Katowice/XXI Festiwal A PART: Handa Gote Research & Development (Czechy) „Święto wiosny”

Zdjęcie: Katowice/XXI Festiwal A PART: Handa Gote Research & Development (Czechy) „Święto wiosny”

Fot. materiały organizatorów

Wersja do druku

Udostępnij

W ramach XXI Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Performatywnych A Part zespół Handa Gote Research & Development (Czechy) zaprasza na pokazy performansu teatralno-muzycznego Święto wiosny. Spektakl  nawiązuje do sławnego awangardowego baletu Strawińskiego i Niżyńskiego. W wykonaniu Handa Gote to koncert na zabawki, znalezione przedmioty i stare płyty gramofonowe, a także kakofoniczna opera i obłąkany show slapstickowy. Podobnie jak w oryginale, gdzie żywioł natury i cywilizacja ścierają się w szalonym, pozbawionym reguł pędzie, tak samo w Święcie wiosny Handa Gote walczą i przenikają się dwie siły i reguły: ukryte pod fasadą chrześcijaństwa pogaństwo i jego rytuały oraz społeczeństwo świeckie. Przy realizacji Święta wiosny współpracował z Handa Gote fiński muzyk i performer Pasi Mäkela, wprowadzając do spektaklu swoją wersję tańca butoh, doświadczenia z zambijskim tańcem Muganda i rytuałami tajemniczej społeczności afrykańskiej Njau.

Spektakl zrealizowany w składzie: Švábová, Mäkelä, Procházka, Smolík, Dörner, Hybler.

Premiera: 2014

Handa Gote Research & Development to działający od 2005 roku w Pradze awangardowy kolektyw teatralno-muzyczno-plastyczny. Członkowie kolektywu skupiają się w działaniach teatralnych na eksperymentach z dramaturgią i rozwijaniu własnego oryginalnego języka teatralnego, sytuującego się gdzieś na skrzyżowaniu kabaretu artystycznego, performensu, teatru wizualnego i awangardowego koncertu. Klasyczne rozdarcie między kultura a naturą to oś znaczeń w większości przedsięwzięć grupy. Stąd też widoczne w przedstawieniach Handa Gote inspiracje nauką i technologią z jednej strony, z drugiej zaś ekspresją rytuału i historią społeczności pierwotnych.

Więcej na: https://handagote1.wordpress.com

Szczegółowe informacje o wydarzeniach: http://www.apart.art.pl/21fest.htm

Produkcja i organizacja festiwalu: Stowarzyszenie Teatralne A PART

Projekt objęty mecenatem miasta Katowice. Współfinansowano ze środków Instytucji Kultury Katowice – Miasto Ogrodów.

Festiwal zrealizowano z wykorzystaniem środków finansowych z budżetu samorządu Województwa Śląskiego.

Logo Katowice Miasto Ogrodów (miniaturka)    Logo Województwo Śląskie (miniaturka)

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 19:00

Katowice: Kinoteatr Rialto, św. Jana 24

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close