Józefów/Festiwal Najpiękniejszych Tańców Świata: „Tańce ukraińskie”

Zdjęcie: Józefów/Festiwal Najpiękniejszych Tańców Świata: „Tańce ukraińskie”

Fot. materiały organizatorów

Wersja do druku

Udostępnij

Miejski Ośrodek Kultury w Józefowie zaprasza na Festiwal Najpiękniejszych Tańców Świata. W dniach: 24 października, 7 i 14 listopada 2015 roku zostaną zaprezentowane kolejno: krakowiak – polski taniec narodowy, tańce ukraińskie oraz salsa – taniec brazylijski.

Drugi spektakl w cyklu, poświęcony kulturze tanecznej Ukrainy, zaprezentuje wielokrotnie nagradzany zespół tańca „BARWINEK” z Krzemieńca. W programie: hucułki, arkany i kołomyjki.

Zespół tańca „Barwinek” rozpoczął swoją działalność w 2006 roku przy Krzemienieckim Domu Kultury. Od tego czasu systematycznie uczestniczy w festiwalach na Ukrainie i w Polsce. Od 2007 roku najlepsze pary w zespole biorą udział w turniejach i konkursach narodowych tańców polskich, nawiązując w ten sposób do tradycji balowego tańczenia Polskich Tańców Narodowych co miesiąc w różnych miastach i miejscowościach w całej Polsce. Ludowy taniec ukraiński rozwijał się na przestrzeni całej historii ukraińskiego narodu, wzbogacając się o nowe wartości i specyficzne formy wyrazu. Znalazły w nim swoje odbicie i radość codziennej pracy, zadziorna wesołość, lekki humor, bohaterstwo walki i inne cechy właściwe narodowemu charakterowi Ukraińców. Ukraińskie tańce dzielą się na 3 grupy. Do pierwszej z nich należą korowody. Te barwne układy taneczne wiązano kiedyś z obrzędami, tradycyjnym powitaniem wiosny, lata, Nowego Roku. Współcześnie  tańczone są głównie przez zespoły dziecięce. Drugim rodzajem tańców na Ukrainie są tańce fabularne, które opisują przyrodę i nawiązują do wydarzeń dnia codziennego. Przykładem tańca fabularnego jest arkan – bojowy taniec huculski. Jednym z najbardziej widowiskowych ukraińskich tańców jest hopak. Pochodząca ze wschodnich Karpat kołomyjka – szybki taniec kołowy, któremu towarzyszą krótkie przyśpiewki czy okrzyki oraz hucułka tańczona w parach.

***

Ideą Festiwalu Najpiękniejszych Tańców Świata jest prezentacja charakterystycznych tańców z różnych zakątków świata poprzez rozmaite formy – ruch, muzykę, literaturę, film. W każdej edycji organizatorzy przedstawiają trzy tańce, w tym jeden z bliskiego nam kręgu kulturowego. Tworzymy zaskakujące i nietypowe zestawienia, ukazujemy bogactwo i różnokierunkowość rozwoju światowego dziedzictwa tanecznego.

Program:

24.10.2015, godz. 18:00

I Spektakl: Krakowiak – polski taniec narodowy

07.11.2015, godz. 18:00

II Spektakl: Tańce ukraińskie

 

14.11.2015, godz. 18:00

III Spektakl: Salsa – taniec brazylijski

Miejsce: sala widowiskowa MOK, Miejski Ośrodek Kultury w Józefowie, ul. Kard. Wyszyńskiego 1.

Bilety w cenie: 5 zł dziecko, 10 zł os. dorosła.

 

www.mokjozefow.pl

Logo MOK Józefów (miniaturka)

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close