Katowice/XXI Festiwal A PART: Teatr A Part „Künstlerspiele. Sceny z Wielkiej Wojny”

Zdjęcie: Katowice/XXI Festiwal A PART: Teatr A Part „Künstlerspiele. Sceny z Wielkiej Wojny”

Fot. materiały organizatorów

Wersja do druku

Udostępnij

W ramach XXI Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Performatywnych A Part Teatr A PART zaprasza na pokazy spektaklu Künstlerspiele. Sceny z Wielkiej Wojny. Künstlerspiele – tytuł nowego spektaklu Teatru A Part, związany jest z niemiecką historią Katowic i dwoma globalnymi konfliktami XX wieku. W jednym z budynków znajdujących się obecnie przy ulicy 3 Maja (Grundmanstrasse) od 1907 działało pierwsze katowickie nieme kino. Grand Kinematograph funkcjonował tam aż do 1915 roku czyli początku I wojny, kiedy splajtował. W czasie II wojny światowej, gdy Katowice zaanektowała III Rzesza działał w nim niemiecki kabarett – piwiarnia Künstlerspiele. W najnowszym spektaklu – wieczorze kabaretowym artyści wypożyczają tę nazwę, przywołują ducha miejsca i minionego czasu (Zeitgeist), żeby połączyć w jedno motywy nawiązujące do konwencji dawnego niemieckiego i francuskiego kabaretu artystycznego, cechy stylu charakterystyczne dla przedstawień Teatru A Part oraz temat wojny. Kabaret Künstlerspiele Teatru A Part jest ciągiem wariacji teatralnych, gdzie echa światowych wojen, a zwłaszcza pierwszej zwanej „wielką” oraz cienie dawnych kabaretów Berlina, Paryża, Zurichu i Wiednia przeplatają się, przenikają i stapiają.

Zamysł, reżyseria, scenografia: Marcin Herich

Scenariusz: napisany na scenie przez zespół pod kierunkiem Marcina Hericha

Występują: Natalia Kruszyna, Monika Wachowicz, Daniel Dyniszuk, Cezary Kruszyna

Muzyka: Leszek Kwaśniewicz

Oprawa dżwiękowa: Marlena Niestrój

W spektaklu wykorzystano oryginalne pieśni i marsze paradne Wermachtu oraz Piekielny galop z „Orfeusza w piekle” Jakuba Offenbacha.

Premiera: 2014

Teatr A Part to niezależny projekt artystyczny Marcina Hericha. Skupiona wokół Hericha grupa teatralna realizuje autorskie przedstawienia sceniczne, działania site specific oraz widowiska plenerowe. Teatr A Part powstał w 2004 roku w Katowicach. Jego przedstawienia można zdefiniować jako teatr ciała, ruchu, formy i narracji wizualnej. W obszarze sensów spektakle A Partu sięgają w głąb ludzkich instynktów i tajemnic egzystencji, emocji i imponderabiliów. Teatr nie posiada stałego miejsca prezentacji. Spektakle Teatru prezentowane są na scenach gościnnych, w przestrzeniach plenerowych i nieteatralnych, w kraju i za granicą. Teatru odwiedził dotąd 25 krajów na 5 kontynentach. Jest też organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Performatywnych A Part.

Więcej na: www.apart.art.pl.

Bilety w cenie 30 zł, rezerwacje: kunstlerspiele@wp.pl.

Przedstawienie dla widzów dorosłych.

Szczegółowe informacje o wydarzeniach: http://www.apart.art.pl/21fest.htm

Produkcja i organizacja festiwalu: Stowarzyszenie Teatralne A PART

Projekt objęty mecenatem miasta Katowice. Współfinansowano ze środków Instytucji Kultury Katowice – Miasto Ogrodów.

Festiwal zrealizowano z wykorzystaniem środków finansowych z budżetu samorządu Województwa Śląskiego.

Logo Katowice Miasto Ogrodów (miniaturka)    Logo Województwo Śląskie (miniaturka)

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 18:00

Katowice: Teatr A Part (Scena studyjna), ul. 3 Maja 11

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close