Katowice/XXI Festiwal A PART: Teatr A Part & Theaterlabor im Tor 6 (Niemcy) „W dżungli historii. Variete”

Zdjęcie: Katowice/XXI Festiwal A PART: Teatr A Part & Theaterlabor im Tor 6 (Niemcy) „W dżungli historii. Variete”

Fot. materiały organizatorów

Wersja do druku

Udostępnij

W ramach XXI Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Performatywnych A Part Teatr A PART razem z  Theaterlabor im Tor 6 (Niemcy) zapraszają na pokazy spektaklu W dżungli historii. Variete. To drugi spektakl Teatru A Part, po Künstlerspiele. Sceny z Wielkiej Wojny, z tematem wojny w tle i konwencją nawiązującą do stylu kabaretów pierwszej połowy ubiegłego wieku, tym razem poszerzoną jeszcze o motywy rodem z rewii oraz nawiązania do początków kina. Podobnie jak w przypadku Künstlerspiele. Sceny z Wielkiej Wojny i tym razem bezpośrednią inspiracją dla powstania przedstawienia było polsko-niemieckie dziedzictwo kulturalne Katowic oraz trudna, pełna paradoksów historia relacji obu narodów. Spektakl jest koprodukcją Teatru A Part i Theaterlabor im Tor 6 z Bielefeld w Niemczech, realizowaną w ramach międzynarodowego projektu artystycznego W dżungli historii. Europejska podróż teatralna, związanego z setną rocznicą I wojny światowej. Przedstawienie powstało podczas rezydencji aktorów Theaterlabor im Tor 6 w Katowicach.

Zamysł, scenariusz, reżyseria, scenografia: Marcin Herich i Siegmar Schröder

Występują: Yuri Brite Anderson, Natalia Kruszyna, Alina Tinnefeld, Monika Wachowicz, Thomas Behrend, Michael Grunert, Cezary Kruszyna, Lukas Pergande

Muzyka: kolaż oraz piosenki: Miłość ci wszystko wybaczy, Unter den Pinien von Argentinien, So ein Regenwurm hat’s gut, Raus mit den Männern, La chanson de Tessa, Musik, Musik, Musik i pieśń Oft, denk ich (z Kindertotelieder) Gustawa Mahlera w wykonaniu członków zespołu

Tekst: wykorzystano fragment książki Zapomniana strefa Mary Borden, wiersze Perhaps Stange i What A B what a b what a beauty Kurta Schwittersa oraz fragment sztuki About Sea and Land and Sky Abigail Docherty

Premiera.

Theaterlabor to jeden z najstarszych i najbardziej renomowanych profesjonalnych teatrów eksperymentalnych w Niemczech. Został założony w 1983 roku przez reżysera Siegmara Schrödera. Istotnym źródłem inspiracji dla twórców grupy były metody teatralne Jerzego Grotowskiego i Eugenio Barby, a także włoska comedia dell’arte i azjatyckie style tańca i teatru. Theaterlabor wciąż eksperymentuje. Do każdego kolejnego przedstawienia wypracowuje odrębną estetykę dopasowaną do tematu spektaklu. Powstawanie sztuki to proces, w którym uczestniczą wszyscy zaangażowani weń artyści, a o rozwoju spektaklu, jego formie i muzyce decydują często asocjacje. Od początku istnienia teatr realizuje zarówno przedstawienia sceniczne, jak i plenerowe. Siedziba teatru (Brama nr 6), znajdująca się w samym centrum Bielefeld, to jeden z najaktywniejszych ośrodków alternatywnej twórczości teatralnej w Niemczech.

Teatr A Part to niezależny projekt artystyczny Marcina Hericha. Skupiona wokół Hericha grupa teatralna realizuje autorskie przedstawienia sceniczne, działania site specific oraz widowiska plenerowe. Teatr A Part powstał w 2004 roku w Katowicach. Jego przedstawienia można zdefiniować jako teatr ciała, ruchu, formy i narracji wizualnej. W obszarze sensów spektakle A Partu sięgają w głąb ludzkich instynktów i tajemnic egzystencji, emocji i imponderabiliów. Teatr nie posiada stałego miejsca prezentacji. Spektakle Teatru prezentowane są na scenach gościnnych, w przestrzeniach plenerowych i nieteatralnych, w kraju i za granicą. Teatru odwiedził dotąd 25 krajów na 5 kontynentach. Jest też organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Performatywnych A Part.

Więcej na: www.apart.art.pl.

Bilety w cenie 35 zł, rezerwacje: variete2015@wp.pl.

Szczegółowe informacje o wydarzeniach: http://www.apart.art.pl/21fest.htm

Produkcja i organizacja festiwalu: Stowarzyszenie Teatralne A PART

Projekt objęty mecenatem miasta Katowice. Współfinansowano ze środków Instytucji Kultury Katowice – Miasto Ogrodów.

Festiwal zrealizowano z wykorzystaniem środków finansowych z budżetu samorządu Województwa Śląskiego.

Logo Katowice Miasto Ogrodów (miniaturka)    Logo Województwo Śląskie (miniaturka)

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 18:00

Katowice: Teatr A Part (Scena studyjna), ul. 3 Maja 11

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close