Józefów/Festiwal Najpiękniejszych Tańców Świata: „Krakowiak – polski taniec narodowy”

Zdjęcie: Józefów/Festiwal Najpiękniejszych Tańców Świata: „Krakowiak – polski taniec narodowy”

Fot. materiały organizatorów

Wersja do druku

Udostępnij

Miejski Ośrodek Kultury w Józefowie zaprasza na Festiwal Najpiękniejszych Tańców Świata. W dniach: 24 października, 7 i 14 listopada 2015 roku zostaną zaprezentowane kolejno: krakowiak – polski taniec narodowy, tańce ukraińskie oraz salsa – taniec brazylijski.

I Spektakl muzyczno-taneczny w ramach Festiwalu Najpiękniejszych Tańców Świata będzie miał polski charakter. Krakowiak od XVIII wieku uznawany jest za polski taniec narodowy.

Największą popularnością krakowiak cieszył się w XIX wieku. Tańczono go na zamku królewskim w Krakowie, skąd moda rozprzestrzeniła się na inne dwory w kraju. Co ciekawe, krakowiaka tańczono na wzór wiejski, prawie nie zmieniając jego ludowej formy, łącznie z towarzyszącymi mu uciesznymi przyśpiewkami. Ze względu na skoczny charakter, taniec ten stał się szczególnie popularny wśród młodzieży. Uświetniał uroczystości weselne, podczas zabaw często traktowano go jako formę zalotów. W takim też kontekście, krakowiak został opisany w powieści Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej. Stylizowane krakowiaki komponowali m.in.: Karol Kurpiński, Fryderyk Chopin, Ignacy Feliks Dobrzyński, Stanisław Moniuszko, Zygmunt Noskowski, Ignacy Jan Paderewski.

Ten wesoły, tętniący życiem taniec rozpocznie tegoroczny festiwal. Podczas wydarzenia zaprezentowany zostanie krakowiak w szerokim kontekście kulturowym: w tańcu, muzyce, literaturze, filmie i współczesnych interpretacjach.

Wystapią: Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej, Ludowy Zespół Artystyczny PROMNI im. Zofii Solarzowej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz pary prezentujące współczesne interpretacje krakowiaka: Iga Barabasz i Jakub Więcławik z Józefowskiego Zespołu Tańca Polskiego, Karolina Białek i Kajetan Raźny z Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego „Warszawianka”, Magdalena Stelmaszewska i Jakub Raźny (Mistrzowie Polski z 2015 roku) również z Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego „Warszawianka”. Wokalne wersje krakowiaków stylizowanych wykonają młodzi artyści, m.in.: Krzysztof Kozłowski.

Uzupełnieniem prezentacji będą fragmenty filmów z baletów udostępnione na potrzeby festiwalu przez Biblioteki Muzyczne Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie.

***

Ideą Festiwalu Najpiękniejszych Tańców Świata jest prezentacja charakterystycznych tańców z różnych zakątków świata poprzez rozmaite formy – ruch, muzykę, literaturę, film. W każdej edycji organizatorzy przedstawiają trzy tańce, w tym jeden z bliskiego nam kręgu kulturowego. Tworzymy zaskakujące i nietypowe zestawienia, ukazujemy bogactwo i różnokierunkowość rozwoju światowego dziedzictwa tanecznego.

Program:

24.10.2015, godz. 18:00

I Spektakl: Krakowiak – polski taniec narodowy

07.11.2015, godz. 18:00

II Spektakl: Tańce ukraińskie

 

14.11.2015, godz. 18:00

III Spektakl: Salsa – taniec brazylijski

Miejsce: sala widowiskowa MOK, Miejski Ośrodek Kultury w Józefowie, ul. Kard. Wyszyńskiego 1.

Bilety w cenie: 5 zł dziecko, 10 zł os. dorosła.

 

www.mokjozefow.pl

Logo MOK Józefów (miniaturka)

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 18:00

Józefów: sala widowiskowa MOK, Miejski Ośrodek Kultury, ul. Kard. Wyszyńskiego 1.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close