Katowice/XXIV Festiwal A PART: TukaWach „1923.Webcam”

Zdjęcie: Katowice/XXIV Festiwal A PART: TukaWach „1923.Webcam”

TukaWach, Fot. materiały organizatorów

Wersja do druku

Udostępnij

W ramach XXIV Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Performatywnych A PART w Katowicach duet TUKAWACH (Anita Wach i Magda Tuka) pokaże spektakl 1923.WEBCAM. To seria tańców-poematów transmitowanych na żywo przy pomocy kamerki internetowej podczas intymnego spotkania z jednym widzem. Organizatorzy zaplanowali 20 pokazów.

Przedstawienie dla widzów dorosłych.

O spektaklu – od autorek:

1923.webcam to Teatr jako Sieć (the Web) i Sieć jako Teatr. Jako duet TukaWach postanowiłyśmy potraktować fakt braku fizycznego miejsca do pracy twórczej jako wyzwanie i przenieść swój kolejny projekt 1923.webcam w przestrzeń wirtualną. Paradoksalnie w tym nowym, nieznanym przedsięwzięciu pomaga nam dwójka tancerzy sprzed niemal 100 lat. Anita Berber i Sebastian Droste nie znaleźli się w podręcznikach historii tańca współczesnego, jednak ich radykalne życie i twórczość otworzyły nas na kompletnie nową formę poszukiwań, ponieważ pragniemy, aby szeroko pojęta eksploracja twórcza i ryzyko za tym idące była charakterystyką naszej współpracy. Tańce występku, zgrozy i ekstazy to wieczór taneczny prezentowany przez Berber i Droste w Berlinie w latach dwudziestych XX wieku. Stanowi on naszą choreograficzną dramaturgię w formie serii tańców-poematów solowych i duetów transmitowanych na żywo przy pomocy kamerki internetowej. Intymnemu spotkaniu online (jeden widz) towarzyszą przetworzone sample od Beethovena do Spoliansky’ego oraz dźwięki modemu 56k. 1923.webcam nie jest pokazem stworzonym na scenę i transmitowanym online, ale oryginalną pracą live art, powstałą specjalnie dla Sieci (Web), gdzie przeglądarka jest sceną, a widownia… Tobą. 1923.webcam jest online w czasie rzeczywistym, futurystyczną, staroświecką, anachroniczną subwersją współczesnego, internetowego przemysłu erotycznego i Nacktkultur okresu międzywojennego.

Magda Tuka przez 10 lat pracowała w warszawskiej grupie Studium Teatralne Piotra Borowskiego jako aktorka i instruktorka. Po odejściu z ST współpracowała z interaktywną grupą teatralną The Other Way Works, pokazując spektakle w Anglii, następnie ze słoweńskim kolektywem artystycznym Via Negativa. Wspólnie z Anitą Wach założyła grupę artystyczną Ja Ja Ja Ne Ne Ne, która przekształciła się ostatecznie w duet performerski TukaWach.

Anita Wach przez 7 lat byłą tancerką Śląskiego Teatru Tańca, następnie współpracowała z warszawskim teatrem tańca Bretoncaffe oraz jako niezależna tancerka i performerka z innymi grupami i artystami. Jest członkinią słoweńskiego kolektywu Via Negativa z Ljubljany.

pomysł i wykonanie: Magda Tuka, Anita Wach
oprogramowanie: Jacqueline Pixley
dźwięk: Opaean
premiera: 2017 rok

Bilety w cenie 20 zł. Sprzedaż biletów w kasie Teatru Korez.  Organizatorzy nie przyjmują rezerwacji. Przedstawienie dla widzów dorosłych.

Produkcja i organizacja festiwalu: Stowarzyszenie Teatralne A Part

Projekt objęty mecenatem miasta Katowice. Współfinansowano ze środków Instytucji Kultury im. K. Bochenek Katowice – Miasto Ogrodów.

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura – Interwencje.

Współfinansowano ze środków Samorządu Województwa Śląskiego.

Partnerzy: Kinoteatr Rialto w Katowicach, Pałac Młodzieży w Katowicach, Teatr Korez w Katowicach, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Ibis Budget Katowice Centrum, Teatr Rozrywki w Chorzowie oraz Przedstawicielstwo Generalne Walonia-Bruksela (Belgia) w Warszawie.

Patronat medialny: „Gazeta Wyborcza”, Antyradio, TVP Katowice, E-teatr, Teatralny, Monodramus, Silesiakultura, Dziennik Teatralny, taniec POLSKA, Teatralia, Teatr dla Was.

Aktualności i informacje okołofestiwalowe na portalu społecznościowym Facebook.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 16:00

Katowice: Galeria Teatru Korez, plac Sejmu Śląskiego 2

inne wydarzenia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close