Katowice / Katowice Miasto Ogrodów: Potańcówka finałowa Ogniska Muzyki Tradycyjnej w Katowicach i warsztaty tradycyjnych tańców śląskich

Zdjęcie: Katowice / Katowice Miasto Ogrodów: Potańcówka finałowa Ogniska Muzyki Tradycyjnej w Katowicach i warsztaty tradycyjnych tańców śląskich

Katowice Miasto Ogrodów: Potańcówka finałowa Ogniska Muzyki Tradycyjnej w Katowicach i warsztaty tańców śląskich. Plakat: materiały promocyjne organizatora

18 listopada o godz. 20.00 w Katowice Miasto Ogrodów (sala 211) odbędzie się potańcówka finałowa projektu Ogniska Muzyki Tradycyjnej w Katowicach. Do tańca zgrają: Kapela Fedaków, Kapela Lipka, kwintet Gryfonioki oraz grupa warsztatowa katowickiego ogniska. Potańcówkę poprzedzą warsztaty tradycyjnych tańców śląskich dla początkujących (godz. 16.00) i zaawansowanych (godz. 18.00), które poprowadzi Iga Fedak. Okazji do nauki nie zabraknie także w trakcie potańcówki.

Wersja do druku

Udostępnij

W lipcu rozpoczął się cykl warsztatów i potańcówek w ramach Ogniska Muzyki Tradycyjnej w Katowicach. Od tej pory zainteresowanie działaniami skupionymi wokół śląskiej muzyki i tańca tradycyjnego nie słabnie – wręcz przeciwnie!

Na finał projektu zaplanowana jest potańcówka, podczas której będzie można wykorzystać wszystkie zdobyte w czasie jego trwania umiejętności, ale także po prostu wspólnie się pobawić – udział w potańcówce nie wymaga żadnego wcześniejszego przygotowania, można na nią przyjść solo i w parach.

Podczas potańcówki do tańca zagrają:

– grupa warsztatowa, której uczestnicy od początku września spotykają się co tydzień pod okiem Kuby Fedaka, aby poznawać śląskie melodie tradycyjne z najstarszych zbiorów, nagrań oraz od żyjących jeszcze mistrzów. Dzielnie uczą się grać ze słuchu, ale też wnikają w tajniki tradycyjnej śląskiej muzyki tanecznej, aby jak najlepiej oddać jej ducha. Zagrają krótko, ale konkretnie!

– Gryfnioki – kwintet dęty blaszany, grupa przyjaciół ze Śląska, którym wspólne granie sprawia ogromną przyjemność. W swoim repertuarze mają zarówno śląskie polki i walczyki, nowsze fokstroty czy tanga, ale także współczesną muzykę rozrywkową. Taniec do ich muzyki to przyjemność, wzruszenie i silny powiew śląskiej tradycji.

– Kapela Lipka – zespół pochodzący z Beskidu Śląskiego, wykonujący muzykę swojego regionu z obu stron granicy, a także muzykę całych Karpat. Tworzą też własne utwory inspirowane muzyką rodzimego regionu. Ich repertuar to przebogata podróż przez skoczne polki i czułe walczyki Śląska Cieszyńskiego, tęskne pieśni Łemkowszczyzny, zawrotne czardasze słowackie, urzekające kantyczki z okolic Jabłonkowa czy rozmiłowane melodie ukraińskie… Kapela Lipka to żywy dowód na to, że każdą muzykę da się odkrywać na nowo.

– Kapela Fedaków – liderzy i pomysłodawcy Ogniska Muzyki Tradycyjnej w Katowicach, zespół, którego wielu osobom przedstawiać nie trzeba. Rodzinna kapela z Katowic grająca muzykę tradycyjną ze Śląska, a także autorską muzykę inspirowaną polską muzyką tradycyjną. Najczęściej grają do tańca – podczas tych występów nie zostawiają tańczących samym sobie, tylko prowadzą instruktaże kolejnych śląskich tańców i zabaw tradycyjnych.

Z myślą o tych, którzy chcą przygotować się do potańcówki i nauczyć śląskich tańców, przed potańcówką w tym samym dniu odbędą się warsztaty tradycyjnych tańców śląskich, które poprowadzi Iga Fedak. O godz. 16.00 zaplanowane są warsztaty dla grupy początkującej, o godz. 18.00 – dla osób tańczących. Uczestnicy poznają wybrane tańce, które będzie można później wykonać na zabawie, otrzymają cenne wskazówki dotyczące tańca w parze oraz stylu śląskich tańców tradycyjnych, a także przełamią pierwsze lody w poznawaniu nowych osób i wspólnym tańcu.

Ponadto w trakcie potańcówki Iga Fedak będzie prowadzić instruktaże do tańców tradycyjnych podczas występów wszystkich czterech składów.

Osoby, które chciałyby dołączyć do grupy warsztatowej i wystąpić podczas potańcówki mogą dołączyć do grupy warsztatowej. W każdy poniedziałek o godz. 18.30 aż do końca listopada Kuba Fedak prowadzi warsztaty instrumentalne.

Wydarzenie na facebooku: https://www.facebook.com/events/2618830384924672

Informacja na stronie projektu: https://miasto-ogrodow.eu/news/view/id/1182

Bilety: 50 zł dostępne na miasto-ogrodow.interticket.pl oraz w kasie Miasta Ogrodów. 50% zniżki z Katowicką Kartą Mieszkańca.

Projekt realizowany we współpracy z Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu OGNISKA MUZYKI TRADYCYJNEJ 2023, prowadzonego przez Pracownię Muzyki i Tańca Tradycyjnego. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Katowice Miasto Ogrodów: Potańcówka finałowa Ogniska Muzyki Tradycyjnej w Katowicach. Plakat: materiały promocyjne organizatora

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 16:00

Katowice: Katowice Miasto Ogrodów, plac Sejmu Śląskiego 2

inne wydarzenia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close