Katowice / Przestrzenie Sztuki: „Wytańczyć Malewicza” (spektakl z audiodeskrypcją)

Zdjęcie: Katowice / Przestrzenie Sztuki: „Wytańczyć Malewicza” (spektakl z audiodeskrypcją)

Katowice / Przestrzenie Sztuki: „Wytańczyć Malewicza” (spektakl z audiodeskrypcją). Plakat: materiały własne organizatora

Katowice Miasto Ogrodów zaprasza na pokaz spektaklu laureatów open calla na koncepcję choreograficzną małego formatu w ramach programu Przestrzenie Sztuki Katowice. Spektakl nosi tytuł Wytańczyć Malewicza  i – jak sugeruje tytuł – inspirowany jest malarstwem Kazimierza Malewicza, a dokładnie jego najsłynniejszym obrazem czyli „Czarnym kwadratem na białym tle”. Z myślą o osobach niewidomych i słabowidzących pokaz odbędzie się z audiodeskrypcją na żywo. Wstęp wolny.

Wersja do druku

Udostępnij

Oto jak zapowiadają spektakl jego twórcy:

Marcin Wicha, autor „Kierunku Zwiedzania” mówi, że „Czarny kwadrat zachęca, żeby przeciwstawić się oczywistościom, uwolnić z kolein automatyzmu percepcji, ożywić obrazy, rzeczy, kolory”.

Czasy awangardy początku XX wieku to fascynacja powrotem do źródeł – twórczej reinterpretacji motywów sztuki ludowej. Pobudza nas temat przekształcania kroków tańców tradycyjnych w stronę „wielokolorowego kalejdoskopu gradientu”.

Chcemy stworzyć konglomerat z połączenia obrazów Kazimierza Malewicza z elementami kathakali, flamenco, oberka i chodzonego. Nie zależy nam na tym, żeby opowiedzieć biografię artysty lub wypowiedzieć tezę o tym, jak stworzył suprematyzm. Sztuka Malewicza staje się dla nas raczej strategią do poszukiwań na styku plastyki i tańca.

Chcemy otworzyć pole fantazji i wspólnie wyobrazić sobie, jak mogłaby ewoluować twórczość Malewicza, gdyby był tancerzem. Widzowie wejdą w zmyśloną przestrzeń wystawy choreograficznej, w której każda sala inspirowana jest innym tematem twórczości Malewicza. W każdej z nich zestawiamy go z inną techniką pracy z osobami tańczącymi, kolorem i stylistyką, nawiązującymi do okresów jego malarstwa.

Dramaturgia naszego spektaklu, idąc za Kazimierzem Malewiczem, bada zagadnienie redukcji jako metody twórczej. W każdej kolejnej sali wystawy jest coraz mniej wszystkiego, ale coraz więcej domysłów i skojarzeń.

Realizatorzy:

Koncepcja i reżyseria: Filip Jaśkiewicz i Julia Lewandowska
Choreografia: Julia Lewandowska
Audioprzewodnik, formy plastyczne: Filip Jaśkiewicz
Taniec: Ula Gołdowska, Sławek Juszczak, Ola Nowakowska, Łukasz Szleszyński
Muzyka: Łukasz Malok, Amr El Zanaty, Julia Lewandowska
Światła: Dastin Greczyło

Więcej: https://miasto-ogrodow.eu/news/view/id/1186

Zadanie finansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Przestrzenie Sztuki, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Katowice: Katowice Miasto Ogrodów (sala 211), plac Sejmu Śląskiego 2

inne wydarzenia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close