Katowice: „Wrestling Girls” – warsztaty taneczno-ruchowe dla dziewczyn z Dominiką Knapik

Zdjęcie: Katowice: „Wrestling Girls” – warsztaty taneczno-ruchowe dla dziewczyn z Dominiką Knapik

Fot. materiały organizatorów

Wersja do druku

Udostępnij

W ramach projektu edukacyjno-artystycznego ,,Do sztuki gotowi start!” Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach zaprasza na warsztaty taneczne Wrestling Girls dla dziewczyn w wieku 8 – 12 lat, które poprowadzi choreografka Dominika Knapik.

Tresuje się nas w wątpieniu we własne siły i w samoograniczaniu się, pozwalając zarazem mężczyznom ćwiczyć się w niczym nieuzasadnionej nadmiernej pewności siebie.

Rebecca Solnit, Mężczyźni objaśniają mi świat

 

 Wrestling Girls. How to Train Them?

Warsztaty będą feministyczną rewizją tego amerykańskiego, brutalnego i hiperteatralnego sportu. Staną się punktem wyjścia do rozmontowania stereotypowych wyobrażeń na temat „słodkich dziewczynek” i społecznych ról płciowych. Będą mieszanką tańca współczesnego i zadań teatralnych, ich głównym tematem będzie zabawa w elementy amerykańskiego wrestlingu. To warsztaty dla dziewczyn, które mają ochotę przełamać stereotyp bycia grzeczną i posłuszną dziewczynką, takich, które chcą pobawić się we współczesne wojowniczki.

Pod okiem stylistki Hanki Podrazy uczestniczki warsztatu zostaną przebrane w stroje ,,Superbohaterów”, będą bawić się w amerykańskie show i nauczą się:

– jak bezpiecznie upadać

– jak udawać pojedynki jak na ringu

– jak robić groźne miny

– jak przedstawiać się jak bohaterki /bohaterowie komiksów

– jak bezpiecznie udawać, że się siłują

Do udziału w warsztatach organizatorzy zapraszają dziewczyny w wieku od 8 do 12 lat, sprawne fizycznie, mile widziane przygotowanie taneczne/sportowe/sztuki walki.

 

Warsztaty będą filmowane, ich efektem będzie video-art Wrestling Girls. How to Train Them?, które będzie zaprezentowane na wystawie Próba sił w Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach.

Kuratorka wystawy: Marta Lisok. Wernisaż wystawy: 28 lipca 2018 roku.

koncept/choreografia: Dominika Knapik

zdjęcia i montaż: Dominik Ritszel

kostiumy: Hanka Podraza

Udział w warsztatach jest BEZPŁATNY.

Zapisy do 4 lipca pod adresem e-mailowym: edukacja@bwa.katowice.pl 

Organizatorzy proszą o dołączenie do zgłoszenia zdjęcia całej sylwetki uczestniczki oraz podanie jej wzrostu i rozmiaru buta – potrzebne będą do uszycia przez stylistkę stroju.

Miejsce: Katowice, Galeria Sztuki Współczesnej BWA, aleja Korfantego 6.

Więcej informacji: www.bwa.katowice.pl

Dominika Knapik (ur. 1979 roku w Krakowie) – choreografka, tancerka i aktorka. Absolwentka PWST w Krakowie. Stypendystka prestiżowego programu danceWEB Europe (2007), Art Stations Foundation (Solo Projekt 2007), ArtsLink w 2009 (Dance New Amsterdam, Nowy Jork), Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2011 roku oraz rezydencji artystycznych (m.in. Tanzhaus Dusseldorf). W 2012 roku zorganizowała i kuratorowała festiwal „Nowy taniec w starym Krakowie” oraz współpracowała jako kurator tańca dla Krakowskich Reminiscencji Teatralnych. W latach 2012-2016 wykładała na Wydziale Aktorskim PWST w Krakowie. W 2008 roku założyła wraz z Wojtkiem Klimczykiem kolektyw artystyczny Harakiri Farmers, w ramach którego zrealizowała kilkanaście interdyscyplinarnych projektów (www.harakirifarmers.com).

Regularnie współpracuje z teatrami dramatycznymi w Polsce i za granicą, tworząc choreografie do spektakli dramatycznych (m.in. Igi Gańczarczyk, Eweliny Marciniak, Jana Klaty, Mai Kleczewskiej, Radka Rychcika, Anny Smolar, Anny Augustynowicz, Pawła Łysaka, Remigiusza Brzyka, Bartosza Szydłowskiego). Realizuje własne projekty taneczne (Testament Optymisty, Teatr Łaźnia Nowa), filmy (There), jak również spektakle dramatyczne (BANG BANG, Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi) i projekty teatralno – taneczne: Popołudnie Fauna w Teatrze Rozrywki w Chorzowie (2017), Obóz Katarakta Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie (2017).

Styl Dominiki Knapik charakteryzuje się poczuciem humoru oraz swobodnym korzystaniem z różnych dziedzin sztuki. Jego materią są codzienne gesty poddane silnej formalizacji.

Strona internetowawww.dominikaknapik.com

Nagrody

I nagroda w konkursie „Nowe Sytuacje” na festiwalu Malta za spektakl keret, główna nagroda w konkursie OFF PPA za spektakl Nie Ja, Nagroda Prezydenta Miasta Rzeszowa za choreografię w spektaklu Portret Damy. W 2015 roku nominowana do „Paszportu Polityki” w kategorii „Teatr”. W 2017 roku laureatka „Złotej Maski” za choreografię do spektaklu Leni Riefenstahl. Epizody niepamięci w reżyserii Eweliny Marciniak (Teatr Śląski w Katowicach).

***

Do sztuki gotowi start! to projekt edukacyjno-artystyczny realizowany przez Galerię Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach od początku 2012 roku. Potrzeba realizacji projektu zrodziła się z chęci wyjścia poza mury Galerii, wprost na ulice miasta, po to, aby dotrzeć ze Sztuką do mieszkańców Katowic z różnych środowisk i grup wiekowych. Idea projektu zakłada uczestnictwo w działaniach artystycznych jako pewien proces nawiązania relacji społecznych. Przypadkowy przechodzień przestaje być traktowany jako pasywna jednostka, staje się nie tylko aktywnym odbiorcą, lecz elementem twórczego działania, współodpowiedzialnym za jego specyfikę oraz za relacje, które zachodzą między uczestnikami. Wydarzenia artystyczne inicjowane są w różnych zakątkach Katowic.Siłą tego projektu jest różnorodność realizacji: począwszy od efemerycznych działań performatywnych (opartych na przykład na tańcu współczesnym), przez interaktywne spektakle teatralne i koncert śpiewaków operowych a skończywszy na akcjach zorientowanych społecznie (prowokujących do przemyśleń m.in. na temat sztuki, ekologii czy nas samych). Dodatkowo w galerii odbywają się warsztaty i wykłady (m.in. z zakresu designu, fotografii, warsztaty muzyczne). Jak dotąd na nasze zaproszenie odpowiedziało 60 artystów i edukatorów sztuki z całej Polski. Zrealizowali oni w sumie 51 akcji artystycznych, happeningów i warsztatów. Dodatkowo zrealizowanych zostało 8 akcji i warsztatów według pomysłów nadesłanych na konkurs organizowany co roku w ramach projektu. Odbiorcami wszystkich działań było kilkanaście tysięcy osób.

Idea i koordynacja: Aneta Zasucha

Artyści i edukatorzy zaproszeni do VII edycji projektu:

– Dominika Knapik – choreografka, tancerka i aktorka,

– Teatr „Lufcik na korbkę” – kolektyw teatralny, opierający swe prezentacje na wielorakich technikach scenicznych, tj. żywy plan, kuglarstwo, teatr lalek, teatr tańca, koncert, pantomima,

– Piotr Kopik – rysownik, malarz, artysta wideo i performer,

– Krzysztof Szlapa i Kamil Myszkowski – artyści fotograficy, twórcy instalacji, wideo, animatorzy kultury,

– Anna Syska – specjalista ds. architektury w Śląskim Centrum Dziedzictwa Kulturowego w Katowicach i Ula Hagno-Cebrat , która od 30 lat zajmuje się m.in. renowacją sztukaterii. Prowadzi autorską pracownię Naprawa Rzeczy Pięknych.

W latach 2012, 2014, 2015, 2016, 2017 i 2018 projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w 2013 roku dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Narodowego Centrum Kultury Kultura – Interwencje.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 10:00

Katowice: Galeria Sztuki Współczesnej BWA, aleja Korfantego 6, w godz.10.00-14.00.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close