Katowice/XXII Festiwal A PART: Le Collectif des Yeux „C.O.L.O.”

Zdjęcie: Katowice/XXII Festiwal A PART: Le Collectif des Yeux „C.O.L.O.”

Fot. materiały organizatorów

Wersja do druku

Udostępnij

W dniach 10-19 czerwca 2016 roku w Katowicach odbędzie się XXII Międzynarodowy Festiwal Sztuk Performatywnych A Part, organizowany przez Stowarzyszenie Teatralne A Part. Francuska grupa Le Collectif des Yeux pokaże performans C.O.L.O.. Performans C.O.L.O. inspirowana jest trzema pojęciami francuskiego filozofa Gillesa Deleuze’a, dotyczącymi rozważań na temat „istnienia” pomnika: „wibracja”, „uścisk” i „wycofanie”. Spektakl C.O.L.O. to pomnik na żywo, żywa rzeźba, złożona z dwóch ciał. Tytuł C.O.L.O. pochodzi od portugalskiego słowa „colo”, które oznacza wzięcie kogoś za rękę lub podniesienie kogoś, by go ochronić. Oznacza na przykład wzięcie dziecka w ramiona, by je nakarmić, uspokoić i dodać mu otuchy. W performansie Sauitzvy’emu partneruje francuski tancerz Thomas Laroppe.

Spektakl nawiązuje do koncepcji zatrzymanego obrazu Samuela Becketta. Zatrzymując w kadrze teatralną akcję, wstrzymujemy na chwilkę czas – jest tylko tu i teraz, nie ma przeszłości i przyszłości. Tylko obraz się liczy. Jednak chwili nie sposób zatrzymać, a czasu powstrzymać. Obraz jest wypierany prze imperatyw kontynuacji i zwyczajny ból fizyczny wykonawców. Co wtedy jednak, gdy nie ma jak i nie ma czego kontynuować? Pozostaje walka z bólem i rozpaczliwa próba zastygnięcia w teraźniejszości, której nie chce się utracić.

Pomysł: Biño Sauitzvy
Występują: Biño Sauitzvy i Thomas Laroppe
Muzyka: Cyrielle Desserrey
Premiera: 2011

Le Collectif des Yeux został założony w 2006 roku w Paryżu przez Biño Sauitzvy’ego, brazylijskiego aktora, tancerza, akrobatę i reżysera, mieszkającego od 2003 roku we Francji. Formacja skupia się na poszukiwaniu własnej estetyki, zrodzonej z osobistych doświadczeń i indywidualnych poszukiwań. Jej założyciel, Biño Sauitzvy współpracował z wieloma artystami różnych dziedzin (ostatnio z amerykańską grupą muzyczną Coco Rosie), jest twórcą kilkunastu projektów, głównie solowych i duetów z pogranicza performensu, teatru i tańca. Od 2010 roku Sauitzvy wykłada w Katedrze Dramatu Uniwersytetu 8 w Paryżu.

Bilety w cenie 15 zł do nabycia w kasie Kinoteatru Rialto.


***

Sprzedaż biletów oraz rezerwacje wyłącznie w miejscach prezentacji (z wyjątkiem przedstawień Więzy i Künstlerspiele. Sceny z Wielkiej Wojny – rezerwacje i szczegółowe informacje po uprzednim kontakcie mailowym). Na przedstawienie Compagnie Mossoux-Bonté przedsprzedaż biletów odbywać się będzie w kasie Teatru Korez, sprzedaż w Pałacu Młodzieży – na 2 godziny przed spektaklem. Bilety na spektakle w cenach od 15 do 35 złotych. Na przedstawienia plenerowe Teatru Ósmego Dnia i Teatru A Part oraz  performens Ciało wstęp jest wolny. Na Ciało konieczna wcześniejsza rezerwacja miejsc – rezerwacje i szczegółowe informacje po uprzednim kontakcie mailowym.

Produkcja i organizacja festiwalu: Stowarzyszenie Teatralne A PART

Projekt objęty został mecenatem miasta Katowice. Współfinansowano ze środków Instytucji Kultury im. K. Bochenek Katowice – Miasto Ogrodów.

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wspólfinansowano ze środków Samorządu Województwa Śląskiego.

Partnerzy: Kinoteatr Rialto w Katowicach , Novotel Katowice Centrum, Pałac Młodzieży w Katowicach, Teatr Korez w Katowicach, Teatr Rozrywki w Chorzowie, Uniwersytet Śląski w Katowicach oraz Ambasada Izraela w Warszawie i Le Générateur w Paryżu.

Logo Katowice Miasto Ogrodów (miniaturka)    Logo Województwo Śląskie (miniaturka) MKiDN dofinansowanie (miniaturka)

Szczegółowe informacje o spektaklach: http://www.apart.art.pl/22fest.htm

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 16:00

Katowice: Kinoteatr Rialto, św. Jana 24

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close