Kalisz/Scena dla tańca 2015/Choreografia myśli: Ramona Nagabczyńska „New (Dis) Order”

Zdjęcie: Kalisz/Scena dla tańca 2015/Choreografia myśli: Ramona Nagabczyńska „New (Dis) Order”

Fot. Paweł Grześ

Wersja do druku

Udostępnij

Spektakl to pętla energii idąca z muzyki w ciała performerów i stamtąd kontynuująca swoją drogę jako impuls do podejmowania przez performerów kolejnych działań ruchowych. Charakter tych działań przeskakuje pomiędzy spontanicznością a cytatem, intymnością a hedonizmem, wyzwoleniem a destrukcją i zaraża widza nie tylko energią i napięciem, ale też empatią. Dzięki subtelnemu wpleceniu estetyki tanecznej w działania, widz odnosi wrażenie jakby brał udział w imprezie, a nie w spektaklu tanecznym. Autopojetyczny system odtwarzania energii i budowania napięcia zawarty w New (Dis)Order mógłby trwać w nieskończoność. Ale każda impreza musi się kiedyś skończyć, pozostawiając po sobie ślad.

choreografia: Ramona Nagabczyńska (z dużym wkładem twórczym tancerzy)

światła: Jan Cybis

muzyka: NEU!, Nisennenmondai, Ścianka, Chinawoman, David Bowie

występują: Anita Wach, Magdalena Jędra, Mariusz Raczyński

partnerzy: Fundacja Ciało/Umysł, Fundacja Burdąg, Komuna//Warszawa

czas trwania: 45 min.

premiera: 10.05.2012, Teatr Studio, Warszawa

Spektakl zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Projekt Choreografia myśli został zrealizowany we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu Scena dla tańca 2015.

Choreografia myśli

Celem projektu jest nawiązanie do tanecznej tradycji miasta. Kalisz przez lata był jednym z najważniejszych w Polsce ośrodków, w których przedstawiano nowe zjawiska sztuki tańca. Organizatorzy chcieliby powrócić do tej idei, zapraszając publiczność na cykl pokazów spektakli tanecznych autorstwa młodych polskich choreografek i choreografów. W programie znajdą się prace Agaty Siniarskiej, Pawła Sakowicza, Ramony Nagabczyńskiej oraz Przemka Kamińskiego i Koriny Kordovej. W działalności tej grupy artystów skupiają się rozmaite wątki związane z estetyką tańca współczesnego oraz warunkami jego produkcji. Zaproszeni twórcy to osoby pracujące jednocześnie w Polsce i za granicą, prezentujące różne podejścia do tańca. Działają na skrzyżowaniu sztuk, mieszając estetyki i nieustannie poszerzając pole choreografii. Eksperymentują z filmem, literaturą, muzyką i sztukami wizualnymi.

W ramach cyklu uważnie przyjrzymy się myśleniu ciałem i myśleniu o ciele. Integralną częścią prezentacji w Kaliszu będą krótkie, poprzedzające spektakl wprowadzenia autorstwa kuratora programu – Mateusza Szymanówki – podejmujące temat percepcji tańca w kontekście innych sztuk. Każdy wieczór zakończony zostanie dyskusją z artystami, która będzie okazją do przybliżenia ich praktyki, a także formułowania pytań dotyczących choreografii wspólnie z publicznością.

Więcej na stronie: www.scenadlatanca.pl

Logo Scena dla tańca (miniaturka)    IMIT (miniaturka)

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 18:00

Kalisz: Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego, Pl. Bogusławskiego 1

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close