Katowice: Międzynarodowa Konferencja/Festiwal Tańca Współczesnego „Ekotopie Kultury”

Zdjęcie: Katowice: Międzynarodowa Konferencja/Festiwal Tańca Współczesnego „Ekotopie Kultury”

Fot. Victor Korpusenko.

Wersja do druku

Udostępnij

Fundacja Śląskiego Teatru Tańca dzięki subwencji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz miasta Katowice organizuje w dniach 26 czerwca-5 lipca 2014 roku I Międzynarodową Konferencję/Festiwal Współczesnej Sztuki Tanecznej „Ekotopie Kultury”, która odbywać się będzie w Katowicach i Bytomiu. Międzynarodowa Konferencja/Festiwal „Ekotopie Kultury”, wymyślony i organizowany przez Fundację Śląskiego Teatru Tańca przy współpracy z organizacjami i instytucjami partnerskimi jest wynikiem dwudziestu lat doświadczenia wyniesionego z modelu Międzynarodowej Konferencji Tańca Współczesnego i Festiwalu Sztuki Tanecznej organizowanej przez Śląski Teatr Tańca w Bytomiu. Tworząc konferencję/festiwal organizatorzy chcą przybliżać polskiej publiczności sposoby myślenia i kierunki działania międzynarodowych środowisk tańca; jednocześnie zapraszając wybitnych ekspertów tańca, artystów i antreprenerów do prowadzenia kursów mistrzowskich (zespołowych i indywidualnych), zachęcają młodych tancerzy do wypracowania własnych powiazań z międzynarodowymi mentorami i doradcami. Chcą pomagać młodym tancerzom, choreografom, nauczycielom, instruktorom w rozwijaniu ścieżek kariery zawodowej, wspierać rozwój umiejętności wykonawczych i artystycznych tancerzy i ich zdolność do przetrwania w stale zmieniającej się sytuacji ekonomicznej i kulturowej.

Prezentacjom spektakli współczesnych twórców sztuki tańca i teatru tańca towarzyszyć będą otwarte dyskusje studentów Wydziału Teatru Tańca, PWST w Krakowie i Wydziału Kulturoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach z udziałem publiczności i wykonawców – dyskusje pospektaklowe odbędą się pod kierunkiem Adrianny Świątek, wykładowcy Uniwersytetu Śląskiego

 

Teatr Śląski Katowice
Scena główna
1. Zespół Wydziału Teatru Tańca (Polska),
2. T.H.E. Company (Singapur),
3. Granhøj Dans (Dania),
4. Bodies Anonymous (Holandia/USA),
5. The Battery Dance Company (USA),
6. Manisha Gulyani (Indie),
7. Macao Dance Project (Chiny/Polska)

Teatr Gugalander Katowice
1. Przyczółek młodych choreografów – pokazy prac młodych choreografów,
2. Kibbutzim Project (projekt polsko-izraelski).

Otwarta przestrzeń miejska
8. Wydział Teatru Tańca (akcje performatywne)
9. Projekty twórcze i społeczne (Katowice, Bielsko-Biała)
Niech każdy zacznie tańczyć – Everybody Dance Now (podopieczni Świetlic Specjalistycznych MOPS w Katowicach i uczniowie III LO im St. Żeromskiego w Bielsku-Białej)
Dancing to Connect uczniowie szkół gimnazjalnych i licealnych pod kierunkiem Battery Dance Company z Nowego Jorku

 

Warsztaty tańca współczesnego odbędą się w Teatrze Gugalander w Katowicach.
Wykładowcy:
1. Louise Frankenhuis, technika Limona (Holandia),
2. Jack Gallagher, counter-technique (Holandia/USA),
3. Sankar Lal Sivansankaran Nair, Kalarippayattu (Polska/Indie),
4. Hilke Diemer, kompozycja/choreografia (Holandia),
5. Jayachadran Palazhy, Narkia/Kalarippayattu, nowe media (Indie),
6. Assane Konte, taniec afrykański (Senegal/USA),
7. Manisha Gulyani, taniec Kathak (Indie),
8. Vincenzo Castellana, rytmy & ruch gór sycylijskich (Włochy),
9. Janusz Skubaczkowski, polska technika tańca współczesnego (Polska),
10. Sebastian Zajkowski, polska technika tańca współczesnego (Polska).

Projekty społeczne
Niech Każdy zacznie tańczyć (Everybody Dance Now) – projekt długoterminowy realizowany w ramach programu Myśl w ruchu (Instytut Muzyki i Tańca w Warszawie). Popularny przebój Gonna Make You Sweat (Everybody Dance Now) grupy C+C
Music Factory z końca lat 90-tych zdominował na długo czas antenowy stacji radiowych w wielu krajach i wyznaczył początek ruchu house w muzyce. Taniec jest formą komunikacji, która sprzyja kreatywnemu myśleniu i wzajemnym kontaktom.

Dancing to Connect
Taniec przenosi myślenie i procesy twórcze w przestrzeń fizyczną, rozbudzając w uczestnikach świadomość drzemiącego w nich potencjału niewerbalnej ekspresji. W wyniku intensywnej serii tygodniowych warsztatów trwających w sumie ponad 20 godzin, młodzież znajduje w tańcu nowy sposób na samorealizację, w przeciwieństwie do ekspresji werbalnej dominującej na co dzień w
szkole. Prowadzenie: tancerze Battery Dance Company z Nowego Jorku w Zespole Szkół Ogólnokształcących im Mikołaja Kopernika, II LO im. Marii Konopnickiej w Katowicach, III LO im. St. Żeromskiego w Bielsku-Białej, Gimnazjum Nr 7 w Bytomiu, Gimnazjum Nr 3 w Gliwicach.

Program

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

Katowice: Teatr Śląski, Rynek 10; Teatr Gugalander, ul. Jagiellońska 17a. Bytom: WTT PWST, ul. Piłsudskiego 24a

powiązane

Ludzie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close