kilka równoległych międzynarodowych projektów artystycznych. Jako krytyczka zajmuje się przede wszystkim polskim oraz amerykańskim tańcem współczesnym – kilka lat spędziła w USA. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Obecnie pracuje nad antologią polskich i obcojęzycznych tekstów o tańcu współczesnym. Jest współzałożycielką Otwartego Forum Środowisk Sztuki Tańca. Zasiada w Radzie Programowej ds. Tańca Instytutu Muzyki i Tańca.

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 18:00

Galeria Żak

powiązane

Ludzie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close