Jelenia Góra/Festiwal Muzyki Teatralnej: Rybicki /Kozera/ Mazliah – Intro przed koncertem Jacka Grudnia

Zdjęcie: Jelenia Góra/Festiwal Muzyki Teatralnej: Rybicki /Kozera/ Mazliah – Intro przed koncertem Jacka Grudnia

Na zdjęciu: Elżbieta Stefańska, Romana Agnel oraz tancerze Cracovia Danza.Fot. Ilja Van de Pavert.

Wersja do druku

Udostępnij

Teatr Cinema zaprasza do Filharmonii Dolnośląskiej na wieczór inauguracyjny X Festiwalu Muzyki Teatralnej. Przed koncertem muzyki Jacka Grudnia wystąpią improwizatorzy: Mateusz Rybicki – klarnet, saksofon, Zbigniew Kozera – kontarbas, Irad Mazliah – taniec. Spotkanie młodych, ale znanych już przedstawicieli jazzowej muzyki improwizowanej z izraelskim choreografem i performerem, aktywnie i twórczo działającym od kilku lat na polskiej scenie tańca.

Jacek Grudzień jest dla Grzegorza Jarzyny tym, kim Paweł Mykietyn dla Krzysztofa Warlikowskiego. A równie intensywna więź oraz współpraca łączy go jeszcze z kilkoma polskimi reżyserami teatralnymi. Przekłada się na to ponad 50 spektakli, które kompozytor wzbogacił swoją muzyką, oraz kilka tytułów filmowych (m.in. głośny Wymyk Grega Zglińskiego). Zadebiutował w 1983 roku na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień. W tym czasie studiował jeszcze na warszawskiej Akademii Muzycznej kompozycję w klasie prof. Włodzimierza Kotońskiego (nauczyciela m.in. Pawła Szymańskiego i Pawła Mykietyna) oraz improwizację fortepianową w klasie Szábolcsa Esztényiego. Przełomem stał się wyjazd do Londynu na podyplomowe stypendium ufundowane przez Witolda Lutosławskiego. Jacek Grudzień poznawał tam muzykę elektroniczną i system MIDI w studio Barry’ego Andersona. I, choć muzyka koncertowa to wciąż żywy nurt jego twórczości, od połowy lat 90-tych dominują w niej utwory tworzone dla teatru.

W programie:

Nonstrom, Piosenka, Interludium, Pavana, Wiatr od morza.

Koncert na saksofon i orkiestrę smyczkową.

Wystapią: Maciej Grzybowski – fortepian, Alina Mleczko – saksofon, Julian Paprocki – klarnet, Tomasz Światczyński – puzon, Karol Marianowski-wiolonczela

oraz kwartet smyczkowy Filharmonii Dolnośląskiej

Projekt współfinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, Miasta Piechowice.

Program festiwalu: www.festiwalmuzykiteatralnej.pl

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 18:45

Jelenia Góra: Filharmonia Dolnośląska, ul. Piłsudskiego 60

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close