Katowice/XXI Festiwal A PART: Teatr A PART „Przepaść głębi”

Zdjęcie: Katowice/XXI Festiwal A PART: Teatr A PART „Przepaść głębi”

Fot. materiały organizatorów

Wersja do druku

Udostępnij

W ramach XXI Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Performatywnych A Part Teatr A PART zaprasza na pokazy spektaklu Przepaść głębi. Spektakl-instalacja wideo dotyka kwestii macierzyństwa, jego najbardziej dosadnego, fizycznego aspektu – samego porodu, a także lęków przed porodem, obaw okołoporodoywch i czasu bezpośrednio po nim – połogu i depresji poporodowych. Ten obszar kobiecego losu, który bywa nadal tabu i spychany jest często na margines dyskursu o macierzyństwie, które przedstawiane jest jako doświadczenie wyłącznie piękne i podniosłe, stanowi dla wielu kobiet ekstremalne doświadczenie formacyjne.

W Przepaści głębi twórcy zestawiają ze sobą przeciwieństwa: cud życia, jakim jest poczęcie, ciąża i pojawienie się nowego istnienia z „piekłem macierzyństwa”, bólem fizycznym oraz pełnymi obaw, niepewności i samotności cierpieniami psychicznymi przyszłych matek. Powstawaniu spektaklu towarzyszyły rozmowy z kobietami w różnym wieku o ich doświadczeniach okołoporodowych oraz obawach i stanach związanych z taką ewentualnością w przyszłości. Tytuł spektaklu nawiązuje do terminu psychoanalitycznego określanego jako „przepaść głębi” oznaczającego mroczny nastrój, w który zdarza się popadać ludziom tuż po tym, gdy wykonają krok, po którym nie ma już odwrotu.

W przedstawieniu wykorzystano amatorskie i instruktażowe filmy, zaczerpnięte z zasobów internetu oraz materiał wideo, przygotowany specjalnie do przedstawienia z udziałem 30 kobiet.

Zamysł, reżyseria, scenografia: Marcin Herich

Scenariusz, choreografia: Marcin Herich i Monika Wachowicz

Realizacja wideo: Marcin Herich i Marlena Niestrój

Występuje: Monika Wachowicz

Muzyka: fragmenty utworów Jana Sebastiana Bacha oraz zespołu Ulver

Teatr A Part to niezależny projekt artystyczny Marcina Hericha. Skupiona wokół Hericha grupa teatralna realizuje autorskie przedstawienia sceniczne, działania site specific oraz widowiska plenerowe. Teatr A Part powstał w 2004 roku w Katowicach. Jego przedstawienia można zdefiniować jako teatr ciała, ruchu, formy i narracji wizualnej. W obszarze sensów spektakle A Partu sięgają w głąb ludzkich instynktów i tajemnic egzystencji, emocji i imponderabiliów. Teatr nie posiada stałego miejsca prezentacji. Spektakle Teatru prezentowane są na scenach gościnnych, w przestrzeniach plenerowych i nieteatralnych, w kraju i za granicą. Teatru odwiedził dotąd 25 krajów na 5 kontynentach. Jest też organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Performatywnych A Part.

Więcej na: www.apart.art.pl.

Bilety w cenie 25 zł do nabycia w kasie Kinoteatru Rialto.

Przedstawienie dla widzów dorosłych.

Szczegółowe informacje o wydarzeniach: http://www.apart.art.pl/21fest.htm

Produkcja i organizacja festiwalu: Stowarzyszenie Teatralne A PART

Projekt objęty mecenatem miasta Katowice. Współfinansowano ze środków Instytucji Kultury Katowice – Miasto Ogrodów.

Festiwal zrealizowano z wykorzystaniem środków finansowych z budżetu samorządu Województwa Śląskiego.

Logo Katowice Miasto Ogrodów (miniaturka)    Logo Województwo Śląskie (miniaturka)

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 18:00

Katowice: Kinoteatr Rialto, św. Jana 24

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close