Józefów: IV Ogólnopolski Konkurs Dowolnych Kompozycji Tańców Polskich „Narodowa pulsacja” – koncert finałowy

Zdjęcie: Józefów: IV Ogólnopolski Konkurs Dowolnych Kompozycji Tańców Polskich „Narodowa pulsacja” – koncert finałowy

Józefów: IV Ogólnopolski Konkurs Dowolnych Kompozycji Tańców Polskich "Narodowa pulsacja"

Wersja do druku

Udostępnij

Miejski Ośrodek Kultury w Józefowie zaprasza na uroczysty koncert finałowy IV Ogólnopolskiego Konkursu Dowolnych Kompozycji Tańców Polskich Narodowa pulsacja Józefów 2019. Ideą konkursu Narodowa pulsacja jest zaprezentowanie polskich tańców narodowych:  poloneza, mazura, krakowiaka, kujawiaka i oberka w zupełnie nowej, współczesnej odsłonie. Tytułowe „dowolne kompozycje” odwołują się do tradycji, ale nie ograniczają się do jej prostego odtworzenia. Są nową formą tańca, która łączy tradycję z potrzebami i wymaganiami młodego pokolenia. Na scenie zobaczymy, jak polskie dziedzictwo ożywa w twórczych  interpretacjach choreografów oraz tancerzy, przefiltrowane przez ich wrażliwość i współczesne doświadczenia.

Rywalizacja odbywa się w dwóch formułach opartych na wybranych tańcach narodowych: etiudy tanecznej i inscenizacji tanecznej. Etiuda taneczna to propozycja choreograficzna dla 1 pary oparta o jednolitość techniki i formy. Inscenizacja taneczna to z kolei prezentacja artystyczna wybranego tematu, posiadającego dramaturgię, przy możliwości połączenia narodowych tańców polskich z innymi technikami tanecznymi, a także kostiumami, rekwizytami i innymi efektami scenicznymi.

W tym roku do konkursu zgłosiło się 40 tancerzy z całej Polski, reprezentujących różne style taneczne. W finałowym koncercie będzie można śledzić zmagania najlepszych prezentacji, wyłonionych w zamkniętych dla publiczności eliminacjach.

Polskie tańce narodowe zostały niedawno wpisane na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego, a konkurs jest jednym z elementów planu ich ochrony. Koncepcja wydarzenia powstała w oparciu o wytyczne konwencji UNESCO z 2003 roku, która mówi m.in.:

Niematerialne dziedzictwo kulturowe jest jednocześnie tradycyjne, współczesne i żywe – reprezentuje nie tylko odziedziczone tradycje przeszłości, ale także współcześnie, twórczo przekształcone praktyki. Element nie jest przekazywany w formie statycznej, niezmiennej, ale zaktualizowanej i dostosowanej przez każde nowe pokolenie do zmieniających się warunków i potrzeb.

IV Ogólnopolski Konkurs Dowolnych Kompozycji Tańców Polskich jest kolejną odsłoną kampanii Pasja. Kultura. Dziedzictwo, którą Miejski Ośrodek Kultury prowadzi od 2011 roku. Jej celem jest popularyzacja polskich tańców narodowych w formie towarzyskiej, salonowej, współczesnej i włączenie w szeregi ich miłośników jak największego grona odbiorców. Projekty, które zostały zrealizowane w ramach kampanii to m.in. II i III Mistrzostwa Polski w Karach Mazurowych, wystawa Katarzyny Chodoń specjalnie malowanych i zamówionych przez nas obrazów z cyklu Narodowe Tańce Polskie, I, II i III Ogólnopolski Konkurs Dowolnych Kompozycji Tańców Polskich, Festiwal Najpiękniejszych Tańców Świata z edycją polską, Festiwal Otwarte Ogrody i wiele innych pokazów, warsztatów, konferencji i szkoleń.

Więcej informacji:

http://barlett.home.pl/karamazurowe-bal/

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close