Katowice / „Przestrzenie Sztuki”: Janusz Skubaczkowski „Ciao Bella”

Zdjęcie: Katowice / „Przestrzenie Sztuki”: Janusz Skubaczkowski „Ciao Bella”

Janusz Skubaczkowski „Ciao Bella”. Graf. Katowice Miasto Ogrodów

Katowice Miasto Ogrodów zapraszają na spektakl Janusza Skubaczkowskiego Ciao Bella.

Wersja do druku

Udostępnij

Pokaz choreograficzny inspirowany pełnoformatowymi spektaklami Śląskiego Teatru Tańca Jacka Łumińskiego WK-70 i Niewinne marzenia u schyłku. Oba stanowiły mocny komentarz do polskiej rzeczywistości schyłku lat 90. XX wieku, opowiadały o dziedzictwie PRL-u, narodowych przywarach Polaków i zarazem starały się ukazać wspólnotę ludzkich losów.

Janusz Skubaczkowski – autor choreografii Ciao Bella był członkiem zespołu tancerzy obu tych produkcji. Swoim doświadczeniem pragnie dziś podzielić się z młodym pokoleniem tancerzy i nami odbiorcami. Od strony wykonawczej i choreograficznej Ciao Bella bazuje na Polskiej Technice Tańca Współczesnego, od strony tematycznej spektakl ma wymowę antywojenną – odwołuje się do sytuacji wojny w Ukrainie. Do tego wątku nawiązuje również podkład muzyczny oparty m.in. o sparafrazowaną w tytule pokazu pieśń włoskich partyzantów antyfaszystowskich Bella ciao.

Jak mówi sam twórca: „Przymierzając się do tego projektu, planowałem spektakl abstrakcyjny – ale jako artysta nie mogę pozostać obojętny na koszmar wojny dziejący się na naszych oczach. Nie ulegam tutaj modom, tylko wewnętrznemu przekonaniu. A teatr tańca jest moim narzędziem wypowiedzi w otaczającym mnie świecie.”

Spektakl został nagrodzony w konkursie na koncepcję choreograficzną średniego formatu „Ucieleśnienie pamięci. Taniec jako zapis historii” programu „Przestrzenie Sztuki Taniec – Katowice”.

O artyście:

Janusz Skubaczkowski – tancerz, choreograf, pedagog, wykładowca akademicki, nauczyciel jogi. W latach 1995–2000 był tancerzem Śląskiego Teatru Tańca.

Jego pierwszą bytomską premierą było Takie nic w choreografii Jacka Łumińskiego. Brał też udział w innych przedstawieniach tego autora, a także w spektaklach Henrietty Horn, Sama Costy oraz rekonstrukcjach choreografii Poli Nireńskiej i Conrada Drzewieckiego. Jako choreograf zdobył: I Nagrodę na Konkursie Współczesnej Sztuki Choreograficznej w Witebsku – 2003; I Nagrodę na Międzynarodowych Prezentacjach Współczesnych Form Tanecznych w Kaliszu – 2003; III Nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Choreograficznym Amberfaun w Gdyni – 2003.

Program Przestrzenie Sztuki jest finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Współorganizatorem programu w Katowicach jest Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego.

Więcej informacji: link

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

premiera •

godz. 19:00

Katowice: Katowice Miasto Ogrodów, pl. Sejmu Śląskiego 2

inne wydarzenia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close