
Fot. Diane Ilariascarpa
Fot. Diane Ilariascarpa
Podczas IX edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Dialog – Wrocław” publiczność będzie mogła zobaczyć MDLSX – spektakl włoskiego kolektywu Motus w reżyserii Enrico Calderoniego i Danieli Nicolò.
MDLSX to one-woman-show w wykonaniu Silvii Calderoni, który opiera się o prywatne doświadczenia performerki. „Jesteś dziewczynką czy chłopcem?” – to pytanie nieustannie krąży w przedstawieniu i staje się metaforą przymusu wyboru, z którego nadal trudno się wyzwolić. W świecie rządzonym przez binarne podziały wolność w decydowaniu o własnej tożsamości, seksualności i samostanowieniu jest bardzo ograniczona. Silvia Calderoni i jej bohaterka spoglądają na mitologię grecką i teorię queer i pytają: czy mogę być po prostu sobą, nie dokonując wyboru między jedną a drugą płcią? Czy mogę po prostu być? MDLSX to mocny głos w dyskusji o wolności i prawie do stanowienia o własnej tożsamości i seksualności. Siła wypowiedzi Calderoni bierze się również z autoreferencyjności spektaklu, który, jak zaznacza artystka, „nie jest jednak dla mnie formą terapii. Nie lubię teatru terapeutycznego. MDLSX jest bardziej jak impreza, każdej nocy. To zbiorczy coming out dla publiczności i dla mnie”.
występuje: Silvia Calderoni
reżyseria: Enrico Casagrande, Daniela Nicolò
dramaturgia: Daniela Nicolò, Silvia Calderoni
dźwięk: Enrico Casagrande we współpracy z: Paolo Panella, Damiano Bagli
światła i wideo: Alessio Spirli
producenci: Elisa Bartolucci, Valentina Zangari
dystrybucja zagraniczna: Lisa Gilardino
produkcja: Motus 2015 we współpracy z: La Villette – Résidence d’artistes 2015 Paris, Create to Connect (EU project) Bunker/ Mladi Levi Festival Ljubljana, Santarcangelo 2015 Festival Internazionale del Teatro in Piazza, L’arboreto – Teatro Dimora di Mondaino, MARCHE
przy wsparciu: MiBACT, Regione Emilia Romagna
premiera: 11 lipca 2015
Motus – włoski kolektyw performatywny założony w 1991 roku przez Enrico Casagrande i Danielę Nicolò w Rimini pod nazwą Opere dell’ Ingegno. Pod obecną nazwą funkcjonuje od 1992 roku. Przedstawienia i performanse reżyserowane i napisane przez Casagrande i Nicolo, bazują często na prywatnych doświadczeniach twórców. W swoich spektaklach poruszają zagadnienia i tematy tabu, często powracają do tematu gender. W swoich wcześniejszych pracach odnosili się między innymi do twórczości Piera Paola Pasoliniego oraz Rainera Wernera Fassbindera. Ich przedstawienia pokazywane były na najważniejszych festiwalach teatralnych na całym świecie.
Czas trwania: 80 minut bez przerwy
Po spektaklu 18 października spotkanie artystów z publicznością (Teatr Polski, Scena na Świebodzkim, godz. 21:30)
więcej informacji tutaj.
Bilety w cenie 50 zł (normalny) i 35 zł (ulgowy) do nabycia na stronie festiwalu dialogfestival.pl
lub przed spektaklem w Biurze Festiwalowym:
ul. Świdnicka 8 B
50-067 Wrocław
Strona festiwalu: http://dialogfestival.pl/