Katowice/XXV Festiwal A PART: Teatr A Part „Święto wiosny”

Zdjęcie: Katowice/XXV Festiwal A PART: Teatr A Part „Święto wiosny”

Teatr A Part "Święto wiosny", na zdj. Marlena Niestrój, fot. Rafał Sandecki

Wersja do druku

Udostępnij

Teatr A Part zaprasza na premierowy pokaz spektaklu Święto wiosny w wykonaniu Marleny Niestrój i reżyserii Marcina Hericha, który odbędzie się w ramach XXV Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Performatywnych A Part. Uwaga! Spektakl dla widzów dorosłych.

O spektaklu:

W starożytnym Rzymie, w okresach niebezpieczeństwa lub niedostatku u progu wiosny poświęcano bogom, dla ich przejednania, ludzkie płody (ver sacrum). Echem okrutnych przebłagalnych ofiar z ludzi (kobiet) u starożytnych Słowian jest topienie Marzanny – niegdyś część pogańskiego Jarego Święta. Unicestwiano w ten sposób symbolizującego zimę i śmierć kobiecego demona.

Słynny balet Diagilewa i Strawińskiego Święto wiosny, prowokacyjne arcydzieło awangardy, którego paryska premiera w 1913 roku uznawana jest przez wielu za początek ery Sztuki Nowej (i przewrotną zapowiedź apokalipsy obu Wielkich Wojen), odwołuje się wprost do słowiańskich obrzędów ofiarnych. Społeczność w orgiastycznym szale poświęca młodą kobietę na ołtarzu zmiany: odradzającej się po zimowej śmierci przyrody.

Związek figury kozła ofiarnego i wiosny stanowi kamień węgielny kultury naiwnej oraz niemal wszystkich religii i mitów, w tym oczywiście czerpiącej garściami z repetytoriów poprzedników religii chrześcijańskiej. Śmierć mitycznego Jezusa za nasze grzechy i jego mające dawać nam nadzieję na życie wieczne (sic!) zmartwychwstanie ma miejsce, a jakże, wiosną.

Święto wiosny Teatru A Part ma wymiar jak najbardziej doczesny, fizyczny, cielesny i ludzki. Przedstawienie łączy wątki osobiste, które stały u podstawy pracy nad spektaklem, z odniesieniami i motywami o charakterze uniwersalnym. To spektakl o przezwyciężaniu smutku po utracie, po utratach, o momentach przesilenia i przejścia, o złości, o procesie odradzania się i nabierania siły. O cyklu natury i naturze cyklu, którego każda z nas, każdy z nas jest lub będzie częścią. O zimach i wiosnach, których przeżywamy w życiu najwyżej kilkadziesiąt, a które są najoczywistszą metaforą ludzkiego losu.

Scenariusz i reżyseria: Marcin Herich
Ruch sceniczny, choreografia: Marcin Herich i Marlena Niestrój
Występuje: Marlena Niestrój

Muzyka: Jean-Michel Blais, Gavin Bryars, Group 180, David Lang, Alexandre Lansqui, Daniel Lentz, Merzbow, Phill Niblock, Arvo Pärt, Jochen Vogel

czas trwania spektaklu: 55 min

Bilety w cenie 30 zł

Informacje i rezerwacje pod adresem: rezerwacjeapart@wp.pl.

Obowiązuje rezerwacja miejsc!

***

Produkcja i organizacja festiwalu: Stowarzyszenie Teatralne A Part

Projekt objęty mecenatem miasta Katowice. Współfinansowano ze środków Instytucji Kultury im. K. Bochenek Katowice – Miasto Ogrodów.

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Wspólfinansowano ze środków Samorządu Województwa Śląskiego.

Partnerzy: Katowice Miasto Ogrodów w Katowicach, Kinoteatr Rialto w Katowicach, Pałac Młodzieży w Katowicach, Teatr Korez w Katowicach, Teatr Rozbark w Bytomiu, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Ibis Budget Katowice Centrum, Novotel Katowice Centrum, Akademik Polonia w Katowicach oraz Śląski Rynek Hurtowy Obroki w Katowicach

Patronat i wsparcie medialne: „Gazeta Wyborcza”, Antyradio, TVP Katowice, TVP Kultura, Ultramaryna, Scena,  E-teatr, Teatralny, Monodramus, Silesiakultura, Dziennik Teatralny, taniec POLSKA, TerazTeatr

Szczegółowe informacje na www.apart.art.pl.

Aktualności i informacje okołofestiwalowe na Facebooku.

KMO2018_logotypy_set_ok-02      mkidn_01_cmyk      logo-slaskie-czarne-cmyk

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 18:00

Katowice: Informacje i rezerwacje pod adresem: rezerwacjeapart@wp.pl

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close