Józefów/Festiwal Najpiękniejszych Tańców Świata: „Salsa – taniec brazylijski”

Zdjęcie: Józefów/Festiwal Najpiękniejszych Tańców Świata: „Salsa – taniec brazylijski”

Fot. materiały organizatorów

Wersja do druku

Udostępnij

Miejski Ośrodek Kultury w Józefowie zaprasza na Festiwal Najpiękniejszych Tańców Świata. W dniach: 24 października, 7 i 14 listopada 2015 roku zostaną zaprezentowane kolejno: krakowiak – polski taniec narodowy, tańce ukraińskie oraz salsa – taniec brazylijski.

III spektakl muzyczno-taneczny w ramach Festiwalu Najpiękniejszych Tańców Świata wprowadzi publiczność w klimat latynowski poprzez żywiołowy występ grupy muzyków i tancerzy oraz  krótki film o muzyce latynowskiej i jej historii.

Podczas występu usłyszymy bolero, cha-chę, rumbę, son montuno oraz reageton. Zatańczą dla nas Yuleydi Villafuerte oraz Miguel Gascueña, dla których salsa to prawdziwa pasja. Towarzyszyć im muzycznie będą Rey Ceballo & Tripulacion Cubana: w składzie Rey Ceballo – piano, Fernando del Rio – bas, Eddy Aguero – conga, Luis Nubiola – saksofon Noel Sanchez – wokal, quiro, Yaremi Alfonso – wokal, marakasy.

Salsa powstawała w latach 1940–1970 z połączenia rytmów afrokubańskich i karaibskich pod dużym wpływem jazzu. Rozwijała się równolegle na Kubie, w Portoryko, Nowym Jorku oraz w latynowskich krajach . Początkowo salsą nazywano wiele rozmaitych stylów muzycznych (Guajira, Charanga, Son Montuno, Changui, Mambo, Cha-cha). Ta różnorodność miejsc w których rozwijała się salsa i bogactwo stylów, do których nawiązywała salsa spowodowało wyodrębnienie tak zwanych stylów salsy. Rozróżnić je można poprzez sposoby prowadzenia partnerki, rytm kroków, pojawiające się elementy solowe lub ich brak, podstawowy krok, elementy akrobatyczne pojawiające się w tańcu oraz geometrię tańca (taniec w linii lub po kole).

Salsa jako taniec użytkowy, wykorzystywany do tańczenia w klubach na często zatłoczonych parkietach, ogranicza powierzchnię, po której porusza się para. Na  turniejach tańców towarzyskich, para przez większość wykonywanego układu nie przemieszcza się po całym parkiecie, tylko przez większość tańca zajmuje niewielki jego fragment. Salsę przez większą część czasu tańczy się w parze. Jednak bardziej zaawansowani tancerze pozwalają sobie często na sekwencję improwizowanych kroków solowych w celu popisania się swoją umiejętnością tańca.

Salsa po hiszpańsku oznaczające sos lub smak, sugerujący pikantne i aromatyczne doznania. Ten wieczór dzięki wspaniałym tancerzom: Yuleydi Villafuerte oraz Miguelowi Gascueñ oraz Rey Ceballo & Tripulacion Cubana zostanie na zawsze w pamięci naszych zmysłów.

***

Ideą Festiwalu Najpiękniejszych Tańców Świata jest prezentacja charakterystycznych tańców z różnych zakątków świata poprzez rozmaite formy – ruch, muzykę, literaturę, film. W każdej edycji organizatorzy przedstawiają trzy tańce, w tym jeden z bliskiego nam kręgu kulturowego. Tworzymy zaskakujące i nietypowe zestawienia, ukazujemy bogactwo i różnokierunkowość rozwoju światowego dziedzictwa tanecznego.

Program:

24.10.2015, godz. 18:00

I Spektakl: Krakowiak – polski taniec narodowy

07.11.2015, godz. 18:00

II Spektakl: Tańce ukraińskie

 

14.11.2015, godz. 18:00

III Spektakl: Salsa – taniec brazylijski

Miejsce: sala widowiskowa MOK, Miejski Ośrodek Kultury w Józefowie, ul. Kard. Wyszyńskiego 1.

Bilety w cenie: 5 zł dziecko, 10 zł os. dorosła.

 

www.mokjozefow.pl

Logo MOK Józefów (miniaturka)

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close