Katowice/XXV Festiwal A PART: Via Negativa „Sorry”

Zdjęcie: Katowice/XXV Festiwal A PART: Via Negativa „Sorry”

Via Negativa "Sorry", fot. materiały organizatorów

Wersja do druku

Udostępnij

Teatr A Part zaprasza na spektakl Sorry kolektywu Via Negativa, według koncepcji Anity Wach, który odbędzie się w ramach XXV Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Performatywnych A Part. Spektakl dla widzów dorosłych.

O spektaklu:

Sorry to spektakl oparty na poszukiwaniach relacji między ciałem a znaczeniem w formie otwartej przestrzeni i czasu. Spektakl inspirowany jest książką Pasożyt francuskiego filozofa Michela Serresa i jego tezą, że jedynym możliwym związkiem jest relacja pasożytnicza. Żyjemy w czasach brutalnej celebracji władzy, czasu pożyczek, długów, oszustw, podporządkowania, manipulacji i wzajemnej zależności. Trudno jest wykryć pasożyta, oskarżamy intruzów, bronimy naszej integralności, nieustannie gryziemy się i przepraszamy… A jeśli nie ma innej realnej relacji z wyjątkiem relacji jednokierunkowej, co jeśli pasożytnictwo to podstawa, a nawet warunek dla jakiejkolwiek relacji? Relacja pasożytnicza jest formą nierozdzielnego i niedemokratycznego współistnienia, wzajemne splątanie tworzy zamkniętą pętlę, każdy ruch staje się elementem nieskończonego łańcucha intencji i reakcji. Pasożytnictwo to strategia przetrwania. Pasożyt odrzuca przemoc, żyje w harmonii tak długo, jak gospodarz pozostaje żywy i może zostać skonsumowany. Wolnością pasożytniczą jest nietykalność, hibernacja, całkowite podporządkowanie. Pasożyt jest wolny, dopóki jego gospodarz (partner, rodzina, miasto, kraj, kontynent, ziemia…) może się poruszać i oddychać.

Koncepcja: Anita Wach
Realizacja i kierownictwo artystyczne: Bojan Jablanovec
Występują:
Anita Wach, Grega Zorc, Andrej Fon

Produkcja: Via Negativa, zavod Sploh
Koprodukcja: Fundacja Ciało/Umysł, Warsaw
Producent: Špela Trošt

Anita Wach (ur. 1974) – choreografka, tancerka współczesna, instruktorka astanga jogi. Studiowała filozofię, pedagogikę kończyła instruktorski kurs tańca współczesnego w Kielcach. Współpracowała ze Śląskim Teatrem Tańca, a od 2003 roku z warszawskim Teatrem Bretoncaffe, wykorzystującym elementy psychologii zorientowanej na proces Arnolda Mindella na gruncie praktyki teatralnej (m.in. spektakle: Taniec śniącego ciałaTańcząc Sarę Kane). Ciągła oscylacja ruchu między płynnością i harmonią a spięciem i deformacją czyni z niej jedną z ciekawszych i nieprzewidywalnych polskich performerek. Współpracuje z wieloma zagranicznymi twórcami i tworzy autorskie spektakle, np. w duecie z Magdą Tuką (W/RESTLESS, Cold Feet) oraz solowe (Oops). Współpracuje ze słoweńskim teatrem Via Negativa w Lublanie.

Grega Zorc  aktor, performer, członek międzynarodowego kolektywu Via Negativa,

Via Negativa: Międzynarodowa platforma badań, rozwoju i produkcji współczesnych sztuk performatywnych założona w 2002 r. przez dyrektora artystycznego Bojana Jablanovec

Via Negativa to platforma do badań, rozwoju i produkcji współczesnych sztuk performatywnych. Obszar twórczych zainteresowań kolektywu Via Negativa sprowadza się do podstawowych elementów scenicznych (via negativa) i koncentruje się na relacji między wykonawcą a widzem (pomiędzy tym, co jest pokazywane a tym, co jest widziane) oraz na kwestii realności w tej relacji.

Bilety w cenie 35 zł. Sprzedaż i rezerwacje w kasie Teatru Korez.

***

Produkcja i organizacja festiwalu: Stowarzyszenie Teatralne A Part

Projekt objęty mecenatem miasta Katowice. Współfinansowano ze środków Instytucji Kultury im. K. Bochenek Katowice – Miasto Ogrodów.

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Wspólfinansowano ze środków Samorządu Województwa Śląskiego.

Partnerzy: Katowice Miasto Ogrodów w Katowicach, Kinoteatr Rialto w Katowicach, Pałac Młodzieży w Katowicach, Teatr Korez w Katowicach, Teatr Rozbark w Bytomiu, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Ibis Budget Katowice Centrum, Novotel Katowice Centrum, Akademik Polonia w Katowicach oraz Śląski Rynek Hurtowy Obroki w Katowicach

Patronat i wsparcie medialne: „Gazeta Wyborcza”, Antyradio, TVP Katowice, TVP Kultura, Ultramaryna, Scena,  E-teatr, Teatralny, Monodramus, Silesiakultura, Dziennik Teatralny, taniec POLSKA, TerazTeatr

Szczegółowe informacje na www.apart.art.pl.

Aktualności i informacje okołofestiwalowe na Facebooku.

KMO2018_logotypy_set_ok-02      mkidn_01_cmyk      logo-slaskie-czarne-cmyk

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Katowice: Teatr Korez, plac Sejmu Śląskiego 2

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close