Józefów: II Ogólnopolski Konkurs Dowolnych Kompozycji Tańców Polskich „Narodowa pulsacja”

Zdjęcie: Józefów: II Ogólnopolski Konkurs Dowolnych Kompozycji Tańców Polskich „Narodowa pulsacja”

Fot. materiały organizatorów.

Wersja do druku

Udostępnij

Miejski Ośrodek Kultury w Józefowie zaprasza na II Ogólnopolskim Konkursie Dowolnych Kompozycji Tańca Polskiego „Narodowa pulsacja”. Ideą wydarzenia jest zaprezentowanie polskich tańców narodowych:  poloneza, mazura, krakowiaka, kujawiaka i oberka w zupełnie nowej, współczesnej odsłonie. Dowolne Kompozycje odwołują się do tradycji, ale nie ograniczają się do jej prostego odtworzenia. Są nową formą tańca, która łączy tradycję z potrzebami i wymaganiami młodego pokolenia. Na scenie zobaczymy jak polskie dziedzictwo ożywa w twórczych interpretacjach choreografów oraz tancerzy, przefiltrowane przez ich wrażliwość i współczesne doświadczenia.

Polskie tańce narodowe zostały niedawno wpisane na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego, a konkurs jest jednym z elementów planu ich ochrony. Koncepcja wydarzenia powstała w oparciu o wytyczne konwencji UNESCO z 2003 roku, która mówi m.in.: „Niematerialne dziedzictwo kulturowe jest jednocześnie tradycyjne, współczesne i żywe – reprezentuje nie tylko odziedziczone tradycje przeszłości, ale także współcześnie, twórczo przekształcone praktyki. Element nie jest przekazywany w formie statycznej, niezmiennej ale zaktualizowanej i dostosowanej przez każde nowe pokolenie do zmieniających się warunków i potrzeb”.

Konkurs odbywa się w dwóch formułach opartych na wybranych tańcach narodowych: etiudy tanecznej i inscenizacji tanecznej. Etiuda taneczna to propozycja choreograficzna dla 1 pary oparta o jednolitość techniki i formy.  Inscenizacja taneczna to z kolei prezentacja artystyczna wybranego tematu, posiadającego dramaturgię, przy możliwości połączenia narodowych tańców polskich z innymi technikami tanecznymi, a także kostiumami, rekwizytami i innymi efektami scenicznymi.

II Ogólnopolski Konkurs Dowolnych Kompozycji Tańców Polskich jest kolejną odsłoną kampanii „Pasja. Kultura. Dziedzictwo”, którą Miejski Ośrodek Kultury prowadzi od 2011. Jej celem jest popularyzacja polskich tańców narodowych w formie towarzyskiej, salonowej, współczesnej i włączenie w szeregi ich miłośników jak największego grona odbiorców. Projekty, które zostały zrealizowane w ramach kampanii to m.in. II i III Mistrzostwa Polski w Karach Mazurowych, wystawa Katarzyny Chodoń specjalnie malowanych i zamówionych przez nas obrazów z cyklu „Narodowe Tańce Polskie, , I i II Ogólnopolski Konkurs Dowolnych Kompozycji Tańców Polskich, Festiwal Najpiękniejszych Tańców Świata z edycją polską, Festiwal Otwarte Ogrody i wiele innych pokazów, warsztatów, konferencji i szkoleń.

PROGRAM II Ogólnopolskiego Konkursu Dowolnych Kompozycji Tańców Polskich

 „NARODOWA PULSACJA” Józefów 2016

 

26 listopada (sobota)

godz. 16.00 – Oficjalne otwarcie konkursu

Rundy prezentacyjne

Rundy półfinałowe

 

27 listopada (niedziela)

godz. 11.00 – Oficjalne rozpoczęcie finału konkursu

Rundy finałowe

Pokaz filmowy spektakli teatrów tańca inspirowanych polskimi tańcami narodowymi

Rozdanie nagród

Godz. 14.00 – Zakończenie konkursu

Godz. 17.00 – Koncert galowy:

Polonez w wykonaniu ZPiT Politechniki Warszawskiej

Pokazy zwycięskich choreografii – Etiudy taneczne

Krakowiak w wykonaniu dzieci z Zespołu Tańca Polskiego z Józefowa

Pokazy zwycięskich choreografii – Inscenizacje taneczne

Karo mazurowe ZPiT Politechniki Warszawskiej

Rozdanie nagród organizatora

Pokaz filmowy spektakli teatrów tańca inspirowanych polskimi tańcami narodowymi

Logo MOK Józefów (miniaturka)

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close