Katowice/XXI Festiwal A PART: Teatr KTO „Peregrinus”

Zdjęcie: Katowice/XXI Festiwal A PART: Teatr KTO „Peregrinus”

Fot. Monika Kozłowska

Wersja do druku

Udostępnij

W ramach XXI Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Performatywnych A Part Teatr KTO zaprasza na wędrowny spektakl uliczny Peregrinus. Peregrinus to przedstawienie-wędrówka, inspirowane twórczością poetycką T.S. Eliota i projektami plastycznymi Krzysztofa Wodiczki. Spektakl pokazuje jeden dzień z życia człowieka XXI wieku. Współczesny Everyman, którego życie „zawieszone” jest pomiędzy Domem a Pracą w korporacji, „drogę przez życie” identyfikuje z „drogą do pracy”. Peregrynacja w poszukiwaniu sensu jawi się jako mozół dnia powszedniego, odarty z duchowości, miłości i piękna. Świat Peregrinusa, to cywilizacja „cyfrowa” – smutna, przerażająca i groteskowa, z dominującą religią – konsumpcją. Domem Peregrinusa XXI wieku jest witryna sklepu. Mobilny charakter przedstawienia eksponuje perypetie bohatera w różnych kontekstach przestrzeni miejskiej. Homo Peregrinus to sformatowana jednostka ludzka, odarta z uczuciowości, przewidywalna i pozbawiona cech indywidualnych.

Scenariusz, opracowanie muzyczne, reżyseria: Jerzy Zoń

Scenografia, kostiumy: Joanna Jaśko-Sroka

Ruch, choreografia: Eryk Makohon

Koncept masek: Spitfire Company

Projekt masek: Joanna Jaśko-Sroka

Premiera: 2015

Więcej na http://teatrkto.pl.

Teatr KTO został założony przez absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie w 1977 roku. Od 1985 roku grupa uprawia również teatr uliczny. Od 2005 roku KTO jest teatrem miejskim. Doświadczenia sceniczne, a także uliczne eksperymenty wykształciły specyficzny język teatru, którego tworzywem są: ciało aktora, głos, ruch, muzyka, a w bardzo ograniczonym wymiarze słowo. Teatr KTO stylem pracy i repertuarem nawiązuje do tradycji średniowiecznego teatru jarmarcznego, wędrownego, kuglarskiego. Wszystko to sprawia, że spektakle teatru są spontanicznie i gorąco przyjmowane przez różnego typu widownię. Teatralne archetypy i emocjonalny charakter widowisk skutecznie zlikwidowały barierę między Teatrem KTO a widzami, zarówno tymi z małych miast i miasteczek, jak i tymi z sal renomowanych festiwali teatralnych. Spektakle Teatru KTO prezentowane były na najważniejszych festiwalach teatralnych w Polsce, a także w wielu krajach świata. Dyrektorem Teatru KTO jest Jerzy Zoń.

Wstęp wolny!

Szczegółowe informacje o wydarzeniach: http://www.apart.art.pl/21fest.htm

Produkcja i organizacja festiwalu: Stowarzyszenie Teatralne A PART

Projekt objęty mecenatem miasta Katowice. Współfinansowano ze środków Instytucji Kultury Katowice – Miasto Ogrodów.

Festiwal zrealizowano z wykorzystaniem środków finansowych z budżetu samorządu Województwa Śląskiego.

Logo Katowice Miasto Ogrodów (miniaturka)    Logo Województwo Śląskie (miniaturka)

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 16:00

Katowice: początek - Galeria Katowicka (II piętro, pop up store), ul. 3 Maja 30

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close